ove even Ik geniet van mijn gezonde lijf GEZOND Janice Deul Hoe geven men sen een positieve draai aan hun ziekte? Oud-balletdanseres Iboya Triz (43) ontwikkelde een vi- taliteits-methode Het gebeurde op een zo meravond in 2001. Ik was aan het sound checken voor een optre den als zangeres. Iets waarmee ik begonnen was nadat ik ruim tien jaar bij Het Nationale Ballet had gedanst. Toen ik m'n haren een beetje zwoel naar achteren gooi de, hoorde ik een knak in m'n nek. „Ik voelde niets,- misschien door de pijnstillers die ik had ingeno men in verband met aanhouden de rugklachten - maar begon spontaan rondjes te lopen. Ik raak te knock-out en kwam bij in het ziekenhuis. Kon niet praten of lo pen. Een migraineaanval, volgens de dokters. Dus werd ik door mijn vriend weer naar huis ge bracht. Drie weken lag ik op bed. Een vriendin die het niet ver trouwde, heeft er via de huisarts voor gezorgd dat ik weer opgeno men werd. In het ziekenhuis heb ik om een MRI-scan gevraagd. Daaruit bleek dat ik aan MS zou lijden. Ik kreeg een kuur waarna het beter zou moeten gaan. Maar dat gebeurde niet. Ik had constant pijn. Kon me slecht concentreren. Kreeg uiteindelijk een burn-out. En doordat ik als freelancer niet kon werken, zat ik financieel aan de grond. Fysiotherapie bracht tij delijk verlichting, maar beter werd ik niet. Bijna vijfjaar later bleek dat ik een herseninfarct had gehad. Een verschoven wervel - vandaar de pijn in m'n rug - had een bloedvat beschadigd, waar door een bloedpropje was ont staan. Eindelijk was de juiste diag nose gesteld. Omdat ik, hoe kort stondig ook, baat had bij bewe ging heb ik me laten omscholen tot personal trainer en holistisch vitaliteitscoach. Vervolgens heb ik oefeningen ontwikkeld om mijn wervel weer sterk te maken. Ande re methodes konden mij niet vol doende helpen, maar door mijn Total Health-plan heb ik geen last meer van mijn nek en rug. Ik geniet van mijn gezonde lijf. Ben trots dat het er goed uitziet. Omdat ik sinds het infarct zeer ge voelig ben, ben ik gaan mediteren om mentaal te overleven. Natuur lijk ben ik weieens verdrietig om dat ik geen gezin heb; in de tijd dat vriendinnen daarmee bezig waren, was ik druk met mijn reva lidatie. Maar ik ben blij dat ik leef. En dat ik nog kan lopen en dan sen. Als ik een knuffel krijg van een kleine ballerina die ik train of als ik bedankbrieven ontvang van mensen die ik heb geholpen, denk ik: dat had ik wellicht min der kunnen doen als ik kinderen had gehad." Bijnierziekten zijn zeldzaam maar moeten uiterst serieus geno men worden. Bij veronachtzaming zijn de gevolgen ernstig. De patiëntenvereniging NVACP heeft een primeur: samen met bij nierspecialisten wordt een digitale community opgezet. Als mijn vrouw Anky niet zo alert was geweest en niet on middellijk had ingegrepen, had ik hier misschien wel niet meer gezeten." Sjef Jans sen, de echtgenoot en trai ner van meervoudig olym pisch dressuurkampioene Anky van Gruns- ven, staat spontaan op tijdens een congres van de vereniging van patiënten met een bijnierziekte NVACP, die onlangs het 25-ja- rig jubileum vierde. Janssen wil de aanwe zigen laten weten dat het van levensbelang is dat de patiënt én zijn omgeving goed voorbereid zijn op een eventuele Ad- dison-crisis. Dat is een crisis die ontstaat doordat het lichaam stress ervaart en geen hormonen kan aanmaken om hierop te rea geren. Stress hoeft daarbij geen 'geestelijke stress' te zijn, ook een griep of verkoudheid er vaart het lichaam als zodanig. Als het lichaam op zo'n moment geen hormonen maakt, kan een patiënt in coma raken en uiteindelijk overlijden. Op de dag dat Van Grunsven vorig jaar haar eerst kür reed op de Olympische Spelen in Londen, maakte bijnierpatiënt Janssen dit mee. Omdat zijn echtgenote zo alert reageerde en gelijk een noodspuit met een Cortisol vervangend me dicijn klaarmaakte, liep het goed af. De bijnieren zijn twee relatief onbekende organen, maar o zo belangrijk. Pas als ze het niet doen, ervaren mensen hoe essen tieel ze zijn. De bijnieren liggen bovenop de nieren en hebben allebei de grootte van een knikker. „Maar verder hebben ze niets met de nieren te maken", zegt prof. dr. Ad Hermus, internist-endocrinoloog in het UMC St. Radboud. „De nieren filteren de afvalstoffen uit het lichaam en regelen ook de samenstelling van het bloed en de bloed druk. De bijnieren hebben een totaal ande re functie: ze maken hormonen zoals Corti sol, aldosteron en geslachtshormonen. Als iets kapot is in deze fabriek, ontstaan pro blemen. Niet functionerende bijnieren kunnen leiden tot verschillende ziekten, zoals de ziekte van Addison, het syndroom van Cushing, AGS en de ziekte van Conn." (zie kader) Bij alle ziektes is de hormoonhuishouding op hol geslagen, maar de symptomen zijn heel verschillend. Patiënten met het syn droom van Cushing bijvoorbeeld worden dik en krijgen een vollemaansgezicht. Men sen met de ziekte van Addison daarente gen lijden juist aan gewichtsverlies, zijn vermoeid en zwak. Patiënten met de ziekte van Conn plassen veel, zijn moe, hebben last van spierkrampen en vaak hoofdpijn. De aandoening zit niet altijd in de bijnie ren zelf, maar kan ook een gevolg zijn van een goedaardige tumor in de hypofyse, een kliertje in de hersenen dat hormonen af scheidt en reguleert. Er zijn in Nederland ongeveer achtduizend patiënten. „Misschien heeft iedere huisarts één patiënt in zijn praktijk", zegt Hermus. Hierdoor worden bijnierziekten vaak lastig ontdekt en komt het voor dat de arts men sen op spreekuur krijgt die lang hebben lo pen dokteren, zonder een juiste diagnose. En dat is niet onbelangrijk. Hermus: „Zon der bijnieren kun je niet leven. Deze patiën ten móeten hormoontabletten krijgen, an ders loopt het verkeerd af. Het is sinds zes tig jaar dat we überhaupt kunnen behande len." Thon Westerbeke was een druk bezet za kenman. Hij kreeg in 1994 last van hoofd-, pijn, zo erg dat het voelde alsof zijn hoofd BljNIERZIEKTEN www.iboyatraining.com Storing in de hormoonfabriek door Moniek Hüsken foto's Guus Herbschleb Bijnierschorsinsufficiëntie: onvoldoende functie van de bijnierschors hetzij door een aandoening van de bij nier zelf (bijv. ziekte van Addison), of door een aan doening van de hypofyse (bijv. hypofysetumor). Ziekte van Addison: bijnie ren maken geen of minder hormonen Cortisol, aldoste ron en geslachtshormonen. Syndroom van Cushing: bij nieren maken te veel Corti sol. Ziekte van Cushing: te veel productie van Cortisol in bijnieren als gevolg van gezwel in hypofyse AGS: De bijnieren maken in plaats van stresshor moon en zouthormoon, grote hoeveelheden manne lijke hormonen. Ziekte van Conn: Bijnieren maken te veel aldosteron. Feochromocytoom: Ge zwel aan bijniermerg dat een ovemaat aan adrenali ne en/of noradrenaline maakt. De bijnieren - hier groen - liggen bovenop de nieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12