Ook duiven hebben problemen met weergoden 34 SPORT Franck Cammas is als één van de beste zeezeilers ter wereld topfavoriet voor de eindzege in de Tour de France a la Voile. Na zijn zege in de offshorerace van Duinkerke naar Breskens en vijf overwinningen in de eerste zes baanraces, moest de Franse schipper van de Groupama 34 dinsdag buitengaats voor de West Zeeuws-Vlaamse kust telkens een concurrent voor zich dulden. „Daardoor is de wedstrijd geluk kig nu al niet van al zijn spanning beroofd", klonk het in de tent van de wedstrijdleiding. Cammas, vorig jaar winnaar van de Volvo Ocean Race, bleef er nuchter onder. Hoewel hij uitbun dig werd geprezen voor zijn pres taties tot dusverre, hield hij enke le flinke slagen om de arm. „De concurrentie is ijzersterk. Eén foutje kan grote gevolgen hebben. Dit nog los van materiaalpech of ander onheil", temperde Cammas de hoge verwachtingen. De concurrentie in het een maand durende zeilevenement, waarin wordt gevaren met een zeilboot van het type M34, is in derdaad moordend. Die komt voor Cammas onder andere van de tot nu toe enigszins tegenval lende Thomas Coville, één van zijn bemanningsleden tijdens de succesvolle Volvo Ocean Race in 2012. Ook diverse olympische zei lers varen mee, onder wie Pim Nieuwenhuis, tijdens de Spelen van Peking in 2008 namens Ne derland goed voor de vijfde plaats in de tornado. Dit hoge niveau vergoedt de magere deelname van twaalf boten, stelde )ean-Baptiste Durier, vice-directeur van de Tour de France a la Voile. De slechte economische omstandig heden gaan ook niet aan 'zijn' eve nement voorbij. „In april hadden we nog negentien inschrijvingen. Helaas moesten zeven teams afha ken omdat zij hun budget niet rond kregen", verklaarde Durier. De topprofessionals in de race hebben sterke sponsors achter zich staan. De amateurploegen, zoals de Duits/Nederlandse for matie Iskareen, hebben meer moeite om een zeilboot aan de start te krijgen. Delft Challenge, met studenten van de TU Delft aan boord, moest ditmaal verstek laten gaan. „Niet vreemd", zei Fei- ke Essink, onder meer walonder- steuner van Iskareen, daarover. „Om een jaar met een M34 te kun nen varen, ben je minstens een ton kwijt. Low profile. Zo'n be drag krijg je nu nauwelijks meer bij elkaar." Essink was dan ook tevreden dat enkele Delftse studenten, onder wie Mark Roth uit Scharendijke als enige Zeeuw, een plek kregen aan boord van Iskareen. Net zoals Durier noemde hij het een goede zaak dat ook enthousiaste ama teurs de kans krijgen om mee te doen aan een dergelijk prestigieus evenement. „Daardoor is er een zekere mate van continuïteit vei liggesteld." Zowel bij Essink als de Delftenaren staat Franck Cam mas op een enorm voetstuk. „De Michael Jordan van het zeezeilen. Dat is ongeveer zijn status. Eigen lijk is het onvoorstelbaar dat onze jongens tegen hem varen." Dinsdag voer de Iskareen naar een tiende en een twaalfde plek. De zeges gingen naar respectieve lijk Nicolas Troussel (Bretagne Credit Mutuel Elite) en Daniel Souben (Courrier Dunkerque 3), beiden uit Frankrijk. Belangstel lenden kregen er weinig van mee. De organisatie had gekozen voor baanraces buitengaats. Die beslis sing werd met gemengde gevoe lens ontvangen omdat er ook ter hoogte van de Hooge Platen, vlak voor de kust van Breskens, had kunnen worden gevaren. Achteraf bleek de juiste keuze te zijn ge maakt. Voor wedstrijden op de Westerschelde stond er vermoede lijk te weinig wind. En wie niets wilde missen, kon terecht op het Spuiplein waar de zeilraces op een groot scherm van commen taar werden voorzien door Hans Bouscholte, in 1990 winnaar van de Tour de France a la Voile. Op het Spuiplein was het gezellig druk, ook vanwege allerlei rand- animatie. De tijd zal leren of Bres kens zich met de komst van de Tour de France a la Voile, waar voor de provincie een subsidie van een ton over had, verder op de internationale watersportkaart heeft gezet. Her en der vielen al enkele Franse kentekens te note ren. Opmerkelijk genoeg veelal van dikke Duitsers. De Tour de France a Voile gaat vandaag ver der met de etappe Breskens-Diep- pe. De finish is op 28 juli in Mar seille. Ondanks dat kwamen de duiven toch vlot naar huis. Aart-Jan Mal jaars zag zijn winnende blauwe nestdoffer op de ZLU concours vanuit Agen voor oude duiven met een snelheid van 1177 meter per minuut naar de Zoutelandse Langstraat komen. Een tweejarige doffer, een duif waarin hij ver trouwen had want hij was als eer ste van de vier op de inkorflijst ge zet door de 46-jarige Maljaars. Het was trouwens niet de eerste provinciale winst van Maljaars want hij heeft onder meer ook al Pau, Narbonne en Bordeaux op zijn palmares staan. Bij de jaarlin gen pakte de 47-jarige Lau- rens-Jan Hengst uit Aagtekerke de provinciale winst. Dat deed een bonte kras doffer die hij als derde van de veertien weduw naars in de mand had gestopt. De snelheid van deze winnende duif was 1146 meter per minuut. Ook Hengst heeft al meerdere provin ciale zeges op de erelijst staan. Dat geldt trouwens ook voor Jan Moes uit Terneuzen die sinds twee jaar in combinatie de dui vensport beoefent met Giel van Alphen. Zij hadden voor het njid- fondconcours vanuit Gien tien weduwschapsdoffers ingekorfd. De vierde getekende, een blauwe jaarling, bezorgde hun deze winst. Moes: „Een duif waarop ik kan rekenen. Een prijsvlieger, al leen onlangs op Orleans zat hij er helemaal naast. Vandaar de keuze om hem pas als vierde op mijn lijst in te vullen." Het was het tweede succes voor de 71-jarige Moes dit seizoen. Een aantal we ken geleden was hij goed voor de snelste van Zeeland op het vitesse- concours vanuit Morlincourt. Ook Jimmy Verheyden uit Sint Jan steen had een leuk duivensport weekend. Een donker kras duivin- netje kwam vanuit Arras recht uit 't gat naar de Steense Putting straat en was de snelste van Zee land. Een dag later zag hij zijn donkere kras weduwschapsdoffer het Samenspel winnen op het midfondconcours vanuit Gien. Arras met 6458 jonge duiven: Sa menspel 1 (1170 m/m): 1.J. Kools, 2.1. Notebaart, 3. P. de Smet, 4.1. den Dekker, 5. H. Calon. Samenspel 2 (1215 m/m): 1. comb, de Mul/ Ver- meirssen, 2. gebr. Scheele, 3. J. Buijze, 4. M. Wallenburg, 5. comb, de Boey en Zn. Samenspel 3 (1229 m/m): zoals Michael Jordan' 'Status door René van Stee BRESKENS - Er viel niet meteen een zucht van verlichting na afloop van de tweede baanrace ter hoogte van de Vlakte van de Raan in de Tour de France a la Voile. Niette min sprak de lichaamstaal van di verse leden van de organisatie van de zeilvariant van de Tour per fiets boekdelen. Topfavoriet Franck Cam mas bleek dinsdag toch menselijke trekjes te vertonen. De Groupama 34, met tweede van links schipper Franck Cammas, zeilt voor de West Zeeuws-Vlaamse kust. foto Ronald den Dekker door Fred Rabout OOSTBURG - Aart-Jan Maljaars, Lau- rens-Jan Hengst, Jan Moes en Jim my Verheyden waren de winnaars van een overvol duivensportweek end, dat ontregeld werd door gril len van de weergoden. Zo werd de lossing van het ZLU concours van uit Agen en het midfondconcours vanuit Gien door het slechte weer verschoven naar zondag. 1,4. J. Verheyden, 2. Joh. van Spaan- donck, 3. E. van Acker en Zn, 5. E. de Bakker. Samenspel 4 (1198 m/m): 1. Fr. Franse, 2,3,4. J. van 't Westende, 5. D. Wagenaar. Samenspel 5 (1156 m/m): 1. E. van Hijfte, 2,3,4. A. Mieras, 5. J. Neels. Samenspel 6 (11872 m/m): 1. C. Moeliker, 2. P. La- ban, 3,4. J. Capelle, 5. D. Noom. Sa menspel 7 (1161 m/m): 1. JD. Mar- teyn, 2,3. J. Daane, 4. comb. Huige/ Schotanus, 5. G. Baan. Gien met 4500 oude duiven: Samenspel 1 (1424 m/m): 1,2. H. de Poorter, 3. J. Vermeere, 4.1. Notebaart, 5. H. Mook- hoek en Zn. Samenspel 2 (1468 m/m): 1. comb, de Mul/Vermeirssen, 2,4. gebr. Scheele, 3. D. Dobbelaar, 5. P. de Bakker. Samenspel 3 (1460 m/m): 1J. Verheyden, 2. gebr. Van Beveren, 3. A. de Meyer, 4. Em. De Beule, 5. P. Sturm. Samenspel 4 (1448 m/m): 1. Fr. Franse, 2,3. L. Goe- degebure, 4. D. Wagenaar, 5. J. van 't Westende. Samenspel 5 (1455 m/m): 1. A. Mieras, 2,4,5. D. de Voogd, 3. M. van Iwaarden. Samen spel 6 ((1427 m/m): 1,2,3. M. de Graaf, 4. P. Laban, 5. A. Scherpenisse. Samenspel 7 (1463 m/m): 1,2,5. K. Minderhoud, 3. L. Dingemanse, 4. comb. Meulmeester. Provinciaal Gien: 1comb. Moes/van Alphen, 2,3. K. Minderhoud, 4,7. gebr. Scheele, 5. J. Verheyden, 6. D. Dobbe laar, 8. gebr. van Beveren, 9. A. de Meyer, 10. Em. de Beule. Provinciaal Agen oude duiven: 1A. Maljaars (Zoutelande), 2. comb. Pieters (Philip pine), 3. H. Calon (Slijkplaat), 4. J. Sie- reveld (Arnemuiden), 5. F. Janssens Ka- pelle), 6. F. de Kraker (Goes), 7. J. v.d. Graaff (Arnemuiden), 8. J. Melio (Hoe- dekenskerke), 9,10. J. v.d. Bosch Hengstdijk). Provinciaal Agen jaarlin gen: 1L.J. Hengst (Aagtekerke), 2,5. C. Dominicus (Goes), 3. M. Meijer, 4. K. van Dommelen, 6. J. Reijngoudt (allen St.Philipsland), 7. C. Joosse (Nieuwdorp), 8. R. Vermaas (St.Philips land), 9. M. v.d. Klooster (Nieuw dorp), 10. J. van Belzen (Colijnsplaat).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34