Exclusief Genieten van HISTORISCH GENT GEZOND 13 KRAS NL Hotel In hartje Gent! Hypo's bevorderen dementie De patiënt móet hormoontabletten krijgen, anders loopt het verkeerd af uit elkaar spatte. Ook zag hij slecht. Omdat hij het druk had, dacht iedereen aan een burn-out. Hij werd doorverwezen naar een cardioloog en kreeg medicijnen voor te ho ge bloeddruk. Zijn leven veranderde enorm: van een levenslustig mens werd hij een wrak. Hij slikte trouw medicijnen en ging geregeld op controle. Op een dag con stateerde een wakkere, waarnemend huis arts, die al zijn bloedresultaten naast elkaar legde, dat hij een kaliumtekort had. Hij werd hiervoor behandeld, maar de klach ten gingen niet weg. Westerbeke vroeg een second opinion bij een nefroloog (nierarts) en die ontdekte door middel van een CT-scan dat hij vermoedelijk de ziekte van Conn had. Kaliumtekort én hoge bloed druk zijn de kenmerken van de ziekte van Conn. Deze arts verwees hem naar prof. dr. Hermus en daar bleek dat de rechter bij nier van Westerbeke veel te veel aldosteron afscheidde. De bijnier werd verwijderd in 2012: achttien jaar na de eerste klachten. Sinds hij de juiste behandeling kreeg, ging het bergopwaarts. Hij is medicatievrij - ging van negentien tabletten naar nul per dag - en is dolgelukkig dat hij weer gezond Men denkt dat veel meer mensen last hebben van de ziekte van Conn sen gevraagd gauw naar mij toe te komen om hem erin te zetten, mocht het ooit no dig zijn." Niet iedereen is overigens zo goed voorbereid als Anky van Grunsven en Anne de Wit. Uit onderzoek van Nick van der Meij (UMC Utrecht) blijkt dat onge veer de helft van de patiënten niet weet wat ze moet doen bij een Addison-crisis. Ook blijkt het lastig voor de omgeving vast te stellen wanneer sprake is van zo'n crisis. Omdat het om ingewikkelde aandoenin gen gaat, is medisch verantwoorde informa tie essentieel voor patiënten. Die kunnen ze krijgen bij de patiëntenvereniging NVACP die 1.200 leden telt. Op achtdui zend patiënten is dat een hoge organisatie graad. „Het gaat om ingewikkelde, ernstige ziektes en onze leden zijn, mede daarom, enorm betrokken", zegt Thon Westerbeke, sinds kort de voorzitter van de vereniging. De NVACP is bezig met een uniek project: het opzetten van een landelijke, digitale community voor en door bijnierpatiënten én hun zorgverleners: Bijniernet. „Met Bij- niernet hopen we een brug te slaan tussen academische kennis en de ervaringen van de patiënten", zegt Johan Beun, de voorgan- Als Anky niet zo alert was geweest, had ik hier misschien wel niet meer gezeten ger van Westerbeke. Bijniernet wordt een community waar patiënten, partners, zorg verleners en mantelzorgers elkaar digitaal kunnen ontmoeten om van elkaar te leren en zo de behandelingen nog beter te ma ken. „Met de community wil de patiëntver eniging tegenwicht geven aan onbetrouw bare websites", vult arts Hermus aan. „Het bijzondere is dat, voor het eerst, alle specia listen op het gebied van bijnierziekten er aan mee willen werken. En, ook bijzonder: zowel academische als algemene ziekenhui zen doen mee." Dat artsen meewerken, komt volgens hem door stuwende kracht van de actieve patiëntenvereniging. „Er is nog nooit een patiëntenvereniging zo nauw betrokken geweest bij het opzetten van een expertisenetwerk. Dat geeft ons medisch specialisten veel energie." In de cember valt de beslissing wanneer Bijnier net van start gaat. Bijniernet moet brug slaan tussen academische kennis en ervaring van de patiënten is. Westerbeke: „Bijnieraandoeningen zijn zeldzaam. Maar ik kan iedereen aanraden alert te zijn. Men denkt dat veel meer men sen last hebben van de ziekte van Conn, misschien wel een op de twintig mensen die hoge bloeddruk hebben." Bij de aandoening bijnierinsufïiciëntie moeten patiënten altijd alert zijn op een Addison-crisis, zoals bij Sjef Janssen ge beurde. Vaak is een patiënt zelf niet meer in staat iets te doen als dat gebeurt en aan gewezen op zijn omgeving. Anne de Wit (60) (niet haar echte naam) lijdt aan secun daire bijnierschorsinssuficiëntie. Ze heeft twee keer een goedaardige tumor gehad bij de hypofyse. Beide keren is ze succesvol ge opereerd, maar haar bijnieren worden niet meer optimaal aangestuurd. Ofschoon ze tot dusverre nog nooit een Addison-crisis heeft gehad, is ze er wel altijd op voorbe reid. Ze heeft een hangertje om met daarin een nummer dat gebeld kan worden in ge val van nood en in haar tas heeft ze een SOS-boekje met daarin in verschillende ta len informatie wat te doen als ze zo'n crisis krijgt. De Wit: „Ik heb een kant-en-klare spuit in de koelkast liggen en heb kennis- DINSDAG 2 JULI 2013 Aankomstdata en prijzen Voor meer informatie en boekingen: voor de lezers van deze krant! I nü vanaf 3-daagse autovakantie België incl. verblijf, ontbijt, boottocht Gent, infomapje, stadsplattegrond en versnapering nü vanaf 89,- Hotel Ibis Gent Sint Baafs Kathedraal'" Tegenover de Sint Baafs Kathedraal ligt dit com fortabele stadhotel. Alle bezienswaardigheden van Gent. winkels en restaurants liggen op loopaf stand. Het hotel beschikt over een lift. bar, een ruime ontbijtruimte en gratis draadloos internet. Er is parkeergelegenheid aanwezig (ca. 16 per dag). Uw kamer is voorzien van tv met NL zenders, gratis draadloos internet en badkamer met dou che, toilet en haardroger. waarom zou je meer betalen Gent is altijd al een bezoek waard, maar met deze aanbieding wordt het voor u wel heel aantrekkelijk. Want wij selecteerden een hotel voor u in hartje Gent, tegenover de bekende Sint Baafs Kathedraal. Voor een hotel op een dergelijke toplo catie betaalt u normaal gesproken forse bedragen, maar wij kunnen u 3 dagen verblijf in het hotel Ibis Gent Sint Baafs Kathedraal al aanbieden vanaf slechts 89. inclusief ontbijtbuffet een boottocht Gent stadsplattegrond en boekje 'Gent in the pocket'. Bezoek de vele bezienswaardigheden in het historische centrum, pak een terras aan de beroemde 'Graslei' en geniet van het Bourgondische leven in Gent Deze aanbieding is exclusief te boeken voor u als lezer van deze krant t/m 21 juli. Typ in de adresbalk www.kras.nl/LR52731 Kies uw datum, prijs en klik op BOEK NU. Telefonisch boeken7 Bel 0900-9697 {15 cpm) o.v.v. reisnummer LR52731 Deze reis is exclusief voor u te boeken t/m 21 juli 2013. Ouderen met type 2 diabetes ('sui kerziekte') moeten oppassen voor 'hypo's', een zo lage hoeveelheid bloedsuiker dat je er onwel van wordt (zweten, duizelig, hartkloppin gen). Hypo's bevorderen het ont staan van dementie, concluderen Amerikaanse onderzoekers uit een studie waarbij een kleine achthon derd ouderen met diabetes ruim tien jaar werden gevolgd. Zij waar schuwen daarom voor een al te stevi ge behandeling van diabetes. Im mers, hoe lager de gemiddelde bloedsuikerwaarde bij de patiënt, des te groter is de kans op het ont staan van een hypo. http://bit.ly/ZFIEsR Opflakkeren COPD te voorspellen Deense onderzoekers hebben een test ontwikkelt die bij mensen met COPD aan de hand van de hoeveel heid van drie bestanddelen van het bloed het plotseling toenemen van de klachten (exacerbatie) kan voor spellen. Onduidelijk is hoe de test in de praktijk kan worden ingezet. http://bit.ly/11wfKYI Muziek vermindert angst tijdens beademing Wakkere patiënten op de intensive care die kunstmatig worden bea demd, zijn minder angstig en heb ben (daardoor) minder kalmerende medicijnen nodig als zij naar belie ven naar zelfgekozen muziek kun nen luisteren. Dit blijkt uit Ameri kaans onderzoek onder bijna vierhon derd ic-patiënten. Beademde patiën ten ervaren vaak angst wat leidt tot benauwdheidsklachten. (http://bit.ly/YViZfC) Beter vaccin tegen tuberculose Utrechtse onderzoekers hebben menselijke afweercellen ontdekt die specifiek vetachtige bestanddelen herkennen van tuberculosebacteriën. Dit kan de aanzet zijn tot het ontwik kelen van een beter tuberculosevac- cin dan het huidige, honderd jaar oude BCG-vaccin dat niet alle soor ten tuberculosebacteriën herkent. http://bit.ly/198LoEK Geheugentest volstaat bij voorspellen dementie Onderzoek aan hersenvocht en het maken van een MRI van de hersenen heeft weinig zin als het gaat om het voorspellen van de kans dat iemand met lichte geheugenstoornissen bin nen enkele jaren dement zal worden. De voorspellende waarde hiervan is niet groter dan die van een simpele en patiëntvriendelijke geheugentest, stellen Amsterdamse onderzoekers op grond van gegevens van 181 per sonen. De geheugentest voorspelt bij ongeveer twee van de drie men sen correct of er wel of geen demen tie zal ontstaan. Toevoegen van de MRI- of hersenvochtresultaten ver groot de voorspellende waarde niet. http://bit.ly/11 xD6xa Meer bewegen helpt ouderen niet van depressie af Ouderen in een verzorgingshuis wor den niet minder depressief als zij meer bewegen. Dit concluderen Brit se onderzoekers na een studie in 78 verzorgingshuizen. In de helft daar van voerden zij een bewegingspro gramma in. Niet alleen de mate van depressie, ook valangst en het aantal botbreuken namen niet af na het in voeren van het programma. http://bit.ly/1 OARVym Ad Hermus Thon Westerbeke Sjef Janssen- www.nvacp.nl www.bijniernet.nl reageren? gezondheid@depersdienst.nl Aankomst van 21 juli t/m 28 december 2013. Lezersprijs 3 dagen nü vanaf 89 Inclusief: 3 dagen (2 nachten) verblijf in hotel Ibis Gent Sint Baafs Kathedraal inclusief dagelijks ontbijtbuffet. 1x boottocht Gent, infomapje, plattegrond, flesje water en zoetigheidje. Exclusief: vervoer, niet genoemde maaltijden, reis- en annuleringsverzekering, toeristenbelasting ce. 2,50 p.p.p.n. (verplicht, ter plaatse te betalen), reserveringskosten 19,50 per boeking en bijdrage Calamiteitenfonds 2,50 per boeking (beide verplicht). Ga voor alle informatie naar www.kras.nl/LR52731 Muziek is ook prettig voor patiën ten op de ic. foto Thinkstock Johan Beun

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13