Kroatië na tien jaar lid Europese Unie WHO: miljoenen levens te redden bij snellere start met hiv-medicijn i Kamp met hongerende asielzoekers ontruimd 6 BUITENLAND In Egypte zijn gisteren miljoenen de straat opgegaan uit protest tegen president Mursi. Precies een jaar na zijn aantreden. Premier Mark Rutte prees het zorgvuldige proces dat tot toetre ding van Kroatië heeft geleid. „Dat is een goed voorbeeld van hoe het kan." Niettemin hebben Kroaten die in Nederland willen komen werken, een tewerkstel lingsvergunning nodig. In principe heeft een land dat tot de EU toetreedt, recht op vrij ver keer van personen, maar Neder land heeft aangegeven de grens voor werknemers uit Kroatië nog zeker twee jaar dicht te houden. Dit deed Nederland eerder ook toen Bulgarije en Roemenië tot de unie toetraden. Economisch is Kroatië een zwak ke broeder. De republiek zucht on der een diepe recessie en heeft een van de hoogste werkloos heidscijfers van Europa. Ruim vier op de tien jongeren zit thuis. Ook de overheidsfinanciën zijn niet volgens de Europese regels. Het begrotingstekort ligt flink bo ven de grens van 3 procent, voor dit jaar komt het tekort waar schijnlijk uit op 4,7 procent en in 2014 op 5,6 procent. De republiek riep op 25 juni 1991 de onafhankelijkheid uit, gelijktij dig met Slovenië. Daarna was Kroatië jaren verwik keld in een oorlog met Joegosla vië. Pas na ingrijpen door de NAVO keerde de rust weer op de Balkan en kon de wederopbouw beginnen. Kroatië vroeg in 2003 het lidmaat schap aan van de EU. Twee jaar la ter werden de toetredingsonder handelingen gestart. Het overwegend katholieke Kroa tië telt circa 4,4 miljoen inwoners en Ivo Josipovic is de president. CAIRO - Vanaf een uur of twee gis termiddag waren de straten van Cairo afgeladen vol. Vanuit de he le hoofdstad kwamen protestmar sen samen op het befaamde Tahrirplein in het centrum en in de straten rondom het presiden tieel paleis in de noordelijke wijk Heliopolis. De protesten vormden het hoogtepunt van een maanden lange campagne tegen het beleid van president Mohamed Mursi. Wekenlang werd er in Egypte ge spannen toegeleefd naar het pro test. Aangewakkerd door een felle strijd in de media stonden voor- en tegenstanders van de presi dent lijnrecht tegenover elkaar. Aanjager van het protest is de zo genaamde Tamarod-campagne. Tamarod staat voor rebellie. Afge lopen zaterdag stelde woordvoer der Mahmoud Badr van de cam pagne tijdens een persconferentie dat vrijwilligers maar liefst 22 mil joen handtekeningen tegen de pre sident hadden verzameld. Een be wering die er bij het presidentiële kamp niet ingaat. „Als ze echt zo veel steun genieten moeten ze meedoen aan de verkiezingen, en dan zien we wel wie er wint", stel de Gehad El-Heddad, adviseur van de president, gisteren in de krant Al-Ahram. Deze reactie is tekenend voor de houding van de president en de zijnen. Sinds Mursi een jaar gele den tot president werd gekozen, beschouwt hij de oppositie als Het leven is alleen maar uitzichtlozer en duurder geworden een noodzakelijk kwaad. Aanhan gers van de president, voorname lijk leden van de Moslimbroeder schap, hameren op het feit dat Mursi op democratische wijze, door middel van verkiezingen, aan de macht is gekomen. Het afzetten van een democra tisch gekozen president schept volgens hen een zorgwekkend precedent. Zij zien de betogingen dan ook als een onacceptabele aanval op de democratie, aangevoerd door leden van het oude regime, of erger, door onge lovigen. Om de legitimiteit van het presi dentschap te verdedigen, houden duizenden aanhangers van de pre sident daarom sinds vrijdag een sit-in bij een moskee in het noor den van de hoofdstad, niet ver van het presidentieel paleis. Anticiperend op een gewelddadig treffen - het zou niet de eerste keer zijn - hadden de aanhangers van de president afgelopen week einde voorzorgsmaatregelen geno men. Hissen de menigte stonden hon derden jonge mannen met schil den en knuppels om een eventue le aanval af te slaan. Maar volgens de anti-Mursi-beto- gers is er geen enkele reden voor geweld. „Mursi heeft zijn kansen verspeeld, de Egyptenaren steu nen hem niet meer. En dus moet hij weg, dat is simpel", stelde de 28-jarige Karan uit Zawiya El-Hamra, een arme buurt in Cai ro. Hij liep gisteren tijdens een van de marsen naar het presiden tieel paleis met een grote Egypti sche vlag rond. Hij sprak de ver wachting uit dat Mursi niet lang kan blijven zitten. „Het is gedaan met hem. We hebben hem een jaar lang de kans gegeven om met goed beleid te komen. Dat heeft hij niet gedaan. Het leven is al leen maar uitzichtlozer en duur der geworden. Nu doen we met hem wat we met zijn voorganger hebben gedaan." Langs de route van de protestmar sen stonden gisteren ouderen en kinderen die vrolijk meededen Bij de behandeling van hiv-patiën- ten wordt onder meer gekeken naar de aantasting van hun af weersysteem. Als dat beneden een bepaald niveau zakt, worden medicijnen voorgeschreven. De WHO denkt dat patiënten langer leven als die grens wordt verlegd en dat er een kleinere kans is dat deze patiënten andere mensen be smetten. Volgens de WHO kunnen door snellere medicatie tot 2025 drie miljoen levens worden gered en wordt voorkomen dat ongeveer 3,5 miljoen mensen worden be smet. De richtlijnen staan in een rapport dat gisteren openbaar werd. Volgens de WHO waren er eind vorig jaar 9,7 miljoen men sen die medicijnen kregen vanwe- ge hun hiv-besmetting. Verder ra den de WHO in de richtlijnen aan medicijnen te geven aan alle kinderen onder de 5 jaar met hiv, alle vrouwen met hiv die zwanger zijn of borstvoeding geven, en aan hiv-dragers wier partner niet is geïnfecteerd. Volgens de WHO gaat het om een 'enorme beleidsverandering', waardoor het aantal mensen met hiv dat wereldwijd in aanmerking komt voor de medicatie stijgt naar 26 miljoen. In Brazilië, Algerije en Argentinië beginnen patiënten wier afweer nog sterk is al eerder met het slik ken van een medicijncocktail. met de leuzen tegen de president. Vanuit alle hoeken van de stad slo ten groepen demonstranten zich aan. Passerende auto's toeterden instemmend en oorverdovend weergalmde Irhal (wegwezen) door de straten van Cairo. De betogers lijken eensgezind in hun afkeer van de Moslimbroeder schap en de president, maar zijn uiterst verdeeld over de toekomst. Een deel van de protestbeweging, waaronder leden van de Tama rod-campagne, roept openlijk om een militair ingrijpen. Zij zien het leger als de enige georganiseerde kracht die in staat is om de Mos limbroederschap te weerstaan. Anderen willen de militairen juist buiten de politiek houden. Zij wijzen erop dat een militaire coup de deur openzet voor een toekomstig autoritair bewind en pleiten voo'r een civiele inte rim-regering. De betogers weigeren de pleinen van Egypte te verlaten voordat Mursi zich gewonnen geeft. Daar mee gaat Egypte een onzekere toe komst tegemoet. Gisteravond wa ren er berichten over één dode en dertig gewonden bij gevechten tussen verschillende kampen. De autoriteiten in het Duitse München hebben gisteroch tend een kamp met asielzoe kers laten ontruimen. Dat ge beurde nadat bemiddeling was mislukt. Zo'n vijftig asielzoekers waren ruim een week geleden in het centrum van de stad in honger staking gegaan om een ver blijfsvergunning af te dwin gen. Sommigen van hen waren er slecht aan toe. Toen de be middelingspoging van twee po litici mislukte, besloten de au toriteiten het kamp leeg te ha len. De actievoerders uit Afrika en Azië hadden gedreigd tot de dood toe te zullen doorgaan met hun actie. Nadat ze ruim een week geleden waren gestopt met eten, namen ze sinds dinsdag ook geen drinken meer tot zich. Tien tallen hongerstakers waren de af gelopen dagen ingestort en de au toriteiten spraken van een drama tische situatie. Na de ontruiming zijn 44 asielzoekers door hulp diensten naar twaalf verschillen de ziekenhuizen gebracht. De asielzoekers hebben laten weten door te gaan met protestacties. Nederland houdt grens voor Kroatische werknemers nog twee jaar dicht 'Mursi heeft zijn kansen a BRUSSEL - De Europese Unie telt vanaf vandaag 28 lidstaten: Kroatië is om middernacht toegetreden tot de unie. Het is na Slovenië de twee de voormalige Joegoslavische deel republiek in de EU. door onze correspondent Dirk Wanrooij Karan, demonstrant CENÈVE - Eerder beginnen met het slikken van antivirale middelen kan miljoenen hiv-patiënten het leven redden. Dat zegt de WHO, de we reldgezondheidsorganisatie. Er zijn nieuwe richtlijnen gemaakt Met snellere medicatie zou ook voorkomen kunnen worden dat 3,5 miljoen mensen besmet raken Massaal protest tegen president Mursi in Caïro. foto Andre Pain/EPA MUNCHEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6