altijd slavernij voor II Terneuzense tbs'er naar kliniek Worsteling ZEELAND 23 commentaar Bijeenkomst en kransleggingen ter gelegenheid van einde Nederlandse slavernijverleden op 1 juli 1863. Wie doet mee met de 4daagse? Begin opnamen film 'Dorsvloer vol confetti' rp MIDDELBURG - Waarom blijft Ne derland aarzelen met een officieel excuus voor zijn slavernijverle den? Het Tweede Kamerlid Harry van Bommel van de SP kan er slechts naar gissen. Maar veel ver der dan de 'angst voor een eis van financiële compensatie' komt hij niet. Van Bommel deed maandag voor afgaand aan de herdenkingsplech tigheid bij het slavernijmonu- ment in Middelburg een klem mend beroep op het landsfatsoen. De 'diepe spijtbetuiging' van Ne derland tijdens de anti-racisme- top van de Verenigde Naties en Hamelink-Menig vandaag voor al blij. „Onze voorouders, en dan praat ik over het creoolse deel van de Surinaamse bevolking, stam men af van Afrikanen die ooit, en in veel gevallen door Nederlan ders, naar Noord-Amerika, Zuid- Amerika en de Caribische eilanen werden gedeporteerd. Nederland was één van de laatste landen die de slavernij afschaften." Moet Nederland officieel excuus maken? Ja, dat zou eigenlijk wel moeten, maar een keihard punt willen ze er niet van maken. „Jul lie hoeven je niet schuldig te voe len. Het gaat erom dat iedereen beseft wat er is gebeurd." Kennis over het slavernijverleden blijft broodnodig, vindt ook schrijfster Irma Grovell, Arubaan se van origine en schoonzus van Hedi Boogaers, de in 2006 overle den ontwerpster van het slavernij- monument in Middelburg. „In MIDDELBURG - De PZC-redactie is ook dit jaar weer op zoek naar bij zondere Zeeuwen die meelopen met de Vierdaagse van Nijmegen. Doet u mee of wilt u iemand opgeven? Stuur dan voor maandag 8 juli een e-mail naar verslaggeving@pzc.nl. Vermeld uw naam, contactgegevens en de reden waarom u meeloopt of waarom u iemand anders wilt aan melden. De redactie maakt een selec tie uit de inzendingen en neemt mo gelijk contact met u op. veel landen heerst nog slavernij. Kijk hoeveel kinderen er moeten werken in de textielindustrie in landen als India en Bangladesh. Hoeveel mensen daar in erbarme lijke toestanden buffelen voor een hongerloon. Dan praat ik nog niet eens over gedwongen prostitutie, ook van minderjarigen. Mensen worden nog steeds op grote schaal uitgebuit. Wat dat betreft hebben we weinig van het verle den geleerd." Grovell, maandag aanwezig bij de herdenking in Middelburg, schreef een boekje over het slaver nijverleden: Kralen uit de Cari ben. „Met kralen - kijk, ik draag vandaag zo'n ketting - werden sla ven gekocht. Als kind wist ik er niets van. Mijn moeder zweeg er over. Via een tante kwam ik ach ter dat donkere verleden. Zelfs als kind moest zij nog verplicht wa ter dragen naar arbeiders op het land. Dat waren in feite ook nog slaven, terwijl de slavernij al lang was afgeschaft. Zo kom je lang zaam maar zeker tot het besef dat je een deel bent van een uiterma te vervelend stuk geschiedenis." twaalf jaar geleden, gaat volgens het Kamerlid niet ver genoeg. Ook gisteren kwam vice-premier Lodewijk Asscher tijdens de natio nale herdenking later die middag in Amsterdam, niet verder dan 'diepe spijt en berouw' namens de regering. Van Bommel: „Het staat niet in verhouding tot het misdrijf tegen de menselijkheid dat slavernij is. Nederland was één van de laatste landen die sla vernij afschaften, laat het de eer ste zijn dat officieel excuses aan biedt." Hij trok een vergelijk met Australië en Nieuw-Zeeland, die een paar jaar geleden de oorspron kelijke bewoners excuses hebben gemaakt voor de blanke overheer sing. Nu Nederland op de kop af 150 jaar geleden een punt zette achter de slavernij, is dat een goed moment om dat voorbeeld te volgen, meent Van Bommel. Dean Barbera Oomen van de Uni versity College Roosevelt zit op de lijn van Van Bommel. Als zelfs Frankrijk en België excuses kun nen maken voor hun koloniaal verleden, wat let Nederland dan om die knieval te maken voor de nazaten van slaven in Suriname en de eilanden in de Cariben, rea geert de hoogleraar mensenrech ten. De kans dat Nederland zich daarmee een claim voor herstelbe taling op de hals haalt, acht Oomen niet groot. „In feite heb ben we de afgelopen jaren al mee betaald aan de ontwikkeling van het land en de economie daar." Op 1 juli 1863 werd vanaf fort Zee- landia in Parimaribo met 21 ka nonschoten de vrijheid aangekon digd van duizenden slaven. „On- geveer net zoveel mensen als er zaterdag op Concert at Sea wa ren", trachtte gedeputeerde Ben de Reu (PvdA) de impact van dat moment beeldend te maken. „Ik heb hier beetje een dubbel gevoel over. We zijn iets aan het herden ken waar we absoluut niet trots op zijn." De Reu waarschuwde voor hedendaagse slavernij, in re latie tot de huisvesting en arbeids omstandigheden van Oost-Euro peanen in ons land. De bijeen komst werd afgesloten met het leggen van drie kransen bij het monument op de Balans. De man zat al meer dan de helft van zijn leven in een tbs-inrich ting, de laatste jaren op een zoge noemde longstay-afdeling, waar hij niet werd behandeld. De recht bank stelde begin dit jaar vast dat de man geen uitzicht had op te rugkeer in de maatschappij en dat hij zo in de praktijk een levenslan ge straf uitzat. En dat voor ie mand die in 1994 veroordeeld werd voor diefstal en het prikken van iemand met een mes. Hij kreeg toen een celstraf en tbs om dat hij gedragsproblemen had. Het Openbaar Ministerie vroeg ook in hoger beroep om de tbs van de Terneuzenaar te verlen gen, omdat de man nog steeds een gevaar zou vormen voor de sa menleving. De verdediging van de Terneuzenaar pleitte voor op name in een psychiatrisch zieken huis. Er werd gewezen op het feit dat het al jaren goed gaat met de man en dat hij een toekomstper spectief wenst. Advocate Sladjana Marjanovic is tevreden met het ar rest van het hof. Ze stelt dat haar cliënt nu weer een perspectief heeft en weet dat er een moment kan komen dat hij weer kan deel nemen aan de maatschappij. Spijt heeft Nederland ja ren geleden al betuigd. Maar excuses voor het slavernijverleden heeft de Nederlandse regering nog nooit gemaakt. Ook gisteren - 150 jaar na de afschaffing van de slavernij - beperkte de rege ring zich tot het betuigen van 'diepe spijt en berouw'. Is dat erg? Volgens Tweede Kamerlid Harry van Bommel (SP) wel. Hij krijgt bijval van Barbara Oomen, dean van het Zeeuwse University College Roosevelt. Excuses worden niet gemaakt uit vrees voor een claim voor herstelbetaling. De kans op zo'n claim acht Oomen echter niet zo groot. Los van de vraag hoe groot die kans is, mag vrees voor die consequentie nooit een reden zijn om geen excuses aan te bieden. Het mo reel kompas vereist in deze kwestie voorrang. Deze bijzon dere herdenking was een uitge lezen gelegenheid geweest om grootmoedig excuses aan te bie den. Door die kans onbenut te laten passeren, zal de worste ling over deze kwestie voorlo pig nog voortduren. KWADENDAMME - In Kwadendam- me zijn gisteren de opnamen be gonnen van Dorsvloer vol confetti, de verfilming van de gelijknami ge bestseller van Franca Treur. De film wordt geregisseerd door de Noors-Nederlandse Tallulah Schwab. Het is haar eerste speel film. Eerder maakte ze enkele kor te films. Ook voor Hendrikje Nieuwerf (13), die de hoofdrol speel in Dors vloer vol confetti, is het haar speel filmdebuut. De cast bestaat ver der uit Suzan Boogaerdt, Tom van Kessel, Clemens Oomes, Daniël de Vries, Thomas de Vries, Axel Zwanenburg, Genio de Groot, Ma rie Louise Stheins én Mees Groot. Er worden deze en komende maand opnamen gemaakt op di verse plaatsen in Zeeland. De film zal in 2014 in de bioscoop te zien zijn. Dorsvloer vol confetti, de de buutroman van Franca Treur, ver scheen in 2009; er werden ruim 150.000 exemplaren verkocht. Het verhaal speelt zich af in een Zeeuwse orthodoxe boerenge meenschap. Komend najaar ver schijnt haar nieuwe boek. Executieverkoop Belastingdienst DINSDAG 2 JULI 2013 punt achter verleden THr door Marcel Modde Judith Huijsman-Hansen (m) van de Stichting Monument Middel burg heeft met leerlingen van de Algemene Basisschool één van de drie kransen gelegd bij het slaver- nijmonument op de Balans. De an dere kransen zijn van de provincie en de drie Walcherse gemeenten, foto Ruben Oreel Irma Grovell schreef een boekje over het slavernijverleden. door Emile Calon MIDDELBURG - Het gerechtshof in Arnhem heeft in navolging van de Middelburgse rechtbank de tbs van een Terneuzenaar (39) opgehe ven en hem geplaatst in een psy chiatrisch ziekenhuis. Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23