i m 'Nooit van gehoord', zegt John Kerry Canadese locomotief 22 ki,°cocaïne moet Fyra vervangen UITVERKOOP 25%-50% DELSCHER IN HET NIEUWS 3 Eli- luisterden de Amerikanen ook de westerse landen af." Dat wordt beaamd door een ex-medewerker van de M1VD, de Nederlandse Militaire Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst, die ano niem wil blijven. „Tijdens de Kou de Oorlog werden bondgenoten ook bespioneerd en dat is daarna zo gebleven. Het wordt in de in lichtingenwereld gezien als de ge woonste zaak van de wereld. Ik ben helemaal niet verbaasd dat dit gebeurt, sterker nog, ik zou verbaasd zijn als er niet werd afge luisterd." Het gaat om inlichtingenwerk, landen willen zoveel mogelijk in formatie verzamelen. Of dit dan bedoeld is om terrorisme te be strijden of om handelsvoordelen te krijgen maakt niet uit, het gaat er om dat het landsbelang wordt gediend. De ex-MIVD'er wijst er wel op dat er een verschil is tussen infor matie vergaren door het onder scheppen van telecommunicatie en het plaatsen van afluisterappa ratuur. Het eerste is in de VS een taak van de NSA, het tweede van de CIA. Over de Europese politici die nu zo verontwaardigd doen over de onthullingen van klokkenluider Snowden, zegt hij: „Ze weten dat dit soort zaken gebeuren. Ieder land met een bepaalde mate van technologische ontwikkeling doet dit." Inderdaad, zegt De Jong: „Het is volstrekt normaal. Iedereen luis tert iedereen af, in de ether is ie dereen vogelvrij. Nederland doet er ook aan mee, het heeft in het verleden de codes van het Italiaan se ministerie van Buitenlandse Za ken gekraakt. En bij de oprichting van wat toen nog de EEG, nu de EU, heette, luisterden de Britten de Fransen af. Dat waren ook bondgenoten van elkaar." Dat Amerikanen afluisterappara tuur plaatsen in gebouwen die niet op hun grondgebied staan, is psychologisch gezien voor de be trokken landen een klap, weet De Jong. „Het is vrij agressief, deze methode gaat behoorlijk ver." Hij vindt de ophef in Europa rond het afluisteren echter overdreven. „Politici snappen blijkbaar niet wat inlichtingendiensten uitvoe ren. Ze roepen nu wel hard, maar ze kunnen niet uitsluiten dat hun eigen inlichtingendienst hetzelf de doet. Ik weet wel zeker dat die ook met dit soort zaken bezig is. Of politici weten niet hoe de we reld in elkaar zit, of ze zien de pu blieke verontwaardiging en wil len daarmee scoren." NEW YORK - „Hier heb ik eerlijk ge zegd nog niet van gehoord. Ik heb geen enkele van deze gegevens eerder gezien." John Kerry had het de afgelopen dagen erg druk met zijn vredesmissie in het Mid den-Oosten. Maar toen Catherine Ashton, EU-commissaris Buiten landse Zaken, hem gisteren om opheldering vroeg over het be spioneren van EU-medewerkers moet ze toch even raar hebben op gekeken. De Amerikaanse Minis ter van Buitenlandse Zaken weet hier allemaal niets van? De reactie van Kerry past echter goed in de Amerikaanse traditie van ontkennen en doodzwijgen van spionage door de overheid. Liegen is daarbij geen doodzonde. Het meest evidente voorbeeld daarvan gaf James Clapper, hoofd van de Amerikaanse inlichtingen diensten, in een hoorzitting in het Congres afgelopen maart. Op de vraag of de NSA ook veel gege vens van Amerikaanse staatsbur gers verzamelde, antwoorde hij kortaf: 'Nee meneer'. Toen zijn leugen achterhaald werd, nam president Obama het stokje over. Hij verklaarde dat het toezicht op de spionagediensten 'transparant' is en dat Amerika nen niet bang hoeven te zijn dat de overheid hun telefoongesprek ken afluistert of email leest. 'Een speciale rechtbank houdt daar toe zicht op.' Er zijn weinig Amerika nen die hem nu nog geloven. In 2004 moest ook George W. Bush verantwoording afleggen over afluisterpraktijken. 'We luis teren naar een paar telefoons, al leen buiten de VS, van mensen die gelieerd zijn aan al-Q_aeda.' Voormalige NSA-directeur Hayden gaf zondag toe dat de VS inderdaad buitenlanders bespio neert. „Maar", voegde hij toe, „el ke Europeaan die daarover moord en brand schreeuwt, moet zich maar eens afvragen wat zijn eigen overheid doet." moedelijk ook, want het jaar daar op kwam mazelen in het rijksvac cinatieprogramma. Volgens het RIVM geeft mazelen in 10 procent van de gevallen com plicaties als middenoorontste king, longontsteking, hersenvlies- en hersenontsteking. In alle ande re gevallen gaat de ziekte zonder behandeling vanzelf over. Ken merkend zijn rode vlekken, koorts, verkoudheid, droge hoest. Nee. 'We leven in een vrij land', is het uitgangspunt. Wel is een brochure gemaakt met verschil lende standpunten bihnen de re formatorische gezindte. Er is een stroming die vindt dat het de ver antwoordelijkheid is van de mens om beschikbare middelen te ge bruiken die een epidemie kunnen voorkomen. Daar tegenover staat de stroming die meent dat we niet vooruit mo gen lopen op Gods voorzienig heid. Volgens het RIVM hoeven vakan tiegangers zich niet te laten vacci neren, tenzij kinderen nauw con tact hebben met mensen die ho ren tot de reformatorisch gezind te. De mazelen verspreidt zich voor al via locaties waar veel ongevacci neerden bij elkaar komen, zoals scholen. In die zin kan de zomer vakantie uitpakken als een zegen en verdere verspreiding van maze len beperken. Volgens de NS worden de zogehe ten Traxx-locomotieven onder deel van een tijdelijke oplossing, zo meldde het bedrijf maandag. De Canadese locomotieven kun nen maximaal 160 kilometer per uur rijden. Dat is een stuk langza mer dan de Fyra, die 250 kilome ter per uur had moeten gaan rij den. De Traxx-locomotieven zijn geschikt om op gewoon spoor in Nederland en België te rijden én om op de hogesnelheidslijn te worden ingezet. Volgens de NS voldoen alleen de Traxx-locomotieven op korte ter mijn aan alle voorwaarden. Om dat er sprake is van 'dwingende spoed', kan de NS de opdracht aan Bombardier gunnen zonder aanbestedingsprocedure, stelt het bedrijf. Het is nog niet bekend hoeveel locomotieven er worden besteld. De NS moet samen met de Belgische vervoerder NMBS voor 1 oktober een oplossing voor het uitvallen van de Fyra neerleg gen bij staatssecretaris Wilma Mansveld (Spoor). schiphol - In de bagage van een 30-jarige Ecuadoraanse man heeft de douane op Schiphol 22 kilo co caïne gevonden. Hij is gearres teerd, alsmede twee verdachten die werkzaam zijn op Schiphol. DINSDAC 2 JULI 2013 luistert iedereen af' door onze correspondent Mathijs Rotteveel 4 Hoe gevaarlijk is mazelen nou ei genlijk? 5 Oefent het Rijk druk uit op ouders om hun kind te laten vac cineren? p| Is het nog wel verstandig met het gezin op vakantie te gaan op de Veluwe of in Zeeland? UTRECHT - De NS is van plan loco motieven aan te schaffen bij het Ca nadese bedrijf Bombardier. Dat is nodig omdat er een tekort is aan treinen, nu de hogesnelheidstrein Fyra V250 in de ban is gedaan. Grote Markt 11-13, Goes 0113 227607 www.delscher.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3