STOP WORLD Rondreis door Afrika vol Onderzoek naar gooier wijnfles bij TT in Assen aanpak van bureaucratie IN HET NIEUWS 3 kaapstad - Nog één etappe naar Tanzania en de tweede 'Africa Tour' van president Barack Oba- ma zit er alweer op. Hij mag dan een bloedband hebben met het continent van zijn voorvaderen; Afrika lijkt toch vooral teleurge steld in Amerika's eerste zwarte president. Van de torenhoge ver wachtingen in 2008, toen Obama werd gekozen, is tijdens deze reis weinig over. Obama werd in Pre toria zelfs uitgejouwd door de monstranten die hem van alles verweten, van Guantanamo Bay tot aan de NSA-spionage. En het zit Obama ook niet mee op een trip die wordt overscha duwd door de (tegenstrijdige) ge zondheidsbulletins van de fami lie Mandela over Obama's 'held'. Daarnaast beginnen de onthullin gen van klokkenluider Snowden over het afluisteren en meekijken door de Amerikaanse inlichtin gendienst NSA onderhand voor een akelige stemming te zorgen in Moskou, Berlijn en Brussel. En wat het toezeggen betreft van miljarden voor de ontwikkeling voor Afrikaanse economieën, is elk Amerikaans aanbod al lang af getroefd door wat de vrijgevige Chinese president Xi allemaal al heeft uitgedeeld toen die in maart zijn tour maakte. Dat Obama zich in Senegal sterk maakte voor de homorechten was volgens ver schillende commentatoren nou ook niet direct het eerste waar het continent op zat te wachten. Obama glimlacht en doet zijn ding, maar de magie werkte niet. Zelfs voorganger Bush had meer te bieden toen hij in 2003 een slor dige 15 miljard dollar toezegde voor de bestrijding van hiv in Afri ka. Wat Obama rest zijn mooie woorden. En die beheerst hij wel. Op Robbeneiland, waar Mandela gevangen zat, zei hij: „We voelen ons nederig op de plaats te staan waar mannen met enorme moed het hoofd moesten bieden aan on recht en weigerden te buigen." De vader van het meisje looft op zijn Facebookpagina een beloning uit van 2.500 euro aan degene die de naam van de flessengooier aan de politie doorgeeft. Op de pagina heeft hij foto's van de verwondin gen gezet. Het slachtoffer had gisteren nog geen aangifte gedaan. Daarom gaat de politie zelf naar het meis je toe om de aangifte op te ne men, meldt een woordvoerder. „Wij wisten niets van het inci dent totdat we het op Facebook za gen. Slachtoffers kunnen beter di rect contact met ons opnemen." De vader van het slachtoffer, een advocaat, schrijft dat zijn dochter een gebroken neus en een grote snijwond opliep. Ook werd ze be roofd 'terwijl ze bloedend op de grond lag'. Het bericht werd bin nen een dag door bijna 8.500 men sen doorgestuurd. De politie heeft er begrip voor dat de vader een beloning uitlooft. Dit staat het onderzoek niet in weg, aldus de woordvoerder. De politie bekijkt camerabeelden van de bewuste avond. Er waren toen zo'n 80.000 mensen in Assen. Tijdens de TT zijn 46 aanhoudin gen verricht voor vernieling, bele diging, geweld en het uitgeven van vals geld. De politie waar schuwde van tevoren voor zakken rollers. Ongeveer vijftien mensen deden bij de politie aangifte van diefstal of vermissing van hun portemonnee of telefoon. Die wa ren ze kwijtgeraakt in het cen trum van Assen of op een van de TT-campings. De races op het TT-circuit trokken 131.000 bezoe kers. De politie heeft tijdens de TT in Assen in totaal 6800 blaastesten afgenomen. De meeste bestuur ders moesten blazen na afloop van het motorevenement, op za terdagavond. Ook zondag werd er nog gecontroleerd. keling in Afrika in de weg staan. Obama: „We zullen ons met na me richten op het platteland en de dorpen, en op schonere ener gie om zodoende klimaatverande ring tegen te gaan." Hij benadruk te dat met name gewone mensen hiervan zullen profiteren. „Onze partnerships met Afrika moeten economische groei teweegbren gen en zorgen dat gewone men sen, en niet enkel degenen die aan de top staan, er beter van wor den." Buiten het universiteitsterrein stonden de demonstranten. „De behandeling van Edward Snow den en Bradley Manning (klok kenluiders, red.) stuit ons tegen de borst", aldus organisator en journalist David Le Page. De eerstgenoemde, een voormali ge inlichtingenanalist werkzaam voor het Amerikaanse leger, werd in mei 2010 gearresteerd na het lekken van allerlei vertrouwelijke informatie aan de website Wiki- leaks. Drie jaar na Bradley's arres tatie opende de VS een klopjacht op Snowden. De voormalige CIA-werknemer maakte vorige maand bekend hoe de Amerikaan se inlichtingendienst NSA struc tureel telefoon- en internetverbin dingen zou aftappen. Snowden, aangeklaagd voor spionage en dief stal, is op de vlucht en bevindt zich momenteel in Rusland. „Ook maken wij ons kwaad om de drones door het Amerikaanse leger, in bijvoorbeeld Pakistan", al dus Le Page. „Sinds 2004 hebben deze onbemande vliegtuigen in dit land honderden onschuldige levens geëist onder wie 176 kinde ren. Wij vinden daarom dat Oba ma zich schuldig maakt aan men senrechtenschendingen." derland geldt dat vooral bij onder wijs, zorg en ook fraudebestrij ding." De laatste jaren is overigens al een en ander veranderd, bena drukt De Jong die aan de wieg stond van de Kafka-brigade. Deze club onderzoekt bureaucratische toestanden waar voor mensen geen touw meer aan vast te kno pen is. „Samen met ambtenaren hebben we vele stappen gezet. Zo hoeft een gehandicapte wiens been is afgezet niet meer elk jaar opnieuw een gehandicaptenpar- keerkaart aan te vragen." Maar hoe nuttig het schrappen van sommige regels ook is, voor De Jong is het symptoombestrijding. „We moeten processen opnieuw ontwerpen, onderliggende struc turen bekijken. Tot dusverre was de druk niet zwaar genoeg, maar nu de crisis aanhoudt, zullen we moeten. Een alternatief voor regel- zucht is bijvoorbeeld het positief beïnvloeden van gedrag." Zo intro duceerde de stad New York een paar jaar geleden in de armere wij ken groente- en fruitkarren op straat, die de concurrentie aangin gen met de goedkope vette hap van de hotdogverkopers. „Soms moet de overheid ook een stapje terug doen. Stel dat 0,5 pro cent van de bevolking fraudeert, dan kun je er voor kiezen om ach teraf steekproefsgewijs te contro leren en harder te straffen als men fout zit, in plaats van 100 pro cent vooraf te screenen." Databases naast elkaar leggen kan een schat aan waardevolle infor matie opleveren. „Rotterdam heeft dat gedaan, onderzocht op welke adressen uitkeringen zijn aangevraagd en waar brieven van de belastingdienst onbestelbaar re tour vandaan komen." Ook noemt De Jong het loket burgerza ken. „Stel, iemand komt twee keer in een jaar een nieuw pas poort aanvragen omdat dat kwjjt is. Dat feit maakt mensen niet cri mineel, maar als het geen toeval blijkt te zijn, dan gaat het in het ergste geval om mensenhandel." door onze redactie buitenland ASSEN - De politie is op eigen initia tief een onderzoek gestart naar een incident vrijdagavond tijdens de TT-feesten in Assen, waarbij een tienermeisje zwaargewond raakte aan haar gezicht door een wijnfles die in het publiek was ge gooid. MAANDAG 1 JULI 2013 te sprankelen Vooral onderwijs en zorg kennen veel regelzucht, zegt bestuurskundige Jorrit de Jong. foto Stefan Witte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3