Asieloproer dreigt weer 4 BINNENLAND SLAVERNIJ 150 JAAR AFGESCHAFT Winti-priesteres Markelo geeft herdenking van slavernijverleden een spiritueel tintje. ja 'Gesprek met GL en D66 is afgebroken' Het overleg van het kabinet met D66 en GroenLinks is mislukt. „De onderhandelin gen zijn afgebroken", zei D66-fractievoorzitter Alexander Pechtold gistera vond. Het kabinet sprak met partijen om te zien hoe zij konden helpen een aantal af spraken uit het regeerak koord te realiseren. Bos en Teeuwen bij 'Zomergasten' Hans Teeuwen, Nelleke Noordervliet, Wouter Bos, Beatrice de Graaf, Johan Si mons en Daan Roosegaarde zijn dit jaar de gasten van het VPRO-programma Zo mergasten. Wilffied de Jong wordt de nieuwe presenta tor, zo was al eerder bekend gemaakt Zondag 28 juli is de eerste uitzending. 1,1 miljoen mensen bekeken vogelcams Meer dan 1,1 miljoen Neder landers hebben deze lente naar de webcams van de Vo gelbescherming gekeken. De website van het project Be leef de Lente is bijna 49 mil joen keer aangeklikt Het was de zevende keer dat de Vogelbescherming webcams opstelde. Vorig jaar keken er 900.000 mensen. Irriterende stof verspreid Vier politieagenten uit Maarssen hebben in de nacht van zaterdag op zon dag ademhalingsproblemen gekregen toen zij een man wilden helpen die naar ei gen zeggen bespoten was met een irriterende stof. De man was er zelf zo slecht aan toe dat hij naar het zie kenhuis is gebracht. Zoon voor prins Floris en Aimée Prins Floris is voor de derde keer vader geworden. Zijn vrouw, prinses Aimée, is gis teren bevallen van een jon gen. Hij heet Willem Jan, zo maakte de Rijksvoorlich tingsdienst bekend. Prins Floris en prinses Aimée heb ben al twee dochters, de 5-ja- rige Magali en de 3-jarige Eliane. AMSTERDAM - Het valt nog niet mee om winti-priesteres Marian Markelo na afloop van de herden kingsplechtigheid in het Ooster park in Amsterdam een paar vra gen te stellen. Om de haverklap wordt ze gezoend, op de schouder geklopt, toegewuifd en willen be wonderaars met haar op de foto. „Prachtig, prachtig, je hebt zo mooi gesproken", klinkt het uitge laten. „Helemaal foutloos!" Markelo heeft zojuist bij het natio naal slavernijmonument een plengoffer gebracht. Het was haar negende of tiende keer, zegt ze. Ze is de tel kwijtgeraakt. Een plengoffer, dat is - voor de niet-winti-kenners - een ope ningsritueel in de Afro-Surinaam- se religie waarbij Moeder Aarde, de Schepper, Moeder Godin en de Voorouders worden aangeroepen. Onderwijl wordt water rondge- sprenkeld om de aarde te 'zege nen'. Lopend rond het slavernijmonu ment riep Markelo ditmaal de voorouders aan om 'ervoor te zor gen dat we de kracht vinden om in harmonie met elkaar Neder land verder te brengen'. Voor de meeste Surinamers bij de herdenking van de afschaffing van de slavernij, 150 jaar geleden, is winti gesneden koek. „Natuur lijk zijn onze voorouders er van daag bij", zegt Markelo tussen het uitdelen van handtekeningen door. „Mijn voorouders zijn in mij." Nu was het een plengoffer, zon dag ging het gesprek met de voor- vaderen dieper, zegt ze. In zo'n ri tueel wordt eerst de omgeving 'ge schikt' gemaakt, met voedsel als stokvis, soep en geroosterde ba naan. „Mensen kunnen hen dan vragen stellen, ze begeleiden ons in de worsteling met het leven." Voor Markelo is het slavernijverle den geen ver-van-mijn-bedshow. Haar voorouders leefden op de plantage Groot-Marseille in Suri name en kregen de suikerplanta ge deels in bezit na afschaffing van de slavernij in 1863, zegt ze. Zeker bijzonder is deze dag voor haar, een historisch moment. Niet voor niets draagt ze uitbun dig goud en zwart. Precies om 13.00 uur klinken vanaf het mari neterrein in Amsterdam 21 kanon schoten; hetzelfde geluid was 150 jaar geleden te horen in Paramari bo toen de 33.000 slaven in dat land in (relatieve) vrijheid wer den gesteld. En mooi ook dat vi ce-premier Lodewijk Asscher na mens het hele kabinet, en in het bijzijn van koning Willem- Alexander en koningin Maxima, deemoedig 'diepe spijt en be rouw' betuigt aan alle slachtoffers van de slavernij en hun nazaten. Asscher spreekt van 'een schand vlek' in de geschiedenis en krijgt applaus van het massaal toege stroomde publiek. Ook de Amsterdamse burgemees ter Eberhard van der Laan veront schuldigt zich voor hetbijna niet voor te stellen leed' dat Am sterdam honderdduizenden mede mensen eeuwenlang heeft aange daan: „Deze geschiedenis vervult ons met schaamte." „Deze spijtbetuiging is zeker be langrijk voor de verwerking", oor deelt de priesteres na de plechtig heid. „Er zijn mensen die de pijn nog altijd voelen. Het gaat om hün voorouders. Het is wel laat. Maar Nederland heeft een traditie om alles laat te doen." Als een van de laatste landen ter wereld werd in Nederland de wet geving over de afschaffing van de slavernij ondertekend. Lachend: „Uiteindelijk doen ze het wel." Toch is het wel een zaak van close reading, zo valt al snel te beluiste- incujsieftouringcar Boek nu: www.effeweg.nl affpuuan nl of bel 0529 469667 efjeWeg*M PvdA-leider Diederik Samsom moet zich bijna hebben verslikt toen hij gisteren de eerste aanbe veling van de Adviescommissie Vreemdelingenzaken (ACVZ) las. 'Handhaaf het huidige buiten- schuldbeleid', staat er onomwon den. Het gaat om beleid voor vreemdelingen die wel terug wil len naar hun land, maar dat niet kunnen omdat het land hen niet wil toelaten. Terwijl Samsom in mei nog plechtig beloofde aan zijn achterban dat hij zich voor 300 procent zou inspannen voor 'verruiming' van dat beleid, waar door meer vreemdelingen dan nu in Nederland mogen blijven. De aanbevelingen van de ACVZ zou den daarvoor de weg plaveien, voorspelde hij. Een lelijke misreke ning. Maar bij nader inzien zijn ze bij de PvdA toch tevreden met het ad vies. Want de commissie stelt wel degelijk ook vast dat de huidige criteria onduidelijk zijn en tot wil lekeur kunnen leiden. De ACVZ stelt bovendien voor die criteria aan te passen waardoor enkele tientallen vreemdelingen alsnog nr~ DEN HAAG HILVERSUM Hans Teeuwen RIJSWIJK MAARSSEN DEN HAAG Spijt maar nog geen door Sandra Donker Winti-priesteres Marian Markelo wordt begroet en vereerd. foto Jean-Pierre Jans Vertrek: 20 juli, 1, 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22. 25, 28 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Maak per touringcar een ontdekkingstocht langs verschillende bezienswaardig heden in Londen. Zie onder andere Big Ben, Buckingham Palace en Picadilly Circus. Maak ook een boottocht over de Theems en ontdek de Tower of London. ÏOoVg Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Praag Kopenhagen Antwerpen Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen Exclusief excursie- en entreegelden en IB.- reserveringskosten per boeking. door Laurens Kok en Cyril Rosman DEN HAAG - De discussie binnen de PvdA over asielzoekers laait op nieuw op. Terwijl de fractie een ad vies over het zogeheten buiten- schuldbeleid omarmt, vindt kri tisch PvdA-lid Sander Terphuis dat de aanbevelingen niet ver genoeg gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4