column TO©S Jorrit de Jong: Tijd voor de l, Kabouter 2 IN HET NIEUWS Maak iemand abonnee! DeStem OBAMA IN AFRIKA Vlammende speech Amerikaanse president, maar er is ook veel kritiek op hem in Zuid-Afrika. MARTINE HUIJBREGT5 Ik ben een enorm watje. Daarom heb ik in mijn tienerjaren nooit last gehad van de beruchte jatfase. Neem nou die gelpen, die ik ooit eens in mijn vuist had gekneld terwijl ik dagdromend de Hema uitliep. Het alarm ging niet af, maar zodra ik doorhad dat ik de pen nog vasthad, rende ik terug om netjes de anderhalve euro te betalen die ik de Hema schuldig was. Toch moet ik toegeven dat ik enkele objecten in mijn bezit heb, die ik eigenlijk niet zou mogen hebben. Een theekopje met het embleem van mijn middelbare school bijvoorbeeld - toen ik daar laatst weer eens was, kreeg ik er één praktisch in mijn handen ge drukt van een leraar die verbaasd was dat ik er nog geen had. Het kan erger. Zo ken ik enkele studenten die van hun woonka mer een soort miniatuurversie van het voormalige verkeerspark in Assen hebben gemaakt. Compleet met stopborden, een winkel wagentje en een heus stoplicht (Ik vraag me altijd af hoe ze die reusachtige dingen ongezien mee naar huis krijgen.) Maar er is altijd baas boven baas. Zo werd Roodkapje al twee keer gestolen uit de Efteling - mogelijk een studentengrap. En afgelo pen week werd na lange tijd een bijzonder beeld teruggevonden: Marcel, de kabouter van biermerk La Chouffe. Medewerkers van een landbouwbedrijf ontdekten de houten kabouter in een wei land nabij Tilburg. Negen maanden lang werd Marcel vermist. Wie het standbeeld heeft gesto len, is niet bekend. Het is makke lijk om te zeggen dat de kabou tertjes het hebben gedaan. Maar het zou me niks ver bazen als later blijkt dat een groep studenten op zoek was naar een ver keersregelaar voor hun overvolle woonkamer. PAUL KUSTERS toosenhenk.nl DO TIPS VOOR &E ZOMERVAKANTIE LAAT WETEN WAAR JE BENT. JOHANNESBURG - Zuid-Afrika was de afgelopen dagen, zonder Nelson Mandela uit het oog te ver liezen, in de ban van het bezoek van Barack Obama. Gisteravond sprak de Amerikaanse president de Universiteit van Kaapstad toe, een rede die draaide om zijn held Madiba (Mandela, red.) en het Afrikaanse potentieel. Op een reis die velen teleurstelt deed Obama zijn best te spranke len. „Zoals miljoenen Amerika nen, beschouw ik Mandela als een voorbeeld en trek ik kracht uit hem. Hij bewees ons dat de moed van één man de wereld kan veranderen", aldus de leider ten overstaan van een stampvolle Jameson Hall. „Mandeia's leven, net als dat van Ghandi en anderen die vochten voor een nieuw Zuid-Afrika, laat zien dat jouw stem belangrijk is", drukte Obama de aanwezigen, on der wie veelal studenten, op het hart. „Madiba laat zien dat jouw stem een verschil kan maken. Als er éénland is dat heeft bewezen dat menselijk handelen verande ring teweeg kan brengen, dan is het Zuid-Afrika wel. Hier werd een gevangene immers presi dent!" De energie in Afrika is eentje waar je niet omheen kunt Obama's speech werd met een da verend applaus ontvangen. Maar niet iedereen was even blij met zijn komst. Zo stonden er over dag, net buiten het universiteit sterrein waar hij sprak, zo'n vijf tig mensen met spandoeken te protesteren tegen de president. Het zogenaamde NObama-pro- test was gericht tegen onder meer het Amerikaanse houding ten aan zien van het Palestijns-Israëlische conflict, het feit dat de gevange nis in Guantanamo Bay nog steeds in gebruik is en het Ameri kaanse klokkenluidersbeleid. Voor zijn gehoor deed Obama zijn uiterste best positief te zijn. Hij ging uitvoerig in op het poten tieel van het continent. „De ener gie in Afrika is eentje waar je niet omheen kunt. Afrika wordt niet langer gezien als een continent van conflict, maar één van kansen dankzij onder meer de natuurhj- ke grondstoffen. Overal ter we reld leggen overheden Afrika op de weegschaal vanwege deze vele kansen." Ondanks zijn overduidelijke opti misme, erkende Obama dat de door hem gesuggereerde vooruit gang niet altijd even goed ver deeld is: „De vooruitgang rust vaak op een breekbaar funda ment. Overal in Afrika zijn instan ties die fungeren als de democrati sche ruggengraat geïnfecteerd met corruptie. Echte vooruitgang is alleen mogelijk wanneer over heden de bevolking dienen, en niet andersom", voegde hij toe. Naast het aanstippen van een aan tal Afrikaanse problemen, waaron der armoede, honger en conflict, liet Obama weten dat de VS zon der meer bereid is om Afrika te as sisteren met het formuleren van oplossingen voor deze en andere kwesties. Hij maakte duidelijk dat Afrika hierbij de leiding zal heb ben, en dat het niet de bedoeling is dat Washington het continent iets op zal leggen: „Afrika zal lei den en de VS zal helpen." Naar schatting heeft meer dan 60 procent van de bevolking in Afri kaanse landen ten zuiden van de Sahara geen stroom. Dat komt neer op 550 miljoen mensen. Vol gens organisaties zoals de Wereld bank is deze situatie één van de voornaamste factoren die ontwik- me de gie rin hie par eco ger aar der Bu: De Nederlandse wetenschapper begint vandaag aan een droom baan aan de John F. Kennedy School of Government van de Harvard Universiteit in Boston, een van 's werelds topuniversitei ten. De Jong gaat lesgeven in en onderzoek doen naar bureaucra tie, zijn specialisme waar hij vorig jaar op promoveerde aan de VU in Amsterdam. Liever heeft hij het over 'innovatie in de publieke sec tor'. Want bureaucratie in de oor spronkelijke betekenis van het woord is een neutraal begrip, dat niet per se naar overbodige regels verwijst. Het staat voor een sys teem van waarden zoals deskun digheid, efficiëntie, continuïteit, betrouwbaarheid en gelijkheid. Politici roepen vaak tijdens verkie zingscampagnes dat er minder re gels moeten komen. Om vervol gens, eenmaal aan de macht, daar weinig ^an te doen. Of om er juist meer regels bij te maken. „Het probleem zit vaker in de pro cessen dan in de regels. Vergelijk het met een verkeerde diagnose stellen. Als een patiënt bij de dok ter komt met klachten over hoofd pijn, verwacht je ook niet dat hij zegt: het zou wel eens een hersen tumor kunnen zijn, laten we die maar wegsnijden. Lukraak regels schrappen is net zo dom." Het kabinet is nu op zoek naar nog eens 6 miljard euro. Volgens De jong moet Den Haag dat be drag niet bijeenharken met bezui nigingen alleen. „Op een gegeven moment kom je niet verder met de kaasschaafmethode. Je moet an dere concepten bedenken: kan het sneller en efficiënter? Voor Ne- dei wij din De eer dri sto clu toe gee pei hel ho< bee opi kee hoi sor jon MA MARTINE.HUIJBREGTS@BNDESTEM.NL EHHH... IK ZE© IN BE BUURT VAN TURKIJE... En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.bndestem.nl/abonneewerftabonnee •Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. (■jT www.bndestem.nl/abonneewerftabonnee Obama probeert t door onze correspondent Miriam Mannak Barack Obama Demonstranten in Soweto maken Barack Obama belachelijk. Ze ver wijten hem onder meer de inzet van drones, foto Alexander Joe/AFP te c sen sto door Lilian Dominicus BOSTON - Bestuurskundige Jorrit de Jong (37) hamert er tijdens hoorcolleges vaak op: bureaucratie is niet altijd slecht. „Sterker, we hebben soms te weinig bureaucra tie", betoogt hij. „Een overheid die uitkeringen verstrekt, kan misbruik ook te makkelijk maken, daar kan bureaucratie tegen beschermen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2