Sfeer van toen herleeft op vlasdag in Eede Nieuw elan voor Het Vlaemsche Erfgoed 66 Ik ben blij weer eens in Terneuzen te zijn. Terug in deze feesttent. Kom op. We gaan er tegen aan. Lekker meezingen en zweten. Daar vallen we van af Corry Konings NDAGEN-TERNEUZEN.r ZEEUWS-VLAANDEREN 17 De Havendagen in Terneuzen zijn een mix van amusement, educatie en informatie. terneuzen - De band met het wa ter is weer aangehaald. Vele tien duizenden Terneuzenaren en dag jesmensen vertoefden afgelopen weekeinde aan de Westerschelde. Om er rond te struinen langs de kraampjes, te kijken naar arties ten, een bezoek te brengen aan het Portaal van Vlaanderen, sche pen te bezichtigen of een rond vaart te maken. Kortom, het wa ren weer de Havendagen Terneu zen. En zoals op de website van de Havendagen viel te lezen: Ter- neuzen brengt een ode aan de Schelde. Zaterdag kun je een kijkje nemen bij de strijd om de titel sterkste havenman. En of je daar sterk voor moet zijn? Reken maar van wel. Angelo van der Pas tilt bij het onderdeel loglift zo maar 140 kilo boven z'n hoofd. Nou, zo maar. Dat vereist eerst wel opper ste concentratie, een snuifje am moniak en een hoop aanmoedi gingen. „Je kunt het met gemak. Maak je kwaad. Rustig blijven." Van der Pas wordt na zes onderde len tweede. Romario Tewari gaat er uiteindelijk aan het einde van de dag met de titel vandoor. En natuurlijk komt de hongerige mens ook aan z'n trekken. Een hamburger, een stroopwafel of een suikerspin. Van verre komt de geur van de lekkernijen je al tege moet. Dat gaat er goed in na een paar uur slenteren langs kraam pjes en kermisattracties. Dat geldt trouwens ook voor het bier met die warmte. Wel uitkijken. Open bare dronkenschap kan je op 70 euro boete komen te staan. Wie van Nederlandstalige meezin gers houdt, zit tijdens de Haven dagen goed. Op zondagmidddag staat Corry Konings op het pro gramma. De dj van dienst weet er in afwachting van de zangeres van het Nederlandstalige levens lied alvast de sfeer in te houden. Lekker meezingen met He trut, hou je dansschoenen maar lekker aan. De nacht is nog jong en we gaan er lekker tegenaan. Een volle feesttent gaat vervolgens uit z'n dak bij het optreden van Corry. Benieuwd wat haar eerste liedje was? Natuurlijk, Ik krijg een heel apart gevoel van binnen. En de ul tieme smartlap Huilen is voor jou te laat volgt. En Corry heeft er zin in. „Ik ben blij weer eens in Ter neuzen te zijn. Kom op. We gaan lekker zweten. Vallen we van af." Even verderop staat de Nederland se folkband Pater Moeskroen op het podium. En die hebben er ook zin in. „Wat een feestje hier, wat een sfeer. Dit is de beste zondag van het jaar." En wie alleen maar op z'n gemak je naar het water wil kijken, kan dat even buiten het feestgedruis ook doen. Zoals die oude Terneu- zenaar op een bankje. „Ach me neer, dit is toch veel leuker dan die kermis. Luister eens naar die scheepstoeter. Dat is mijn band met het water." EEDE - De oude traditie van het be werken van vlas herleefde giste ren tijdens de folklorische vlas dag in Eede. Repelen, zwingelen, touwspinnen, weven en vele ande re activiteiten in de sfeer van toen boden de talrijke bezoekers een le vendig schouwspel. De plaatselij ke Djeedse Zangmerels zorgden voor de muzikale klanken op het Dorpsplein. De dag begon traditioneel met een rommelmarkt waar heel wat handelaren en kooplustigen op af kwamen. Daarna was het tijd voor de echte folklore. Deze keer was het beeld van het bewerken compleet in beeld gebracht. Dat had alles te maken met de komst van twee vlasspinsters van de groep Wullekobbe uit Poperinge. Hiermee was de cirkel rond en kon het hele proces vanaf het repe len tot en met het spinnen en we ven getoond worden. Voor de Vlaamse spinsters Ineke en Mieke is het van groot belang dit werk niet verloren te laten gaan. Het gezegde 'Als de spinster niet spon, liep de koning in zijn blootje' werd door de dames tref fend gebracht. Over belangstel ling hadden ze dan ook niet te kla gen. Tijdens de vlasdag werd om ge zondheidsredenen afscheid geno men van Willem Verstraete (82). Hij was een van de mensen van het eerste uur en drijvende kracht achter de Djeedse zanggroep 'De Zangmerels'. Voor volgend jaar wil de organise rende dorpsraad groots uitpakken ter gelegenheid van de feestelijk heden rondom het 200-jarig be staan van Zeeuws-Vlaanderen. Brommerrace De kermis in Sint-Jansteen wordt morgen ludiek en spor tief afgesloten. Om 17.15 uur draaien de motortjes warm. Ruim zestig ludiek verklede deelnemers rijden een half uur in een traditionele koers rond jes van 1600 meter. Om 19.00 uur wordt het start schot gelost voor de afsluiten de kermiskoers. Kunstmaand in kerk De Stichting Tot Behoud van de Catharina kerk houdt deze maand onder het motto 'juli maand - kunstmaand' een ex positie in het plaatselijke bede huis. De tentoonstelling wordt woensdag om 14,00 uur geo pend. Tot en met 31 juli tonen voornamelijk kunstenaars uit de regio hun gevarieerde ex pressieve uitingen. Daarnaast hebben heel wat streek- bedrijven er een stekje gevonden voor de verkoop van hun ambach telijke producten. De stichting Juutsom uit Waterlandkerkje biedt er dagactiviteiten voor men sen met een verstandelijke of psy chische beperking aan. Hiermee is het aantal voorzieningen in het museumstraatje aardig op peil. Een van de nieuwe gezichten is Wietske van de Velde-de Jong. Ze gaat er straks zes dagen per week De Bakkerieje runnen. „Ik heb dertig jaar bij het ministerie van Justitie in Middelburg gewerkt. Door de reorganisatie zou er een overplaatsing naar Breda volgen. Dat zag ik niet zitten en daarom ga ik deze nieuwe uitdaging aan." Ze voltrekt al jaren in Sluis de hu welijken als buitengewoon ambte naar van de burgelijke stand. In die functie bakte ze voor de bruidsparen steevast een taart in de vorm van een Zeeuws knoop je. „De positieve reacties die ik tel kens kreeg hebben me er toe aan gezet deze stap naar een bakkerij te zetten." Piet Oosterling, voorzitter van de Stichting Groede, is erg blij met de komst van de nieuwe voorzie ningen. „We heropenen nu aan het begin van het seizoen met een nieuw elan. De kijk- en be- leefervaring is weer wat groter ge worden. Het succes komt echter niet zo maar aanwaaien. Dat heeft alles te maken met de inzet van de vele vrijwilligers die hier actief zijn. In onze Slijkstraat gebeurt het toch maar." MAANDAG 1 JULI 2013 aan het water i- door jean-Lou de Gucht Vele duizenden bezoekers aan de Havendagen Terneuzen schuifelen met het mooie weer langs de kraampjes en de kermisattracties. En je kunt ook nog een rondvaart maken, foto Mark Neelemans I Ineke en Mieke, twee vlasspinsters van de groep Wullekobbe uit Poperin- ge. foto Mark Neelemans door Frank Gijsel SINT-JANSTEEN HENGSTDIJK door Frank Gijsel GROEDE - De hedendaagse ontmoe ting met het verleden in Het Vlaem sche Erfgoed in de Slijkstraat in Groede heeft er heel wat nostalgie bijgekregen. Zaterdag opende wet houder Peter Ploegaert er de De Bakkerieje en binnenkort begint de familie Van Pamelen uit Terneuzen er een ambachtelijke schoenmake rij. In 'De Twee Duiven' is gestart met de productie van dressings. I Wietske, Renske en Betsie (vlnr) in De Bakkerieje met een taart in de vorm van een Zeeuws knoopje, foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61