Aan de Staatsloterij meegedaan? Loterijverlies riCHTING KIND ONTVOERC 'Oude beestjes' van de luchtmacht b edt kennis, troost en daadkracht 4 BINNENLAND Jf- ONTVOERING KIND Vorig jaar werden 286 kinderen 'ontvoerd'. Een stichting staat de achtergebleven ouder bij. Eis uw inieg nu terug! ii Vanaf de straat kun je niet zien wat zich binnen de compounds afspeelt Moeder opgepakt na dood van baby Een 24-jarige vrouw uit Leeuwarden is zaterdag aan gehouden omdat ze moge lijk betrokken is bij de dood van haar acht maanden oude baby. Het jongetje was zwaargewond naar het zie kenhuis gebracht Het kind je overleed daar later. Acht rechercheurs zijn bezig met een onderzoek. Ze willen weten of er sprake is ge weest van een misdrijf. Oppositie wil uitleg minister Schultz De oppositie wil ophelde ring van minister Schultz (Verkeer). Partijen willen weten wat Schultz voor haar aantreden heeft verteld aan formateur Mark Rutte over aandelen van haar man in certificeringsbedrijf Kiwa, dat nauwe banden heeft met haar ministerie. Schultz stelt volgens het 'Handboek aantredende bewindsperso nen' te hebben gehandeld. Voetbaltrainer Irak dood door geweld Een Iraakse Nederlander die tijdens een voetbalwed strijd in Irak ernstig werd mishandeld, is gisteren over leden. Het slachtoffer was te ruggekeerd naar Irak om daar voetbaltrainer te wor den en beschikte over een Nederlands paspoort. De man probeerde een ruzie te sussen na een wedstrijd, maar werd mishandeld door veiligheidstroepen. Oudste man van Nederland 107 jaar De oudste man van Neder land viert vandaag zijn ver jaardag. Amersfoorter Serop Mirzoyan wordt 107 jaar. Hij is Armeniër en werd in 1906 geboren in Turkije. Later woonde hij in Irak waar hij als boer werkte. In 1996 kwam hij naar Nederland. Hij wist destijds alleen zijn geboortejaar. Geboortedag 1 juli werd voor hem gekozen. ALMERE - Het raakt hem nog steeds en dat is te zien. Iedere keer als Leo van den Blink ver haalt over het gevecht om zijn zoon Collin terug te krijgen in Ne derland, spelen emoties op. Op een middag belde zijn ex die met hem vakantie zou vieren in Bel gië: 'Ik zit met Collin in Surina me'. „Alsof er een bom afgaat", vertelt Van den Blink. De juridi sche procedures, de wanhoop, de woede en machteloosheid. Van den Blink, die samen met zijn ex de voogdij had, heeft zijn zoon inmiddels terug, zoals te zien is geweest in het RTL-televi- sieprogramma Ontvoerd van John van den Heuvel. Maar honderden andere ouders hebben dat geluk niet. „Ik ben zelf tegen dikke mu ren aangelopen en wil mensen die in hetzelfde schuitje zitten, graag helpen." Om die reden richt te hij de stichting Kind Ontvoerd op, waarvan Van den Heuvel am bassadeur is. Van den Blink, in het dagelijks leven werkzaam bij Ik vond het heel moeilijk dat ik mijn vader niet meer kon zien STICHTING de politie, wil lotgenoten bijeen brengen, om elkaar te steunen en advies te geven. „Je kunt je ver haal best kwijt bij vrienden, maar mijn ervaring is dat die toch niet écht begrijpen wat je doormaakt." De aftrap was zaterdag in Almere. Vorig jaar zijn bij 175 ontvoerin gen 286 kinderen door ouders of familie zonder wederzijdse toe stemming meegenomen naar een ander land: 113 vonden er plaats vanuit Nederland naar het buiten land, en 47 naar Nederland, zo blijkt uit cijfers van het Centrum Internationale Kinderontvoering (IKO). In vijftien gevallen hadden beide ouders geen binding met Nederland, maar werd ons land als tijdelijke verblijfplaats ge bruikt. De top-vijf van landen waar kinderen naar toe worden genomen zijn Tdrkije, Duitsland, België, Egypte en Suriname. Het IKO houdt zich vooral bezig met de juridische begeleiding en mediation. De stichting Kind Ont voerd kan een goede aanvulling zijn voor de emotionele onder steuning van ouders, denkt IKO-directeur Els Prins. Niet alleen de achterblijvende ouder heeft behoefte aan steun, zegt psychosociaal hulpverlener Pieter Vermeulen. Hij houdt zich bezig met 'family support' bij hef tige echtscheidingen. „Door dit soort processen raken gezinnen Het vergt vaak even uitleg. De 150 Nederlandse militairen die in het noorden van Afghanistan in Ma- zar-i-Sharif voor de Fi6-missie werken, zien meer dan eens ver baasde blikken als ze thuis vertel- leji over de uitzending. Nee, ze gaan niet naar Kunduz en ja, er is meer dan alleen die politietrai ningsmissie in Afghanistan. Ster ker nog: de Fiö's waren er het eerst in 2002 en vertrekken nu als laatste. Vier toestellen zet Neder land in om inlichtingen te verza melen en de internationale troe penmacht te beschermen. Waar bij het overigens niet vaak tot in zet van wapens komt. „In twee jaar tijd hebben we acht keer het vuur moeten openen of een bom moeten werpen", zegt Marcel van Egmond, commandant van de 23e lichting. „Vaak is laten zien dat je er bent al genoeg. Dan vliegen we laag over of waarschuwen we met flares (magnesiumfakkels, red.)." Dagelijks worden er beelden ge maakt met een geavanceerde ca mera, bevestigd aan de onderkant van het vliegtuig. In ruim drie jaar tijd zijn ruim drie miljoen op names gemaakt. Van Egmond: „Als politietrainers morgen naar een dorp op het platteland willen waarvan ze de veiligheid niet ken nen, gaan wij vandaag beelden maken. En door foto's van twee verschillende momenten met el kaar te vergelijken zie je verschil len en dus mogelijke dreigingen." Dat moet wel van boven want Af- ghanen kennen het fenomeen buxushaag niet: „Ze bouwen een compound rond het huis met een twee meter hoge betonnen muur om ren nie nu Vo< sch daa der hee Eer jes bee sch en tall biji vin ma zijr me wei M. LEEUWARDEN DEN HAAG KARBALA AMERSFOORT Als je ex met je kind door Sandra Donker Nigel, eerder ontvoerd De Staatsloterij heeft haar miljoenen deelnemers jarenlang beduveld door prijzen te trekken uit niet-verkochte loten. Loterijverlies heeft deze zaak nu gewonnen. Het gerechtshof heeft geoordeeld dat de Staatsloterij misleidende mede delingen heeft gedaan over de prijzen. En misleiding is wettelijk verboden. Hebt u tussen januari 2000 en december 2007 (wel eens) meegespeeld in de Staatsloterij, ga dan naar www.loterijverlies.nl. En hoe eerder u zich aanmeldt, des te groter de kans om uw inleg terug te krijgen. Bereikbaar op werkdagen van 8.30 uur tot 22.00 uur, zaterdag van 10.00 uur tot 16.00 uur Tel 0224 224264 Jan Duikerweg 5 1703 DH Heerhugowaard www.loterijverlies.nl info@loterijverlies.nl Staatssecretaris Fred Teeven van Justitie (links) en misdaadverslag gever John van den Heuvel zater dag bij de lancering van de stich ting Kind Ontvoerd, foto Robin Utrecht/ANP door Niels Klaassen MAZAR-l-SHARlF - Vandaag stopt de politietrainingsmissie in Kunduz. Of die nu wel of niet een vervolg krijgt, de Nederlandse F16-missie gaat sowieso nog een jaar door. Vier jachtvliegtuigen (en 150 man) blijven in Afghanistan. Marcel van Egmond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4