Solexrace Sint Jansteen Monumentale Torenberg aan eerste lustrum toe zwaar beschadigd Sim Only tegen superscherpe prijzen 24 ZEEUWS-VLAANDEREN Vlissingse gemeenteraad stemt tegen overbruggingskrediet. Andere deelnemers in Zeeland Seaports stemmen wel in. Expo Beerens in watertoren vlissingen - De stekker kan uit het glastuinbouwgebied bij West dorpe, als het aan de Vlissingse ge meenteraad ligt. Als deelnemer in het havenbe drijf Zeeland Seaports moet Vlis singen meebeslissen over een overbruggingskrediet voor Warm- C02. Dit bedrijf levert restwarmte en koolstofdioxide (CO2) van kunst- mestfabriek Yara in SluiskilOost aan de glastuinbouwers bij West- dorpe. CO2 dient als groeistof. WarmC02 zit zoals gemeld in fi nancieel zwaar weer. Het kassen- gebied bij Westdorpe is bij lange na nog niet vol, terwijl daarmee wel rekening was gehouden in de bedrijfsplanning. Om tot eind 2014 overeind te kunnen blijven, heeft \VarmCO2 een overbrug gingskrediet nodig van tien mil joen euro. Havenbedrijf Zeeland Seaports dat tachtig procent van de aande len in WarmC02 bezit, is bereid daarvan 6,6 miljoen euro op te hoesten. Yara - voor twintig pro cent aandeelhouder - draagt 3,4 miljoen euro bij in het overbrug gingskrediet. Om extra geld in WarmC02 te steken heeft Zeeland Seaports toe stemming nodig van de deelne mers in het havenbedrijf, de pro vincie en de gemeenten Terneu- zen, Borsele en Vlissingen. Afgelo pen weken is dit besproken in Pro vinciale Staten en de gemeentera den. De Terneuzense gemeenteraad sprak er in beslotenheid over en ging akkoord. In Provinciale Sta ten klonk vrij veel kritiek. De een mansfractie van Natuurlijk Zee land riep zelfs op met het glas- tuinbouwproject te stoppen, om dat dit een 'bodemloze put' zou zijn. De partij kreeg echter verre van een meerderheid achter zich. De gemeente Borsele stemde tan denknarsend in. Vlissingen was al het meest kri tisch. Het college van B en W stel de voor alleen akkoord te gaan, als er een onafhankelijk onder zoek naar de toekomst van Warm- CO2 zou komen. Het kreeg daar voor bij de andere partners echter niet de handen op elkaar. In het recente verleden is al eens zo'n onderzoek uitgevoerd. Veel nieuws zou er niet onder de zon zijn. De afwijzing van een nieuw on derzoek was voor het college van B en W van Vlissingen aanleiding niet in te stemmen met het over bruggingskrediet. De Vlissingse gemeenteraad heeft dit standpunt afgelopen week eensgezind over genomen. Vlissingen heeft een signaal afge geven. Met de steun van de pro vincie (50 procent deelnemer in Zeeland Seaports), Borsele en Ter- neuzen (elk 16,66 procent, evenals Vlissingen) komt het overbrug gingskrediet er toch. WarmC02 is (voorlopig) gered. OOSTBURG - Stichting Vrienden van de Oostburgse Watertoren gaat ervoor om de 'druppels' op de watertoren in volle glorie te la ten herrijzen. Een spandoek is op de toren gehangen om aandacht te trekken. Zaterdag opent er ook nog een expositie van de hand van johnny Beerens, de man ach ter de druppels. Edwin Vinke, top kok en ambassadeur van de Vrien den, is gecharterd om de opening van de tentoonstelling te verrich ten op het symbolische tijdstip van 11.55 uur; vijf voor twaalf. hoogtepunten van de kermis in Sint Jansteen, de jaarlijkse solexra ce. Het festijn waaraan vorig jaar niet minder dan zestig liefheb bers meededen, is vandaag, dins dag, alweer toe aan de vijfde edi tie ofwel het eerste lustrum. Waar anders dan op het Martje van Wardje is vandaag om 17.15 uur de start van de vooral vrolijke race. Niet alleen de snelste kan een beker in de wacht slepen, ook zijn er prijzen voor het origineel ste voertuig en de fraaist uitgedos te berijder. De solexrace duurt al met al 25 minuten, waarin zoveel mogelijk rondjes door het dorp moeten worden gemaakt. Inschrij ven kan tot 16.30 uur bij café Laza rus en grand café De Kroon. De kermis is na de solexrace nog lang niet afgelopen. Onder meer een optreden van de Belgische rockband XZent staat vanaf 22.00 uur nog op het programma. elke maand Nu zonder aansluitkosten Sim 300 500 Only min MB Werkt in je voordeel Vanaf de weg is het nauwelijks zichtbaar. Het is dat Richard eind vorige week met expert Jean Roefstra de Torenberg weer eens inspecteerde, anders had het nog heel lang kunnen duren voordat de schade was ontdekt. Het gaat aldus Richard om de meest intac te flank van de Torenberg, waar van de geschiedenis teruggaat tot de twaalfde eeuw. Richard had het idee dat het cross baantje zelfs doelbewust was aan gelegd met een kraantje, één waar mee normaal sleuven worden ge graven. Dat bleek maandag toch niet het geval. Hij liep na het ma- _ken van de foto voor de krant een groepje scholieren tegen het lijf. „Zij vertelden mij dat zijzelf onge veer vier weken geleden de baan hebben ingegraven. Er is geen kraantje aan te pas gekomen." Volgens Richard, die aangifte heeft gedaan van vernieling, zul len de scholieren er waarschijn lijk vanaf komen met een waar schuwing. Hij neemt de scholie ren op zich ook niet zoveel kwa lijk. „Ze waren zich van geen kwaad bewust." Dat steekt hem een beetje. Een werkgroep waarvan Richard deel uitmaakt, wil juist dit jaar het 850-jarig bestaan van Zaamslag extra luister bijzetten, onder meer met muurschilderingen van het verdwenen kasteel van Zaam slag. „Het is triest om te merken dat scholieren zo weinig van de geschiedenis van hun eigen dorp afweten. Het is een schone taak van de school daar eens aandacht aan te besteden." De schade aan de Torenberg wordt hersteld, is Richards ver wachting. De Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed zal dat volgens hem op niet al te lange termijn (laten) doen. Richard: „En nu wachten we nog op de vergunnin gen van de gemeente voor onz^ activiteiten." Verzet extra geld glastuinbouw door Maurits Sep 6,6 miljoen euro steekt havenbedrijf Zee land Seaports in WarmC02, de leve rancier van restwarmte en C02 aan kassen bij Westdorpe, om het bedrijf overeind te houden tot eind 2014. SINT JANSTEEN - Het is één van de 15 telfort.nl j 08001707 Telfort winkels Richard Lensen op de Torenberg in Zaamslag, een cultuurhistorisch monu ment, waarop crosspaadjes zijn aangelegd, foto Mark Neelemans door Harmen van der Werf ZAAMSLAG - Eén van de belangrijk ste cultuurhistorische monumen ten van Zaamslag, de Torenberg, is aan één kant zwaar beschadigd. Scholieren hebben er een cross baantje aangelegd, tot ontsteltenis van archeologiekenner Richard Len sen uit Zaamslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60