Rel op Roosevelt over racistische opmerking 1 In veel landen komt nog II II Samenwerking oncologische zorg I! Over NBi fa 22 ZEELAND SLAVERNIJ -^ggjyig V n -Li- wmm. dinsdag Hoe staat u er voor? Over? Hier zijn de kinderen over. Het was even werken naar het eind van het jaar. Maar vandaag kwam eindelijk het verlossende woord voor de laat ste. Over, Mam ik ben over! Vroeger was het simpel om te weten wanneer je over was. Twee tekorten over als je daar maar 2 compensatiepunten te genover had. Drie tekorten met drie compensatiepunten be- spreekgeval. Tegenwoordig heb je een universitaire graad nodig en moet je je ernstig verdiepen in het systeem van PTA van de desbetreffende schoolsoort. (PTA) Programma van Toetsing en Afsluiting, is de benaming van een wonderlijk systeem dat vroeger eindexamen heet te. Het is een systeem waarbij we niet in 1 jaar eindexamen doen, maar in 2 jaar. Een ma nier om de stress reeds op jon ge leeftijd op te voeren. Daar naast worden er allerlei eisen gesteld. VWO, dan verplicht wiskunde. Kies je voor de hore ca op het VMBO dan moet je economie in je pakket. Met een vier voor wiskunde op het VWO slaag je niet, ook als je voor de rest tienen hebt. Ook als je een vier voor Engels hebt en voor de rest tienen. Op het VMBO geen voldoende voor gym? Dan slaag je niet. Subtiel verschil tussen de werkmens en de denkmens, voor de oplet tende lezer. En dan moet het ge middelde van de drie dingen die je eigenlijk ook al niet wou ook nog een zes zijn. Dat zijn dingen die goed zijn voor je al gemene ontwikkeling. Een woud van regels, toetsen en sys temen die bijna niet uit te leg gen zijn. Laatst zag ik bij een voorlichtingsbijeenkomst de ogen van de meeste ouders bij de presentatie van een uur reeds na een kwartier glazig worden. Hoezeer ik mijn best ook deed, ik kon het niet vol gen, laat staan reproduceren. Ik vraag me af wat we onze jeugd hier nu mee vertellen, met al die onuitlegbare, onbegrijpelij ke regels. Wie van de beden kers van deze regels onder dit regime 'geslaagd' zou zijn. Ik be nijd mijn kinderen niet. Onder- tussen sleept de één de gitaar versterker van de ander naar haar kamer om haar muziek eens echt groots te draaien en denk ik: Het komt goed, ze zijn over, ze zijn inventief en ze draaien harde muziek. De student zou het meisje bij de ICT-balie hebben uitgescholden voor 'negerin'. De jongen wilde half mei buiten de openingstij den iets uitprinten. Toen de mede werkster hem niet wilde helpen, omdat ze lunchpauze had, ont stond een discussie. Daarna zou de discriminerende opmerking ge maakt zijn. Het meisje was over stuur. „Ik vond het zó erg. Onze school is voor mij een veilige om geving. Op zo'n internationale school verwacht je dit niet." De jongen ontkent. „Ik heb geen racistische taal gebruikt", zegt hij. „Dit is een heftige beschuldiging, waar ik emotioneel door geraakt ben." Hij is wel gestraft vanwege verbale agressiviteit en omdat hij hardhandig aan het schuifraam van de ICT-balie rammelde. Hij mag geen bestuursfuncties meer uitoefenen bij UCR. De jongen noemt dit 'buitenproportioneel'. „Ik had eerst een formele waar schuwing moeten krijgen." Hij riep juridische hulp in, omdat hij zich niet gehoord voelde. Barbara Oomen, dean van UCR, heeft gesprekken gevoerd met alle betrokkenen. „Het is evident dat er die dag iets gebeurd is, wat echt niet kan. We hebben de me dewerkster aangeraden naar de politie te stappen en geprobeerd de waarheid te achterhalen. Maar de verhalen van de getuigen zijn té verschillend om met zekerheid te zeggen dat er sprake was van ra cisme. Met dit soort heftige zaken moet je zorgvuldig omgaan." Volgens de medewerkster zijn er wel meerdere getuigen die de op merking hebben gehoord. Het incident zorgde binnen UCR voor veel ophef. De school deelde onder meer officiële waarschu wingen uit aan vrienden van het meisje die op 'intimiderende' wij ze verhaal haalden bij de jongen. De medewerkster is teleurgesteld in haar school. „Door de jongen geen straf te geven voor die op merking, zegt de school eigenlijk dat hij gelijk heeft." Ze vindt ook dat UCR probeert om de kwestie onder de pet te houden. „Dat is pertinent on waar", zegt Oomen. „Wij hebben dit meteen ontzettend serieus ge nomen. Ik ben hier een halve werkweek mee bezig geweest." In een brief vraagt de advocaat aan UCR om de jongen alsnog te straffen. „Zo niet, dan gaan we naar de rechtbank", zegt de mede werkster vastbesloten. „Ik wil zijn toekomst niet verpesten, maar ik wil wel dat hij beseft dat hij iets heel ergs gedaan heeft. Als hij ex cuses gemaakt had, was het heel anders geweest." UCR reageert binnenkort officieel op de klacht, laat Oomen weten. Daar wordt de afschaffing van de slavernij, precies 150 jaar geleden, herdacht. Op een steenworp af stand van het pand waar de Mid- delburgsche Commercie Compag nie zetelde. De compagnie maak te vuile handen door zijn deuntje mee te blazen in de slavenhandel. „Ach, de geschiedenisboeken zijn er wazig over, terwijl honderddui zenden mensen uit vooral West- Afrika indertijd als slaaf werden verhandeld. Het leeft echter nau welijks bij de bevolking. Het is lang geleden en het is de ver-van- mijn-bed-show." Berusting klinkt door in de woorden van Joyce Doelwijt en en Lucia Hame link-Menig van de Stichting Mo nument Middelburg. Die zorgde ervoor dat er acht jaar terug een Zeeuws slavernijmonument kwam. De datum 1 juli is voor veel men sen van Surinaamse komaf zoiets als 5 mei voor Nederlanders: een bevrijding. Daarom zijn Doelwijt Esperantz Zeeland West-Brabant moet duidelijk maken welke onco logische zorg op welke locatie be schikbaar is. De samenwerking moet ervoor zorgen dat regionale ziekenhuizen kunnen blijven vol doen aan de nieuwste landelijke kwaliteitseisen. De instellingen willen ook inspelen op de regio naal snel groeiende behoefte aan oncologische zorg. Patiënten, ver zekeraars en overheid verlangen daarbij een aantoonbaar kwali teitsniveau van betaalbare zorg dicht bij huis. De instellingen die de handen in een willen slaan zijn: het Admi raal de Ruyter Ziekenhuis, ZorgSaam Zeeuws Vlaanderen, het ZRTI (Zuidwest-Nederland), Franciscus Ziekenhuis (Roosen daal) en Lievensberg ziekenhuis (Bergen op Zoom). De organisa ties onderzoeken samen met Espe- ranz Noord-Holland of de daar succesvolle formule voor oncologi sche samenwerking kan werken voor Zeeland en West-Brabant. Uiterlijk op 1 november wordt be sloten of en zo ja hoe de Noord- Hollandse Esperanz formule kan worden toegepast in de regio Zee land West-Brabant. EPB P> di m in d< A w w d< M m m w lii le bi Ki bl sc se H de m zo de mi St e-i Ve en Marleen Blommaert CO Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Op University Colle ge Roosevelt (UCR) in Middelburg is een rel ontstaan over een ver meende racistische opmerking van een student tegen een medewerk ster annex oud-studente. De 23-ja- rige Middelburgse heeft via een advocaat een klacht ingediend te gen UCR. Ze wil dat de jongen ge straft wordt vanwege discriminatie. Alleen excuus zet door Frank Balkenende MIDDELBURG - Middelburg verwierf haar rijkdom voor een belangrijk deel door de slavenhandel. Buiten om de genodigden is er maandag middag weinig publieke belangste- ling voor het plechtige moment op de Balans. I Lucia Hamelink-Menig van Stich ting Monument Middelburg. I Joyce Doelwijt van de Stichting Monument Middelburg. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Het Admiraal de Ruy- ter Ziekenhuis en ZorgSaam Zeeuws Vlaanderen willen met West-Brabantse ziekenhuizen sa menwerken op het gebied van de oncologie (kankerzorg). ei al Ml 00 Wi mi tie ge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22