Open brief ouders Marco Pantani aan UCI A Optater Ploeg Orica-Greenedge en Matthew White beleven wonderlijke dagen. 28 SPORT de Tour van Johnny Gesink: tien keer naar de wc Riis bevestigt dopingonderzoek PLOEGENTIJDRIT Aan die valpartij in de eerste etappe heb ik gelukkig niks ern stigs overgehouden. Het was wel een ste vige optater, waardoor ik nu last heb van m'n bovenbeen. Met die elleboog valt in het in de normale etappes wel mee. Het is een beet je stijf, maar dat is het dan ook wel. Er zitten acht of negen hech tingen in, maar ik moest toch weer overal lezen en horen dat het er een stuk of vijftien waren. Onzin natuurlijk, want dan had m'n arm er zo'n beetje afgelegen. In de ploegentijdrit zorgden die hechtingen trouwens wel voor on gemak. Ik kon nauwelijks in m'n ligstuur liggen. En daardoor ben je je aërodynamica voor een be langrijk deel kwijt. De ploeg heeft het goed gedaan, denk ik. Echt veel aflossingen aan kop heb ik niet gedaan, maar op het laatst kon ik toch goed doortrekken. Ei genlijk wilde ik het toen laten lo pen, maar omdat we nog maar met zes man over waren, was het nog even flink doorbijten. In het algemeen loopt het niet zo als ik wil. Normaal zit ik meer voorin en kan ik van méér beteke nis zijn voor de ploeg. De etappes op Corsica leverden gelukkig geen ontsnappingen op die tot het einde stand hielden. Daardoor heb ik niet het idee dat er kansen zijn gemist. Duidelijk is wel dat het beter moet. Het kan bijna niet anders dan dat die valpartij de oorzaak is van die mindere presta ties. Toen ik de Tour inging was m'n conditie super. Een voor beeldje: op het NK was m'n maxi male hartslag 175 en m'n gemid delde hartslag 150 slagen per mi nuut. Hier haal ik maximaal 165 en een gemiddeldevan 130. Verder is m'n rustslag tien slagen hoger dan normaal. Een signaal dat ik achteruit ben gegaan en ook min der diep kan gaan. Dus nogmaals: er is niks ernstigs gebeurd, maar ik heb wel een opdonder gehad. Normaal gesproken moet het bin nen een paar dagen beter gaan en verwacht ik te kunnen laten zien wat er werkelijk inzit. Dinsdag was eigenlijk een simpel dagje. Natuurlijk, je moet 25 kilometer al les geven, maar het is ook weer zo voorbij. Ik denk dat ik hooguit 65 kilometer heb gefietst. Een rust dag eigenlijk. Hopelijk draagt dit bij aan een sterkere periode. Met de ploeg gaat het goed. Die derde plaats van Danny van Pop- pel in de eerste etappe was heel fraai. Verder staat een klassementsjongen als Wout Poels er met de bergen in aan tocht prima voor. Corsica was een aparte ervaring. En ook al kwam ik door toedoen van een ander ten val, het viel wel mee met het daar vooraf aangekondigde gevaar onderweg. Bij regen zou het een heel ander verhaal zijn geweest, maar dat is eigenlijk overal zo. Zoals altijd blijft er wel iets te wensen over. Zo is het doodjam mer dat Thomas de Gendt niet in orde is. Last van z'n maag. Tho mas was zeker iets van plan en ook zeker tot iets in staat. Want je wordt niet voor niks derde in de Giro. NICE - Robert Gesink hield on danks de veertiende plek van Bel- kin een goed gevoel over aan de ploegentijdrit in de Ronde van Frankrijk. „De tijdritfiets is langzamerhand mijn vriendje aan het worden", zei de coureur na afloop in Nice. „Ik kan er erg goed op uit de voe- NICE - Teambaas Bjarne Riis van Saxo-TinkofF heeft bevestigd dat het Deens antidopingagentschap onderzoek naar hem doet. Het agentschap gaat het verleden van de Deense Tourwinnaar van 1996 uitpluizen en wil kijken welke rol hij heeft gespeeld in de doping- schandalen rond oud-renners Ty ler Hamilton, Jan Ullrich en Lau rent Jalabert. Riis, die afwezig was bij het be gin van de Tour op Corsica, zegt zich echter geen zorgen te maken. „Men mag om mijn uitsluiting van de sport vragen, maar ik denk dat ik de laatste tijd goede dingen voor het wielrennen heb gedaan", aldus de ploegbaas van Alberto Contadpr. „Ik respecteer het on derzoek en ik zie wel wat er ge beurt." De Deen biechtte al in 2007 op epo te hebben gebruikt in zijn loopbaan, onder meer tij dens zijn Tourzege in 1996. De Deen mocht zijn zege houden. ten. Als je goed bent, is de ploe gentijdrit echt een mooie discipli ne om te doen." De klimmer, de ze Tour de meesterknecht van kopman Bauke Mollema, keek met spanning uit naar de rit. „Ik was zo enorm zenuwachtig voor de tijdrit. Ik geloof dat ik wel tien keer naar de wc ben geweest." NICE - Het begon met het bizarre beeld van de teambus die in Bas- tia in de openingsetappe van de Tour tegen de finishboog botste. Het eindigde voorlopig, na twee opeenvolgende etappezeges, met de gele trui voor Simon Gerrans. En dan lijkt het echte einde* nog lang niet in zicht voor Ori ca-Greenedge in deze Ronde van Frankrijk. De Australische ploeg verbaast vriend en vijand door de manier waarop het team de hon derdste Tour vooralsnog beheerst. Maandag versloeg Gerrans in Cal- vi nota bene Peter Sagan in de sprint. Dinsdag klopte Orica in de ploegentijdrit in Nice met minder dan een seconde verschil de we reldkampioen ploegentijdrit Ome ga Pharma-Quick Step. „Dit is fan tastisch", zei Gerrans nadat hij de eerste gele trui uit zijn loopbaan had aangetrokken. „Het was al schitterend toen ik maandag die etappe won, vooral dankzij het werk van mijn ploeggenoten. Dat we nu ook de ploegentijdrit mee pakken en dat ik de gele trui mag dragen, maakt het alleen nog maar ongelofelijker." De 33-jarige Gerrans is als laat bloeier bezig een indrukwek kende erelijst op te bouwen. De Australiër won al eerder etappes in de Tour, de Giro en de Vuelta, maar schreef inmiddels ook Mil- aan-Sanremo en de GP Québec op zijn naam. Gerrans begon ooit met wielren nen omdat hij als motorsporter van een knieblessure moest revali deren. Oud-renner Phil Ander son, de eerste Australiër ooit die de gele trui droeg, overtuigde hem definitief voor de wieler sport te kiezen. „Daarom is het ge weldig dat ik nu ook deze trui mag dragen. Ik ga hem de komen de dagen zeker verdedigen", aldus Gerrans. Toch is het succesver haal van Orica-Greenedge nog veel meer het verhaal van ploeglei der Matthew White. Nog voor de dopingbekentenis van Lance Armstrong in januari gaf White, in oktober vorig jaar, in een inter view toe doping te hebben ge bruikt in zijn actieve wielerloop- baan. Dat gebeurde tussen 2001 en 2004 toen White als renner deel uitmaakte van de US Pos tal-ploeg van Armstrong. De ba; ca- var Bej nac hei Toi De zei tin; bot nu De geplaagde voorzitter uit Ier land liet in afgelopen weekeinde weten dat Pantani mogelijk wordt geschrapt als eindwinnaar van de Tour van 1998 indien hij tot de grote groep van dopingzondaars behoort van wie later deze maand de namen worden vrijgegeven. „Wij voelen ons gedwongen erop te wijzen dat deze testen zijn uit gevoerd na de dood van Marco. Hij heeft dus geen gebruik kun nen maken van zijn grondrechten om zichzelf te verdedigen", beto gen Tonina en Paolo Pantani. Op 18 juli maakt de Franse senaat de resultaten bekend van een grondig onderzoek naar de uit komsten van de strijd tegen do ping in Frankrijk. De Franse krant L'Equipe meldde vorige week al, uit het verder nog geheime rap port, dat bij de opnieuw geteste stalen van Laurent Jalabert uit de Tour van 1998 sporen van epo wa ren gevonden. Hij zou één van de 44 renners zijn bij wie uit nieu we analyses zou blijken dat zij (ook) verboden middelen hebben genomen voor die bewuste Tour. Mocht blijken dat de naam van Pantani eveneens op de Franse lijst staat, dan wordt de 'Piraat' mogelijk geschrapt als eindwin naar, liet UCI-preses McQuaid we ten. De Italiaan won in 1998 de Ronde van Frankrijk. Het plot grot mer ma ram ten is r Daa schi Fugi ~W WOENS Koning van de Tour door Jan Martens Orica-Greenedge verraste dinsdag met een overwin PARIJS - De ouders van de in 2004 overleden wielrenner Marco Panta ni hebben een open brief gestuurd aan de internationale wielrenunie (UCI), de Italiaanse wielerfederatie en de organisatie van de Ronde van Frankrijk. Daarin laten zij we ten dat ze met stomheid zijn gesla gen door uitlatingen van UCI-pre- ses Pat McQuaid. I De Belkin-ploeg eindigt als veertiende in de ploegentijdrit, foto ERA NICI Bell te p mo< ben hoe heb haal goe het den maa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28