Mollema laat zien dat hij de leider is SPORT 29 De trotse Opa Poupou is er altijd bij c inde th'P c R Y P T 0 U R E U R Se etappe de strategie. Het is goed om te constateren dat het wielrennen nu de juiste kant op gaat. Vooral voor jongere renners. Die krijgen nu ook een kans." White zegt de recente Nederland se initiatieven om de dopingcul- tuur uit het verleden in kaart te brengen toe te juichen. „Het zou goed zijn als dat voorbeeld in an dere landen gevolgd wordt met een soort van wereldwijde waar heidscommissie." Nog geen maand na zijn terug keer voelt de Australiër zich weer helemaal thuis in het wielrennen. Met zijn ploeg kraait hij voorlopig koning in de Tour. „De sprintzege van Simon van maandag en de winst in de ploegentijdrit van van daag waren twee heel sterke team prestaties. We hebben de mazzel dat er in onze ploeg niet een slechte renner zit. Als de formatie rijdt zoals vandaag, is dat een ge not om naar te kijken." Het zegt in ieder geval dat de ploeg niet kan wedijveren met de grote specialisten. Voor het klasse ment van kopman Bauke Molle ma is dat volgens Verhoeven geen ramp. „We verliezen 34 seconden ten opzichte van Chris Froome, maar die gaat-de Tour winnen en is niet onze directe concurrent. Daarom kijk ik liever naar het ver schil ten opzichte van mannen als Fuglsang en Van den Broeck. Bau ke was sneller dan Fuglsang en verliest maar zeventien seconden op Van den Broeck. Wat dat be treft gaat het om peanuts." Rijdend achter zijn negental dacht Verhoeven dat de ploeg on derweg weinig had laten liggen. „Ik zag dat Lars Boom de grote motor was. Hij kon het tempo heel hoog houden. Maar ook Bau ke Mollema en Robert Gesink wa ren goed." Na de val van de Groninger in de eerste rit en de mindere dag van diens adjudant in de rit op maan dag, was dat voor Verhoeven mis schien nog wel de meest verheu gende vaststelling van de dag. Dat vond ook Mollema, die voor het eerst als enige kopman wordt uit gespeeld in de Tour. Een rol die volgens hem verplichtingen met zich meebrengt. „Je wilt de ploeg toch laten zien dat je goed bent. Ik ben nooit in de problemen ge weest en heb goede beurten ge daan." Argos-Shimano ging als eerste van start in de ploegentijdrit, die in en rond Nice werd gereden. Al direct na de finish ging de Nederlandse equipe er vanuit dat de geklokte 27,43 niet lang stand zou houden als 'beste tijd'. Integendeel, het team hield er toen al rekening mee dat het uiteindelijk op de laatste plaats terecht zou komen. „Met het oog op morgen wilden we geen risico's nemen", verduide lijkte ploegleider Rudi Kemna. Vandaag staat in Marseille vermoe delijk de tweede massaspurt van deze ronde op de rol en daarin wil Argos andermaal scoren met Mar cel Kittel. Lieuwe Westra keek in alle nuch terheid terug op de keurige twaalf de plaats die Vacansoleil-DCM als beste Nederlandse ploeg uit de strijd had gesleept tijdens de ploe gentijdrit. „Dit is niet slecht. We wisten hoe het moest en hebben het zo ook uitgevoerd", zei hij refe rerend aan het tweedaagse 'ploe gentijdrittrainingskamp' dat het team een maand geleden hield in Amsterdam. „We hebben een strak tempo gereden. Het is voor de sterkere renners beter om lange re beurten te rijden dan harder te gaan fietsen." Waar Westra dacht dat het team er het maximale had uitgehaald, meende ploegleider Hilaire Van Der Schueren dat er iets meer in had gezeten als Johnny Hooger- land en Thomas De Gendt volle dig fit waren geweest. „Het was goed, maar voor mijn gevoel had het vijftien seconden sneller ge kund. Op een gegeven moment zakte het tempo een beetje." De bekentenis kostte White zijn baan als ploegleider van Ori- ca-Greenedge en als bondscoach van de Australische wielerbond. Begin juni werd White weer in ge nade aangenomen bij Orica dat hem vervolgens ook mee naar de Tour nam. De inmiddels 39-jarige Australiër zei dinsdag vooral veel opluch ting te voelen sinds zijn openbare boetedoening in oktober. „Ik hoef nu niet meer met een leugen te le ven. Het zou goed zijn als er nog veel meer renners en ex-renners van mijn generatie toegeven wat ze gedaan hebben. Het kan wel licht helpen om op dergelijke be kentenissen geen zware straffen meer te zetten." Volgens White is hij terugge keerd in een veel schonere wieler sport. „Zoals het in mijn tijd was, was het eigenlijk verschrikkelijk. Doping was in de ploeg waarin ik destijds reed een onderdeel van Hij is er weer bij. „Voor de 51e keer om precies te zijn", laat Raymond Poulidor weten van af zijn vaste stek in het Village Départ. Daar deelt hij iedere ochtend blijmoedig honderden handte keningen uit aan voornamelijk oudere bezoekers, voor wie 'Poupou' nog altijd een held is. De man die nooit in de gele trui reed, omhelst graag een goede bekende. Het is het beeld van oude mannen die zich vasthouden aan vervlogen dagen. De jeugd van nu moet verteld worden wie Poupou ooit was. Misschien daarom glinsteren de ogen van de 77-jarige Frans man als hij vertelt over zijn kleinzoons Mathieu en David van der Poel. De vraag of hij verwacht hen ooit te zien rijden in zijn Tour, ontlokt een spontane reactie. „Mijn kleine Mathieu gaat hem ooit winnen", zegt hij met het gekleurd optimisme dat past bij een trotse opa. „Hij heeft al gewonnen in Bretagne en in de buurt van Troyes. Het begin is er dus." En lachend deelt hij weer een handtekening uit. Aan een oudere dame. TOUR DE FRANCE WOENSDAG 3 JULI 2013 S Grasse 388m Entre- casteau* 114m m 3 juli - 228,5km FRANKRIJK Cagnes-sur-Mer Fayence 57km O isteaux door Ad Pertijs AtttÜHmMA hoogteverschil en moeilijkheidsgraad Chjleauneuf- Roquebrussanne O NICE - Voor de renners en staf van Belkin was het lastig om een cijfer te plakken op de ploegentijdrit. „Je moet er een goed gevoel bij heb ben", weet ploegleider Nico Ver hoeven. „Dat gevoel was goed. We hebben er het maximale uitge haald. Maar we wilden primair een goede uitslag rijden. En wat zegt het dan als je bijna veertig secon den verliest op de winnaar." Achter elke cryptische omschrijving schuilt de achternaam van een renner in combinatie met de naam van zijn ploeg. De oplossing volgende PZC. 4. Heeft last van metaalmoeheid Oplossing dinsdag 2 juli: Speelvogelt Pinot Francais des Jeux (Vogel uit Sesamstraat plus t en jeux is spelen in het Frans) nei een overwinning in ae ploegentijdrit, foto Bas Czerwinski/ANP lorgues 103km Brignoles 113km 20km

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29