Kapoen BUITEN 25 Sinterklaas Kapoentje, dat fraaie oude lied dat iedereen nog steeds kent en uitgalmt rond 5 december, is voor de meesten van ons de enige wij ze waarop men in aanraking komt met een kapoen. „Geen idee wat het bete kent!", hoor je vaak over die kapoen. Het is Oudnederlands voor een gesneden haan, bestemd om vet te mesten. Het werkwoord 'kapoenen' betekent dan ook: een haan castreren, snijden. Hoe je dat doet? Wellichf met een loep en een mini- mesje. De term kapoen werd verder wel in overdrachtelijke zin gebruikt: een oudere man die niet veel anders deed dan zijn buikje vol eten werd vaak als ka poen betiteld. In dat licht gezien is de be tekenis van de naam van de oude hoeve: 'De Kapoenhof op Sint-Maartensdijk op het eiland Tholen illustratief. Rond 1988 is die ingestort en gesloopt. De plek maakt nu deel uit van een industrieter rein. Bijna 600 jaar eerder was de histo- rie van de Kapoenhof begonnen. In 1401 stichtte Florins van Borselen op diezelfde plaats een kapel en een mannenklooster - het Godshuis van St. Maarten. En pas sant kregen de broeders veel geld, grond en vrijdom van accijns. Als snel werd door de Tholenaars de naam 'Kapoenhof gebezigd, want de broeders werden zeer verwend: een jaarboek vermeldt de leve ring van bijvoorbeeld 63 tonnen bier! Het werk voor het klooster werd gedaan door een ruim contingent aan veldwer kers en huis- en keukenpersoneel. De na bijheid van het kasteel van de Van Borse len s zorgde voor permanente bescherm heren en een stroom aan geld en goede ren. Je zou denken dat aan dat dure, luie, rijke roomse leven een eind zou komen met de reformatie, maar dat w.as niet het geval. Weliswaar verdwenen de monni ken met hun religieuze rituelen in de ka pel, maar de toestroom van oude man nen die als kapoenen wilden leven, bleef bestaan. Het klooster ging fungeren als een soort oudemannenhuis met plaats voor '6 paren oude mannen', 12 mannen dus, die in het Kapoenhuys logies von den en verzorgd werden door een ruime staf aan personeel. Geld was er nog steeds genoeg dankzij de boerderij met 161 gemeten grond die bij het Huys hoor de. Deze bracht genoeg op voor alle be woners. Bovendien hanteerde men na de reformatie een systeem dat een bewoner (een Provenier noemde men die) alleen werd toegelaten als hij beloofde al zijn be zittingen na zijn dood aan het Kapoen hof te schenken. Daarnaast was er al een paar eeuwen de gewoonte dat de boeren in de buurt op St. Maarten (11 november) het Huys voorzagen van extra vee. Vöör de reformatie diende die veeschenking als aflaat, daarna bleef het een goede oude gewoonte. (Je kunt maar niet weten of het niet een beetje helpt om in de he mel te komen!) Een grote brand in 1631 maakte een eind aan de welvaart van de kapoenen. Na herbouw was de fut eruit, en werd het Huys armer en armer. Gif ten en subsidies bleven uit en rond 1720 ging het oude mannen Godshuis ter zie le. Op de fundamenten van de kapel werd een nieuwe boerderij gebouwd met een sierlijke achttiende-eeuwse burgermans gevel. De familie Was, van aanzien in Tholen getrouwd met jonkvrouwe Con stance de Casembroot) boerde er enige generaties. Langzaam maar zeker vervie len echter de historische gebouwen door slecht onderhoud vanwege geldgebrek en zoals gezegd viel het doek in 1988. Geen kapoenen meer in Smerdiek. WOENSDAG 3 JULI 2013 door Gerard Smallegange Gierzwaluwen foto's Chiel Jacobusse 'S-CRAVENPOLDER Steenuil Zomertortels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25