diverse RHZENIN de ZOMERVAKANTIE. VN waarschuwen voor vals gevoel van veiligheid over Vuile bom' 6 BUITENLAND Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 Gratis brochure 2013 De Moslimbroeders zitten in het nauw. Ook het machtige Egyptische leger lijkt zich tegen president Mursi te keren. 35.- Ja ik ontvang graag de nieuwe brochure: CAIRO - Na het ultimatum van 48 uur dat het Egyptische leger giste ren stelde, is het nu de vraag of president Mursi bereid is conces sies te doen. De oppositie wil hem vandaag al weg hebben en kwam met een eigen ultimatum daartoe. Het leger wil dat 'de wil van het volk' gerespecteerd wordt, na alle demonstraties tegen Mursi. De partijen moeten van de militairen snel tot een akkoord komen over een einde aan de animositeit. An ders wordt er ingegrepen. Er staat bijzonder veel op het spel voor de achterban van Mursi, de Moslimbroederschap. En niet al leen in Egypte. Meer dan tachtig jaar werkten leden van de Moslim broederschap onder hevige repres sie toe naar een uiteindelijke machtspositie. De organisatie heeft invloedrijke afdelingen door de gehele Arabische wereld - de Palestijnse Hamasbeweging kwam ooit voort uit de gelederen van de broederschap. De opstand die twee jaar geleden een einde maakte aan het bewind van Hosni Mubarak werd dan ook door moslimbroeders in de regio gezien als een enorme doorbraak. Met stilzwijgende steun van de Amerikanen, die nadat ze steunpi laar Mubarak hadden verloren be hoefte hadden aan een nieuwe bondgenoot, wierp de broeder schap zich op als sterkste politie ke speler in Egypte. De beweging zou de stabiliteit herstellen. Dat project staat nu dus onder druk. Leiders van de oppositionele Ta- marod(Rebellie)-campagne rie pen gisteren op tot burgerlijke on gehoorzaamheid om het regime ten val te brengen én de berech ting van alle leiders van de broe derschap. Een zorgelijke gedachte voor de moslimbroeders. Egypte is sinds de onafhankelijk heid van 1952 een toonaangevend land in de Arabische wereld. Na dat betogers in Egypte Mubarak van zijn troon hadden gestoten, gingen mensen de straat op van Marokko tot Syrië. Als de Moslim broederschap uit het zadel wordt gewipt door een opstand van mil- joenen, zal dat grote gevolgen heb ben voor hun positie in de regio. Aanhangers van Mursi hebben la ten zien dat ze bereid zijn geweld te gebruiken om 'de legitimiteit van de president' te verdedigen. Bij gewelddadigheden door het hele land vielen zondag tenmin ste zestien doden, allemaal aan de kant van de tegenstanders van het regime. Volgens ooggetuigen schoten aanhangers van de presi dent op verschillende plekken met scherp op de demonstranten terwijl de politie weigerde in te grijpen. Wat het ultimatum van het leger precies inhoudt, is nog niet duide lijk. Na het aftreden van Mubarak op 11 februari 2011, nam het leger voor anderhalfjaar de macht op zich, en niet zonder problemen. Veel revolutionairen in Egypte zien het leger als de ruggengraat van de staat waar ze nu al tweeën- halfjaar tegen vechten en zullen een volgende militaire junta niet zomaar accepteren. En in een eerste reactie stelde een adviseur van de president boven dien dat de broederschap inmen ging van het leger zal opvatten als een staatsgreep. Hoe dan ook, de demonstraties duren voort en vormen een enor me dreun voor aanhangers van de politieke islam wereldwijd. 'De is lam is het antwoord' was vroeger de leus van de broederschap. Vol gens de Egyptenaren valt daar blijkbaar nogal wat op af te din gen. De arrogante, exclusieve manier van regeren, hun neoliberale eco nomisch beleid en algehele poli tieke onkunde zijn blijkbaar min der populair dan altijd werd ge dacht. Amano toonde een kleine loden houder die twee jaar geleden is ge bruikt om hoogverrijkt uranium de voormalige Sovjetrepubliek Moldavië in te smokkelen. Daar uit blijkt volgens hem een 'zorg wekkend niveau van kennis bij de smokkelaars'. „Gelukkig eindigde het in dit geval goed, maar helaas is niet vast te stellen of dit het top je van de ijsberg is." Jaarlijks worden bij het IAEA meer dan honderd incidenten ge meld van diefstal of andere illega le verplaatsing van radioactief ma teriaal. Volgens deskundigen zouden ter roristen in theorie een primitieve maar dodelijke kernbom kunnen maken als ze genoeg geld, techni sche kennis en voldoende splijt stof zouden hebben. Een hoeveel heid plutonium ter grootte van een appel in een kernbom die ont ploft in een druk gebied, zou di rect honderden of zelfs duizen den mensen kunnen doden, zegt de lobbygroepering NSGEG. Het is eenvoudiger een vuile bom te maken dan een kernbom. In een vuile bom worden conventio nele explosieven gebruikt om ra dioactief materiaal te verspreiden. Dergelijk materiaal is voorradig in ziekenhuizen en andere, minder beveiligde bedrijven. De Amerikaanse minister van Energie, Ernest Moniz, herhaalde zijn waarschuwing dat de terreur beweging Al-Qaeda al jaren bezig is een bom te fabriceren die radio actieve besmetting veroorzaakt. Doel daarvan is eerder het zaaien van paniek dan dat er onmiddel lijk veel doden zouden vallen bij een aanslag met zo'n vuile bom, aldus experts. Radioactieve be smetting in bijvoorbeeld een me tro zou een enorme schoonmaak- operatie noodzakelijk maken en het ondergrondse verkeer in een stad voor maanden stilleggen. effeweg.nl Broederschap in hele regio voelt spanning Egypte boekcode 1127 4 daagse busreis Vertrek: 19 juli, 6 sept, 18 okt, 22 nov Inclusief: 3 hotelovernachtingen 3x ontbijtbuffet 1 dag entree Tropical Islands Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class tou ringcar Nu €15,- korting p.p. op vertrekdatum 19 juli!* Van 159,- voor 144,- p.p. 5 daagse busreis Vertrek: 22 juli, 19 aug, 9 sept, 7 okt Inclusief: 4 hotelovernachtingen 4x ontbijtbuffet 4x dinerbuffet 5x lunch (pakket) Folkloreavond Dansavond Stadswandeling Dresden o.l.v. een gids Gratis gebruik zwembad en fitnessruimte Afscheidsdiner Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar Nu €26.' korting p.p. op vertrekdatum 22 juli* Van 30*,- voor 294,- p.p. 10 daagse busreis Vertrek: 22 juli, 14 okt Inclusief: 9 hotelovernachtingen 9x ontbijt 9x diner Stadswande ling Salzburg o.l.v. een gids Bege leiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Nu €35,- korting p p op vertrekdatum 22 juKI* Van 589,- voor 564,- p.p. 15 daagse busreis Vertrgk: 22 juli, 14 okt Inclusief: 14 hotelovernachtingen 14x ontbijt 14x diner Stads- rondrit Barcelona en Madrid o.l.v. een gids Stadswandeling Sevilla en Córdoba o.l.v. een gids Bege leiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Nu €35, korting p.p. op vertrekdatum 22 juli!* Van 949,- voor 914,- p.p. 35,- 8 daagse busreis Vertrek: 26 juli, 16, 23 aug, 20 sept, 12, 19 okt, 8 nov Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt 7x diner Stadsrondrit en -wandeling Rome o.l.v. een gids Stadswandeling Florence o.l.v. een gids Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class tou ringcar Nu €35.- korting p.p. op vortrokdatum 26 julil* Van 489,- voor 454,- p.p. 8 daagse busreis Vertrek: 29 juli, 20 sept Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt 7x diner 4x lunchpakket Nederlands sprekende fietsbegelei- ding tijdens de gehele reis Ervaren lokale gids tijdens de fietsdagen Gebruik van zwembad Gebruik van fietshelm Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Nu €25,- korting p.p. op vortrokdatum 29 juH!* Van 939,- voor 634,- p.p. AHe fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exchrsiet excursie- en entreegelden en €18, - reservenngskosien per boeking 'Gebruik tijdens het boeken Boekcode 127 en uw korting wordt automatisch verrekend Kortingen zijn reeds M in de pnjs verrekend. Kortingen alleen gekhg op boekingen gemaakt tussen 02-07-2013 en o Fietsreizen o Stedenreizen o Excursiereizen Naam dhr/mevr Adres Postcode Plaats 1 Zonder postzegel opsturen naar: effeweg.nl, antwoordnummer 778, 7700 VG Nievwleusen ANALYSE ONRUST EGYPTE door onze correspondent Dirk Wanrooij De oppositie wil Mursi vandaag al weg hebben en kwam met een eigen ultimatum Aanhangers van Mursi laten zien dat ze bereid zijn ge weld te gebruiken om de president te verdedigen WENEN - Er moet meer worden ge daan om te voorkomen dat terroris ten plutonium of hoogverrijkt ura nium in handen krijgen en dat ge bruiken voor een zogeheten vuile bom. Het hoofd van het Internatio nale Atoomenergie Agentschap van de Verenigde Naties (IAEA), Yukiya Amano, heeft gisteren in Wenen gewaarschuwd tegen een 'vals gevoel van veiligheid'. Jaarlijks krijgt het IAEA meer dan 100 meldingen van incidenten met radioac tief materiaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6