Tolhoek rijdt niet meer zo hard na valpartij tijdens training in Assen Maher heeft zijn gewenste transfer Jarige Hak net naast podium in Birmingham DUTCH TT ASSEN Italiaanse topper Valentino Rossi wint tijdens TT van Assen eindelijk weer eens een Grand Prix in de MotoGP. De inwoner van 's-Heer Arends- kerke was tijdens de tweede kwa lificatietraining onderuitgegaan. „Het ging mis toen ik aan het eind van de training wilde aanzet ten voor een goede tijd", legde hij later uit.' „In de snelle Rusken- hoek raakte ik de voorkant kwijt en gleed met hoge snelheid van Na enkele weken van gesprekken voeren en onderhandelen kwa men AZ en PSV zondagavond tot een akkoord. Zodoende begint Ma- her het nieuwe seizoen niet in Alkmaar, waar hij zich vandaag zou melden, maar in Eindhoven. De negentienjarige middenvel der, die over drie weken zijn twin tigste verjaardag viert, gaat de ge schiedenis in als de duurste AZ-speler aller tijden. Over het transferbedrag doen de clubs geen uitspraken, maar de ver wachting is dat PSV zo'n acht mil joen euro kwijt is voor de interna tional. Niet eerder ontving AZ zo veel geld voor een speler. Maher kwam in 2004 als tienjarig jochie naar AZ, dat hem had gescout bij de Amsterdamse amateurclub Zee- burgia. In december 2010 maakte hij zijn debuut in de hoofdmacht. de baan. De schade viel mee en ik hield er zelf niets aan over. Maar die valpartij zat toch in mijn hoofd." Dat merkte Tolhoek tijdens de ra ce, waarin hij na goed sleutelwerk van zijn team gewoon kon star ten. „De motor stond er weer per fect bij", aldus Tolhoek. „Ik ge noot ook echt van de overwin ning van Rossi, die vlak voor ons reed. Zelf reed ik een redelijke ra ce, maar ik had wel wat last van die crash. Mijn rondetijden waren niet zo goed als eerder dit sei zoen. Dat is jammer", zei Tol hoek, die tijdens zijn tweede TT gnoegen moest nemen met de twintigste plaats. „Ik heb wel weer enorm genoten van het hele Als achttienjarige ontpopte hij zich in het seizoen 2011-2012 al snel tot onomstreden basisspeler. Twee seizoenen lang speelde hij nagenoeg alle wedstrijden. Vorig jaar augustus maakte hij boven dien zijn debuut in het Neder lands elftal. Hij heeft inmiddels vier interlands achter zijn naam staan. Twee eerdere flirts van PSV met Maher leverden geen transfer op. Een jaar geleden - Maher was toen net gekozen tot Talent van het Jaar van de eredivisie - was de eerste poging. De Eindhovense club kreeg toen nul op het rekest. evenement. Het blijft fantastisch om voor zoveel publiek tijdens de TT te racen." William Tolhoek, die normaliter in de Supercup 600 rijdt, maakt zich nu op voor zijn tweede deel name aan het ONK Supersport 600. Die wedstrijd wordt op 14 juli verreden, op het circuit in het Belgische Zolder. Tolhoek: „Dat voelt toch een beetje als een thuis wedstrijd, want het lekker dicht bij Zeeland. Na die wedstrijd pak ik de draad weer op in mijn eigen klasse." Daarin is William Tolhoek de kop loper in het algemeen klasse ment, mede dankzij twee over winningen eerder dit jaar op het circuit van Assen. In januari probeerde PSV het nog eens, maar de bedragen die de club toen noemde waren in de ogen van AZ niet serieus te ne men. „Daardoor was een transfer in januari nooit dichtbij. Maar ver velend genoeg had Adam toen wel het gevoel dat wij hem tegen hielden", zegt Earnest Stewart, di recteur voetbalzaken van AZ. „Dat is nooit leuk, niet voor de club maar ook niet voor de speler. Ook daarom is het prettig dat we er nu goed uitgekomen zijn met PSV", aldus Stewart. AZ kwam het bovendien goed uit dat Maher nog een half jaar in Alk maar bleef. In het bekertoernooi speelde hij de afgelopen jnaanden een belangrijke rol. In de bekerfi nale was hij zelfs doorslaggevend. Met de openingstreffer zette hij AZ op het spoor van de overwin ning op, uitgerekend, PSV. Stewart toonde zich tevreden over de afloop. „Natuurlijk levert zo'n transfer altijd een dubbel ge voel op. We verliezen een heel goede speler die voor ons belang rijk is geweest, maar daar staat te genover dat we voor onze begrip pen een uitstekende deal hebben gesloten." ASSEN - Met Valentino Rossi terug op het hoogste podium en lorge Lorenzo die met een gebroken sleutelbeen toch nog vijfde werd, was de 83e Dutch TT zaterdagmid dag één van de bijzonderste ooit. Assen kreeg met de mateloos po pulaire Rossi de gedroomde win naar. Het circuit en de Italiaan lij ken voor eeuwig met elkaar ver bonden. Zelden werkte een persconferen tie na een Grand Prix zo op de lachspieren als zaterdag. Een uit gelaten Rossi vertelde over zijn ra ce, waarin hij zich vanaf de vierde startplaats langs Cal Crutchlow (Yamaha) en de twee Honda's van Dani Pedrosa en Mare Marqu- ez werkte. „De motor was gewel dig vandaag, ik vond mijn ritme en kon wegblijven." Toch kende hij een angstig mo ment: „Op een bepaald moment zag ik op de borden dat Jorge (zijn teamgenoot, de regerend we reldkampioen Lorenzo) dichterbij kwam en dacht: 'Fuck, hij zal toch niet ook met een gebroken sleutel been voor me eindigen?' Gelukkig kon ik 'm voor blijven. Maar voor mij is Jorge vandaag de échte held." Lorenzo, donderdag gevallen tij dens de training, was direct die nacht in Barcelona geopereerd aan een drievoudige breuk van het linker sleutelbeen. Vrijdag middag was hij alweer terug op het circuit om tóch aan de race mee te doen. Hij had veel pijn geleden in Dren the. „Het was mijn zwaarste, moeilijkste race ooit. Ik ben blij dat ik mijn fout van donderdag maar met twee extra WK-punten achterstand (van zeven naar ne gen) op Dani Pedrosa heb hoeven betalen." De Spaanse coureur had met pijn stillende injecties in zijn schou der gereden. Niet alleen Rossi had hij schrik aangejaagd. De Brit Crutchlow zag 'm zelfs voorbijko men. „Ingehaald worden door ie mand met een gebroken sleutel been, dat was vernederend! Geluk kig kon ik hem later weer achter me krijgen. Het was duidelijk dat Jorge geen gevechten aanging, be grijpelijk." Rossi stipte zijn bijzondere band met Assen aan. „Ik heb heb hier vaak gewonnen, de kathedraal (bijnaam van de Asser TT) is het meest fascinerende circuit voor me. De mensen hier zijn me goed gezind. Ik kom heel graag naar As sen en heb hier in 2010 zelfs mijn honderdste Grand Prix gewon nen", aldus de 33-jarige Italiaan die iedere tribune langs het cir cuit toezwaaide in zijn uitrijron- de. Bij zijn eigen met gele vlaggen (zijn helmkleur) zwaaiende fan- tribune, stopte hij en werd op de schouders genomen. De bijna 100.000 toeschouwers, waarvan een groot deel zich 's nachts op campings met grote kampvuren, barbecues en alcoho lische spiritualiën warm hield, verwelkomden Rossi's zege alsof het de terugkeer van een verloren zoon betrof. De 800 meter voor vrouwen telde niet mee voor de Diamond Lea gue, de prestigieuze wedstrijden- reeks die zondag Birmingham aan deed. Hak bleef ruim boven de limiet van 2.00,34 die ze moet lopen om zich te kwalificeren voor het WK van augustus in Moskou. „Toch was dit een leuk verjaardagscadeautje", twitterde de atlete. Susan Kuijken eindigde op de 1500 meter, die wel meetelde voor de Diamond League, als zesde in 4.06,84. Dat was ruim drie secon den langzamer dan de Zweedse winnares Abeba Aregawi. Kuijken had donderdag in Ostrava met 4.05,38 voldaan aan de limiet voor het WK. Mo Farah, de Britse held van de Spelen in Londen, kreeg het pu bliek op de banken door de 5000 meter te winnen in 13.14,24. Farah, olympisch kampioen op de 5000 en 10.000 meter, sprintte in de laatste 200 meter weg bij zijn Ethiopische concurrent Yenew Alamirew. „De jongens probeer den in de laatste ronde bij me weg te lopen, maar ze gaan nu naar huis met het idee dat ze het in Moskou niet op het laatste rondje moeten laten komen", zei de Britse winnaar zelfverzekerd. MAANDAG 1 JULI 2013 Gedroomde winnaar door Barry van der Hooft ASSEN - Nadat hij Valentino Rossi de MotoGP had zien winnen, stap te William Tolhoek zaterdagmid dag zelf op zijn motor om de wed strijd in het ONK Supersport 600 te rijden. Het werd niet waarop hij vooraf had gehoopt, omdat een val partij zijn ritme had verstoord. door Theo Brinkman ALKMAAR - Adam Maher zei het een jaar geleden al: hij wilde best bij AZ blijven, maar zijn ambities la gen verder. Hij wilde naar een Ne derlandse topclub. Zondagavond was zijn gewenste transfer een feit. De middenvelder gaat naar PSV. Adam Maher speelt in het nieuwe seizoen voor PSV. door Hans Leber BIRMINGHAM - Atlete Yvonne Hak heeft zondag in Birmingham net naast een podiumplaats op de 800 meter gegrepen. Op haar 27e ver jaardag eindigde ze als vierde in 2.01,87, waarmee ze wel haar bes te tijd van dit jaar liep. De winst ging naar de Britse Jessica Judd in 1.59,85. Hak moest in de sprint om de andere twee podiumplaatsen de Britse Marilyn Okoro en Fantu Ma- giso uit Ethiopië voor zich dulden. Lewis Hamilton weet wonder boven wonder de pitstraat nog te bereiken, foto Nigel Roddis/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26