'Toezicht politiecel niet meer objectief Zanger Maarten van Roozendaal overleden in PvdA na advies 'buitenschuld' r L II Vluchten vanaf BINNENLAND 5 Surinamers zijn niet tevreden ren in de Surinaamse gemeen schap. Ook Markelo wil nog wel een puntje maken. „Ik hoor sorry, ik hoor berouw, maar ik hoor niet het woord excuses. Voor mij bete kent dat laatste dat je er ook conse quenties aan verbindt. Kennelijk moeten wij het nu doen met spijt. Misschien kan de regering het over 150 jaar wel over haar lip pen krijgen." De priesteres wordt meegetrok ken door een volgende fan „Is de koningin weg?", vraagt een uit bundig uitgedoste vrouw met een rollator. „Nee, de koningin is nog niet weg. Hier staat ze!" PARAMARIBO - Surinaamse organi saties zijn teleurgesteld over het uitblijven van excuses voor het Nederlandse slavernijverleden. Ook het feit dat koning Willem- Alexander gisteren geen krans heeft gelegd, valt slecht, schrijft de Surinaamse nieuwssite dWT Online. Onder meer het nationaal instituut Nederlands slavernij en erfenis, het Surinaams Inspraak Orgaan en het Landelijk Platform Slavernijverleden lieten gisteren weten niet tevreden te zijn. De commissie, 25 jaar geleden op gericht na de dood van kraker Hans Kok in een Amsterdamse po litiecel, voert ieder jaar onaange kondigde inspecties uit bij politie cellen en controleert of arrestan ten volgens de regels behandeld worden. Tot 1 januari 2013 viel die commissie onder verantwoorde lijkheid van de burgemeester die korpsbeheerder was. Sinds de oprichting van de Natio nale Politie is het echter aan de landelijk korpschef om op voor dracht van de lokale politiechef nieuwe toezichthouders te benoe men. Het secretariaat en posta dres van de commissie worden ook overgeheveld van het stad huis naar het politiebureau. „Het is toch een beetje de slager die zijn eigen vlees keurt", aldus CTPC-voorzitter Wim Huisman, die ook zegt te spreken namens al le andere commissies die in het land de arrestantenzorg controle ren. „Het is niet zo dat wij in ons werk gehinderd worden. Maar het gaat hier om het principe dat wij onafhankelijk ons werk moeten kunnen doen en we naar buiten toe ook laten zien dat we objec tief zijn. Het is voor het aanzien niet handig dat bijvoorbeeld ie mand die met ons wil correspon deren daarvoor naar het politiebu reau zelf moeten bellen." Het ministerie trekt zich de kri tiek aan. Het wil de arrestanten commissies met ingang van 1 ja nuari 2014 rechtstreeks onder de verantwoordelijkheid van de mi nister laten vallen. in aanmerking zullen komen voor een verblijfsvergunning. PvdA-Ka- merlid Marit Maij, aan wie Samsom gisteren de woordvoe ring overliet, is toch in haar nop jes. „Wij omarmen deze aanbeve lingen", stelt ze. Het asielbeleid wordt er humaner door, precies zoals Samsom zijn partij destijds beloofde, meent ze. Die belofte werd vervat in de mo tie-Terphuis. En de naamgever, Sander Terphuis, is veel minder tevreden. Het advies van de com missie gaat hem niet ver genoeg. „Het is niet wat ik ervan had ge hoopt", stelt hij. De criteria zijn nog steeds te streng en dwingen vreemdelingen in een onmogelij ke positie. Om de motie gestand te doen, zal de PvdA-fractie er dan ook voor moeten zorgen dat staatssecretaris Teeven (Asiel, VVD) een stap verder gaat, stelt hij. Dat lijkt te veel gevraagd. Bin nen de VVD neemt het chagrijn toe over de steeds nieuwe eisen die de PvdA aan het asielbeleid stelt. In het reces komt Teeven met een brief. Daarin moet hij aangeven hoe hij het asielbeleid 'humaner' maakt, bijvoorbeeld door het geven van andere opties voor vreemdelingendetentie. Hij werd daartoe gedwongen in het kamerdebat na de dood van de Russische asielzoeker Dolmatov. Ondertussen is de teleurstelling op 'links' groot. Christenunie en GroenLinks zagen in verruiming van het criterium de kans om een groot deel van de ruim honderd bewoners van de Vluchtflat in Amsterdam aan een (tijdelijke) verblijfsvergunning te helpen. Maar die hoop werd gisteren ook door Vluchtelingenwerk de grond ingeboord. „Het buitenschuldbe- leid is bedoeld voor mensen die terug willen maar niet kunnen. Het is geen oplossing voor de be woners van de Vluchtflat die niet terug durven vanwege de onveili ge situatie in hun land", aldus een woordvoerster. Enkele maanden geleden werd al bekend dat Van Roozendaal onge neeslijk ziek was. Hij stond sinds maart vorig jaar op de planken met zijn solovoorstelling De Geme ne Deler. In december begon hij zich ziek te voelen. Eind januari moest hij op advies van zijn artsen de rest van zijn tournee, die tot eind deze maand te zien zou zijn, annuleren. Zelf wilde hij dat daar zo weinig moge lijk aandacht aan werd besteed. Van Roozendaal zag er 'rock 'n roll' uit en leefde ook zo. Hij trad soms op met een fles wodka in de hand. De Amsterdammer was een flink deel van zijn leven alcoho list. „Maar ik heb geen alcoholpro bleem, want mijn leven lijdt er niet onder", zei hij in 2012 in Vrij Nederland. jf De zanger en liedjesschrijver won onder meer in 2008 de Poelifma- rioprijs voor zijn voorstelling Het Wilde Westen, in 2000 de Annie M.G. Schmidt-prijs voor het num mer Red mij niet en in 1998 een Zilveren Harp voor zijn cd Adem uit. Een bekroning volgde in 2011 met de Dirk Witte-prijs. Girona excuses pagina 22 en 23: Alleen excuus zet punt achter verleden door Niki van der Naald AMSTERDAM - Het onafhankelijk toezicht op politiecellen staat sinds de komst van de Nationale Politie op de tocht. Dat schrijft de Amster damse Commissie van Toezicht voor de Politiecellen (CTPC) in haar jaarverslag. Commissie die arrestanten zorg moet controleren, verliest zelfstandige positie en valt nu onder politie „Het is niet wat ik ervan had gehoopt", zegt PvdA-lid Sander Terphuis in reactie op advies buitenschuld AMSTERDAM - Zanger en kleinkun stenaar Maarten van Roozendaal is gisteren in zijn woonplaats Amsterdam op 51-jarige leeftijd overleden. s Maarten van Roozendaal foto ANP RYAN AIR Kijk op Ryanair.com voor meer informatie. Vluchten vanaf Munster.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5