Gerrans verrast met zege in derde etappe. Hij verslaat Sagan in de sprint. 28 SPORT TOUR DE FRANCE 'Ian Raas gooide je er gewoon uit' TVM denkt aan terugkeer wielersport Gesink op ruime achterstand Sky is te kloppen ploeg in tijdrit Hollandse hardrijders zetten ja renlang de ploegentijdritten naar hun hand. Ze pakten goud op de Olympi sche Spelen van 1964 en 1968, ze wonnen menig (amateur) WK en onder leiding van Peter Post voer den TI Raleigh en Panasonic tij dens de Tour een waar schrikbe wind op het onderdeel dat zoveel renners vrezen. In totaal pakte de Post-trein maar liefst elf keer de zege in de Tour. Ook in 1981, de laatste keer dat de Tour de mondaine badplaats Nice aan deed, was het raak. Carpi Son ne werd met 29 seconden verschil geklopt door een team dat be stond uit Gerrie Knetemann, loop Zoetemelk, Johan van der Velde, Ad Wijnands, Henk Lubberding, Cees Priem, Urs Freuler, Aad van den Hoek en Ludo Peeters. „Ik weet er niks meer van", zegt Van der Velde uit de grond van zijn hart. „Wat ik nog wel weet, is dat ik de dag ervoor in de rit in lijn rond Ni ce op zeven minuten werd gere den. Weg klassement en dat ter wijl ik na 1980 (waar hij als adju dant van Joop Zoetemelk vijfde eindigde en het jongerenklasse- ment won, red.) dacht dat het mijn Tour zou gaan worden." Er is nog een reden waarom Van der Velde denkt dat hij zich de bewuste ploegentijdrit niet meer voor de geest kan ha len. „Omdat we die toch altijd won nen. We waren niet anders ge wend." Eén ding zal hij niet vergeten, de rol van wegkapitein Jan Raas: „Het was altijd afzien en als je niet meer kon, sodemie terde Jan Raas je er gewoon uit. Hij wilde alleen verder rij den met jongens die hun beur ten voor hun rekening konden nemen. Gelukkig is dat mij nooit overkomen." Met Knetemann, Oosterbosch en Raas als de grote motoren van de trein, maakte Post er vanaf 1978 een waar specialis me van. „Peter Post was als ploegleider vooral bezig met de volgorde waarin we reden. Dat was het allebelangrijkste. We hadden ook wel dichte wielen, maar voor de rest waren we er ook weer niet zo mee bezig als de ploegen nu. Helmen bijvoor beeld droegen we niet. Dan hoefje daar ook niet naar te kij ken." De vergeten ploegentijdrit van 1981 werd voor Van der Velde de dag erop gevolgd door een ritzege in Martigues. Ook de voorlaatste etappe in Fontenay sous Bois trok hij naar zich toe. „Ach, mijn klasse ment was verloren, maar met twee etappes naar huis komen, was ook niet verkeerd. Als je dat nu doet als Nederlander breken ze na de Tour de tent af in de criteriums." MIDDELBURG - TVM keert mogelijk terug in de wielersport. Dat meldt de NOS op haar website. De sponsor is in beeld om Vacan- soleil-DCM over te nemen. „Ik heb inderdaad gesproken met Arjan Bos (algemeen directeur TVM), een hele tijd geleden", laat Daan Luijkx, manager van Vacan- soleil-DCM, aan de NOS weten. „Zij hebben aangegeven dat er voor 2014 in principe geen moge lijkheden zijn. Ze gaan eind 2014 evalueren of ze verder gaan met het schaatsen of dat ze een nieu we sport kiezen. Vanaf 2015 is er dus een mogelijkheid dat het wiel rennen wordt." De Kazak Andrei Kasjetsjkin is de eerste renner die heeft moeten opgeven in deze Ronde van Frank rijk. De coureur van Astana hield het maandag al na tien kilometer voor gezien in de derde etappe van de Tour. Kasjetsjkin had maagproblemen. CALVI - Peter Sagan kloppen in een grote sprint, hoe doe je dat als niet-spurter? Simon Gerrans zegt dat daar geen echte truc voor is, maar hij flikte het maandag wel. Na een bochtige rit over een weer wonderschoon Corsicaans par koers bleef hij de Slowaak na een nek-aan-nek-sprint met luttele millimeters voor. „Als in een dra- grace reden we naast elkaar naar de finish. Ik zag echt niet wie er gewonnen had", vertelde de 33-ja- rige Australiër van Orica GreenEd- ge nadat hij op een stoffig parkeer terrein van een afgebrande pizze ria op de hoogte was gebracht van zijn sensationele triomf. Weinigen die hadden verwacht dat uitgerekend Gerrans de Slow aakse Hulk zou kunnen vloeren. „Die man is zo compleet dat je on mogelijk iets kunt bedenken om hem te kloppen", weet de Austra liër. „Het enige wat je kunt doen is als ploeg zo goed mogelijk koer sen." Sagan kon niet anders dan zijn schouders ophalen bij de neder laag. De man die er naar uitkijkt om het volk zijn volgende show volle zegegebaar te tonen, denkt dat de val op de eerste dag hem nog te veel parten speelt. „Iets an ders kan ik ook niet bedenken, waarom ik me nog niet zo goed voel als anders." Daarna ver scheen er toch nog een zuinig lachje op zijn gezicht. „Ik ben te leurgesteld dat ik de rit niet ge wonnen heb, maar ik heb nu wel de groene trui. Dat is en blijft mijn grote doel in deze ronde." Voor Orica GreenEdge was het winnen van een rit de grote droom. „Vorig jaar zaten we er een paar keer dichtbij, geweldig dat het nu wel gelukt is. En al zo snel in de ronde", jubelde ploeg leider Matthew White. Hij en de winnaar moesten keer op keer uitleggen waarom uitgere kend Gerrans naar voren was ge schoven om het gevecht met Sa gan aan te gaan. „Dat dat lastig was, wisten we wel, maar het leek ons de beste optie om de rollen een keer om te draaien. Normaal zou Simon de sprint hebben aan getrokken voor Daryl Impey. Nu was het andersom", zei White, die samen met een aantal renners de rit een week geleden had ver kend. Dat teamsprinter Matthew Goss er niet bij zat, was geen ver rassing. Geen enkele erkende tops- printer was er bij toen het pelo ton op vijfhonderd meter van de meet de laatste vluchter Tom Du- moulin bij de kladden greep. Sagan ging de laatste driehonderd meter op de pedalen staan en zag tot zijn grote schrik Gerrans mee rijden naar de finishlijn. Dit is toch de man die vijf jaar geleden nog een bergetappe won in de Tour, moet hij gedacht hebben. Het was echter ook de man die vo rig jaar in Milaan-Sanremo Fabian Cancellara fopte, door als enige 'volger' vanuit zijn wiel naar de zege te sprinten. „Die neem ik nooit meer mee naar de finish", weet Spartacus inmiddels. „Ik moest het inderdaad vroeger van aanvallen in onder meer bergrit ten hebben", zei Gerrans in Calvi. „Maar inmiddels ben ik sterker ge worden en ik wist al dat ik goed kon aankomen in een kleine groep." Nu dus ook in een peloton. Na Cancellara weet nu ook Sagan dat de kleine Australiër niet te onder schatten is. Maar bovenal herin nerde de Slowaak alle mensen die verwachten dat .hij in deze Tour veel spurts gaat winnen aan de woorden die hij sprak bij de start in Porto Vecchio. „Natuurlijk lig gen er voor mij veel kansen op een ritzege. Maar daar heb je ook wat geluk bij nodig. Voor hetzelf de geld win ik er niet één. De groene trui daarentegen kun je wel op eigen kracht winnen." Doordat alle sprinters uit het pelo ton moesten lossen, heeft Sagan een redelijke voorsprong opge bouwd in het puntenklassement. CALVI - Robert Gesink is maandag op grote achterstand van ritwin naar Simon Gerrans gefinisht in de derde etappe van de Ronde van Frankrijk. De Achterhoeker, die dit jaar geen kopman is bij Bel- kin, gaf ruim acht minuten toe en werd 154e. Gesink ging nog als klassements man naar de Ronde van Italië, maar moest daar voortijdig opge ven. In de Tour geldt hij als een van de renners die Bauke Molle- ma moeten bijstaan in het hoogge bergte. Gesink zei de voorste groep op de laatste klim bewust te hebben laten gaan. „Als je niet voor het klassement gaat, maakt het niets uit. Dan kan je beter je krachten sparen, dan steeds aan te klampen. Natuurlijk win je het liefst elke koers, maar dat is op dit niveau niet mogelijk." Zijn nieu we rol bevalt hem wel. „Ik hoef me niet steeds te verantwoorden. Dat is wel lekker." nice - Na drie dagen Corsica ver volgt de Tour de France vandaag zijn weg op het vasteland in Nice. De hoofdstad van de Cote d'Azur is het toneel voor een ploegen tijdrit over25 kilometer, een disci pline die vooral wordt gevreesd door klassementsrenners met een minder sterke ploeg om zich heen. Team Sky, met tourfavoriet Chris Froome, lijkt de grootste kansheb ber voor de ritzege op het snelle parkoers zonder noemenswaardi ge hindernissen. Omega Pharma - Quickstep werd vorig jaar in Val kenburg de eerste wereldkampi oen op het onderdeel, dat vroeger beheerst werd door het Neder landse TI-Raleigh. De renners mogen, nadat ze maan dagavond per vliegtuig zijn aange komen van Corsica, uitslapen. Ar,- gos-Shimano, laatste in het ploe- genklassement, is om kwart over drie als eerste aan de beurt. door Ad Pertijs Gerrans vloert Slowaakse Hulk door Ad Pertijs Simon Gerrans (links) blijft Peter Sagan (rechts) nipt voor in de straten van Calvi. foto Yoan Valat/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28