blijven nog een jaar in Afghanistan Europa: mazelen in opkomst Jf- BINNENLAND 5 In gesprek over nieuwe missie 'Curator bij meenemen kind naar buitenland' zoover geheel ontwricht. Ook voor het kind kan het uiteraard trauma tisch zijn om ineens in een ander land te moeten wonen." Hij bege leidt onder meer Nigel, een 11-ja- rig jongetje dat in 2011 plotsklaps door zijn moeder en haar nieuwe vriend naar Mallorca werd meege nomen. Nigel is een van de drie 'ervarings deskundigen' die zaterdag aanwe zig zijn. Hij wil best vertellen hoe het nu met hem gaat: „Ik vind het erg leuk dat ik weer terug ben", zegt hij bedeesd. „Mijn vrienden wisten niet waarom ik opeens weg was." Nigel belandde - eveneens na tus senkomst van het programma Ontvoerd - dit voorjaar weer bij zijn vader in Rijswijk. „Mijn moe der zei: hier heb je een beter le ven. Maar ik vond het heel moei lijk dat ik mijn vader niet meer kon zien." Aarzelend: „Ik wilde hen allebei graag zien." Of Nigel een trauma heeft overge houden aan het getouwtrek van zijn ouders moet later nog blij ken, zegt Vermeulen. „Soms zijn kinderen een jaar weggeweest en is een negatief beeld ontstaan over de achtergebleven ouder. Dat beeld moet eerst hersteld wor den." Ook moeten zij het af scheid, dat ze telkens moeten ne men, een plek geven. Nigel zit nog midden in het ver werkingsproces, zegt de psychoso ciaal hulpverlener. „Kinderen moeten zich eerst weer veilig voe len. Pas dan kom je aan verwer king toe. Onder de oppervlakte gaat vaak nog een hele wereld aan emoties schuil." om hun grondgebied te marke ren. Dan kun je vanaf de straat niet zien wat er zich binnen die muren afspeelt." Voor dat werk is de F16 prima ge schikt. Maar de luchtmacht - van daag viert Defensie precies hon derd jaar militaire luchtvaart - heeft behoefte aan een opvolger. Eentje die van de modernste snuf jes is voorzien, de JSF bijvoor beeld. Het is geen populair bood schappenlijstje in tijden van crisis en 'de broekriem aanhalen': tien tallen nieuwe vliegtuigen voor bijna 5 miljard. Toch is het nodig, vinden ze in Mazar-I-Sharif. Com mandant Van Egmond: „De Fi6's zijn oude beestjes. Het kost steeds meer tijd ze te onderhouden en weer op te lappen." MAZAR-I-SHARIF - Nederland be gint mogelijk na 2014 een nieuwe trainingsmissie in het noorden van Afghanistan. Gesprekken hier over lopen met Duitsland. De oos terburen zijn erg gecharmeerd van de Nederlandse politietrainin- gen en willen graag samenwer ken. Een bron.in de top van de huidige missie bevestigt dit. „De Duitsers blijven na 2014 met circa 800 man in Afghanistan en wil len de steun van Nederland." Bij de vandaag begonnen terug trekking uit Kunduz wordt al re kening gehouden met de moge lijkheid van een nieuwe missie. „Het materiaal zal niet allemaal verscheept worden. Het zou zon de zijn om binnenkort dezelfde spullen terug te moeten halen uit Nederland." Als de nieuwe trainingsmissie er komt, zal die waarschijnlijk van uit de basis Mazar-I-Sharif in het noorden uitgevoerd worden. Het kabinet heeft nog geen besluit ge nomen over een eventuele nieu we missie. De NAVO gaf eerder deze maand al aan te hopen op een nieuwe missie van Nederland in Afghanistan. In Europa is afgesproken dat de mazelen er in 2015 verdwenen moeten zijn. Het Europese Cen trum voor Ziektepreventie stelt dat dat niet gehaald wordt, 'tenzij een aantal lidstaten maatregelen neemt om de vaccinatiegraad te verhogen'. Op meerdere plekken zijn de laatste jaren epidemieën uitgebroken van het luchtwegvi rus: onder de Roma-zigeuners in Bulgarije, de rondreizende Travel- Iers in Ierland én recent onder de gereformeerde gemeenschap in Nederland. Het zijn alle drie ge meenschappen waar een deel van de kinderen niet wordt ingeënt. Bij de Roma en de Travellers heeft dat te maken met armoede en onwetendheid over het vacci natieprogramma. Tijdens een ma- zelen-uitbraak in 2009 en 2010 werden in Bulgarije 24.000 kinde ren ziek, 90 procent kwam uit de Roma-bevolking. Meer dan twin tig kinderen stierven, meldt de Wereldgezonheidsorganisatie (WHO). De WHO heeft inmid dels een vaccinatieprogramma voor Roma opgezet. De gezondheidsorganisaties stel len dat er een vaccinatiepercenta ge van 95 nodig is om mazelen uit te bannen. In Nederland wordt dat percentage doorgaans gehaald, maar in de zogenoemde bi- ble-belt niet 40 procent van de re formatorische ouders laat kinde ren niet inenten. Dat zorgt voor een concentratie van de epide mie. Afgelopen weekeinde lagen vijf kinderen in het ziekenhuis, van wie twee met hersenvliesontste king als complicatie. De ouders la ten hun kinderen niet inenten omdat volgens hen God beslist over ziekte en niet de mens. Volgens Roel Coutinho, directeur infectieziekten van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM) is Nederland daarin 'vrij uniek'. „Het is een beslissing van ouders zelf. Het verplichten van vaccinaties heeft geen zin, het heeft nooit gewerkt", zei hij dit weekeinde tegen de NOS. In Amerika laat een deel van de Amish, een streng protestantse groep, hun kinderen niet inenten. De staat Oregon heeft de wet ver anderd: ouders moeten nu aanto nen dat ze een arts hebben gespro ken over de medische gevolgen. BIBLEBELT IN CREEP VAN MAZELENUITBRAAK ALMERE - Als een kind na een echt scheiding door een van de ouders wordt meegenomen naar het bui tenland, moet standaard een cura tor aangesteld worden. Dat pleidooi houdt psychosociaal hulpverlener Pieter Vermeulen, verbonden aan het centrum Inter nationale Kinderontvoering. Deze curator kan, als onafhankelijke partij, de belangen behartigen van het kind, bijvoorbeeld in juridi sche procedures. In Zwitserland gebeurt dit al. Echtscheidingen tussen partners uit verschillende landen leiden vaak tot gecompliceerde situaties als de buitenlandse ouder met het kind wil terugkeren naar zijn va derland. De rechter bepaalt wie de voogdij krijgt. In het Haags Kinderontvoerings verdrag is overeengekomen dat af spraken internationaal worden na geleefd. Maar in de praktijk ko men kinderen soms nooit terug omdat een land toch niet mee werkt, of omdat 'lokale' rechters niet op de hoogte zijn van het ver drag en anders oordelen over de voogdij. Een curator maakt de po sitie van het kind sterker, denkt Vermeulen. Uitgangspunt is dat die niet in het belang van een van beide ouders, maar uitsluitend in het belang van het kind denkt. MAANDAC1 JULI 2013 ,Mn i ISIEF TOURINGCAR <80% Vertrek: 15, 18,21,24, 27, 30 juli, 2, 5, 8, 11, 14, 17, 20. 23, 26 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Een stadstour voert u langs de Reichstag, de Brandenburger Tor, Alexanderplatz, de Gedachtniskirche en Unter den Linden. Maak een lichttour door Berlijn en een boottocht over de Spree! Uiteraard mag een bezoek aan Potsdam met park Sanssouci niet ontbreken. Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Londen Praag Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl a/Xau/asv nl of bel 0529 46 96 67 W#fcnre9 1,1 Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.vboeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking. er vandoor gaat door Cyril Rosman NIJMEGEN - Het lukt niet om het doel 'Europa mazelenvrij in 2015' te halen. Sterker nog: de maze- len-epidemie in Europa wordt steeds ernstiger. In Nederland zijn vijf kinderen door de ziekte in het ziekenhuis beland. infographic ANP I bronrivm Aantal gevallen van mazelen in 2013 O 20-27 juni 1 mei -20 juni Nederland: 96,1% *BMR-vaccinaties zuigelingen, in 2010 geboren, per gemeente Vaccinatiegraad*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5