Naar Zeeland voor de frisse lucht en het lekkere bier 'te 4* I n 42 ZOMERKRANT 4 ZOMERGASTEN flwbU (tinkt) en flmin Wie: Armin (49) en André (30) Woonplaats: Essen, Duitsland Waar Vakantiepark De Soeten Haert, Renesse Schoonvader Armin en schoonzoon André genieten van het mooie weer, zit tend op het terras bij hun vakantiehuis je in Renesse. De vrouwen zijn op pad om wat te shoppen, dus de mannen hebben het rijk alleen. Armin is al vèel vaker in Zeeland op vakantie geweest. „Ik kom al twintig jaar lang naar deze regio toe." Dit was vooral in de periode dat hij en zijn vrouw nog een caravan hadden. „Vijf jaar lang gingen we een paar keer per jaar naar Zee land." De laatste keer dat hij en zijn vrouw hier wa ren was in 2009. Dit was ook de eerste keer dat André met de familie mee op vakantie ging. Nu zijn ze voor de tweede keer met zijn viertjes in Zeeland. Wat hen het meest aantrekt aan de provincie is de frisse buitenlucht en het lekkere weer. „In Essen heb je heel veel rook en vieze lucht, dan is Zeeland een verademing!" Om optimaal van de frisse lucht te genieten gaat de familie vaak op fietstochten. „Een paar dagen geleden zijn we naar Burgh-Haam- stede gefietst. Heerlijk om een paar uur hier rond te rijden." Ook het strand en de strandtenten/die dichtbij het vakantiepark liggen, vinden ze een plus punt. Lekker genieten van het weer met een drank je: „Het Nederlandse bier vinden we heerlijk!" De Antwerpse ZOO is met zijn 170 jaar één van de oudste dierentuinen in Europa. Om aan moderne behoeftes te voldoen, voert de ZOO verschillende vernieuwingen door. Zo is er een nieuwe speeltuin geopend en wordt deze maand de renovatie van het aquarium afgerond. Kijk dien poep", gil len twee kinderen het uit als ze voor de kuifmakaken met rode billen staan. De kracht van de dierentuin js meteen weer duidelijk: hoe die ren lijken op mensen of anders om. Anno 2013 is er wel meer no dig dan alleen dieren om de be zoekers tevreden te houden. „Maar met een ZOO binnen de stad is uitbreiden lastig", vertelt Xavier Beghin, medewerker van de ZOO. Na het opkopen van wo ningen rondom de dierentuin is het maximum bereikt, maar met weinig ruimte kan ook nog veel gedaan worden. Een deel van de verbouwingen onder de noemer KDMA 2020 wordt deze week af gerond, waaronder de aanleg van een SpeelZOO en de renovatie en vernieuwing van het aquarium. Klimnettunnels, torens en tou- M wen sieren de SpeelZOO. De 8 en 9 jaar oude jongens Axel, Noah en Zwalewijn uit Halle klimmen er op los. „We zijn een beetje aapjes aan het nadoen!", gillen ze vol en thousiasme. „We zijn net naar de zeeleeuwenshow geweest, ieder een werd helemaal nat gemaakt maar gelukkig zaten wij boven aan", vertelt Axel. Naast apen kun nen de jongens ook vleermuizen nadoen. Ze hangen met z'n drie ën trots ondersteboven in het net. De jongens zijn net als vele ande re kinderen vandaag op schoolreis je. „De speeltuin is speciaal aange legd voor kinderen van 7 tot 14 jaar. We merkten dat er veel be hoefte aan was", geeft Xavier aan. De kinderen hebben het naar hun zin, maar ook de iets oudere be zoekers vermaken zich prima in de ZOO. Dat bewijzen Francois en Nancy uit Hechtel wel. De twee staan bij de goudkopleeuw- aapjes waar ze met het hangslot tegen het raam kloppem „Als je er aan zit denken ze dat ze'eten krij gen." De kleine aapjes komen direct naar het raam als ze het geluid ho ren. „Hoewel de dierentuin aan de kleine kant is, kan ik hier uren rondlopen", vertelt Nancy. „Wij kunnen ook wel heel lang bij de dieren blijven staan", geeft Fran cois aan. Nancy is een echte die renvriend en kent de dierentuin van verschillende programma's op tv. „Het is goed om te zien hoe mooi en groot de verblijven zijn geworden. Het welzijn van de die ren staat voor mij voorop. Mede daardoor vind ik dit de beste die rentuin van ons land." De speeltuin is klaar, en ook één van de oudste gebouwen van de ZOO, het aquariumgebouw, is bijna af. „Een aquarium is als een zwaan in een park", vertelt verzor ger Wilfried van der Eist. „Men sen zien alleen de zwaan, maar niet het park eromheen." Er zit een hele wereld achter het optima liseren van het water in de aqua ria. „Zo gebruiken we zeewater uit de Oosterschelde en zijn we bezig met de installatie van een heel nieuwe filteringsysteem." \Maar de vernieuwingen rond het aquarium staan niet alleen in te ken van modernisering. Het uit 1911 afkomstige gebouw is volle dig in ere hersteld, inclusief de historische bogen en hetzelfde soort marmer als vroeger. „Met speciale verf is de akoestiek van het gebouw geoptimaliseerd en met de verschillende kleuren led-verlichting kan de uitstraling in een ogenblik veranderen." De ZOO gaat zo met de tijd mee en probeert de balans te vinden tussen modern en historisch, jong en oud. En hoewel behoeftes van bezoekers door de jaren heen steeds veranderen, heeft de be perkte ruimte ook zijn voordelen. Centraal gelegen voelt het als een dorp in de grote stad. En met die ren als dorpsbewoners zal de ZOO, ook in de moderne wereld, nooit zijn kracht verliezen. BEZOEKERSINFORMATIE door Kristy Evers Zeeuws water stroomt in Antwerpse aquaria In de SpeelZOO kunnen de kinde ren als aapjes rondklauteren. foto Camile Schelstraete De ZOO in Antwerpen is gemakke lijk te bereiken met de trein. De dierentuin ligt immers naast het station. Met de auto is lastiger. Toegangsprijzen: kinderen tot en met 2 jaar gratis, 3 tot en met 17 jaar en 60-plussers: 17,50 euro, volwassenen: 22,50 euro. Openingstijden: Elke dag van 10.00 tot 18.00 uur, op zondag van 10.00 uur tot 19.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42