Minder aanloop Zeevaartschool Buurt verzet zich tegen herdenkingspark 'Als u mij wilt vergeven dat ik niet zal vergeten' I I I I I I 16 WALCHEREN ~T- WINKELCENTRUM Plotseling zijn veel winkelruimten van de Fonteyne in Vlissingen gevuld. Maar niet tegen de kostprijs. Banieren keren toch terug in de binnenstad gp Al weken slingeren de cijfers door Vlissingen, vergezeld van de ver onderstelling dat de terugloop ge volg is van het, in elk geval tijdelij ke, vertrek van de Zeevaartschool van de boulevard. De cijfers kloppen, zegt directeur Edwin Torn Broers van wat offici eel de De Ruyter Academy heet. „Vorig jaar deze tijd hadden we te gen de zestig aanmeldingen en nu zitten we op 47. Ie moet daar bij wel bedenken dat 2012 een piekjaar was qua inschrijfsnelheid en dat de inschrijftermijn loopt tot 1 oktober." Maar, moet Torn Broers toegeven, ook hij ziet een verband met de naderende verhuizing. „Als je iets wijzigt, zoals een gebouw, dan heeft dat altijd invloed op het aan tal aanmeldingen. Dat is logisch. Het werft toch anders als je zich oriënterende studenten moet ver tellen dat ze tijdelijk niet het zee zicht hebben dat men gewend is van de Zeevaartschool. Dat merk ten we op de open dag." Velen willen 'hun' grasveld, waar een parkeerterrein en een onder zeeër moeten komen, niet kwijt. „Er spelen kinderen, mensen la ten er de hond uit, we ontmoeten er elkaar", vertelt Hans Tabbers uit de Landingstraat. „Onze buurt is altijd erg betrok ken bij de omgeving en de histori sche waarde daarvan. Daarom is het fantastisch dat de gemeente daarmee verder gaat Maar het lan dingsmonument staat al op de enige juiste plek: daar waar ze ge land zijn. De dijk, waar ze het naartoe willen verplaatsen, was er indertijd nog niet eens." De buurt verzamelt handtekeningen en deelt pamfletten uit. Volgens Tab bers heeft 'een flink aantal' bezwa ren ingediend. Dat kan nog tot en met woensdag. Het gaat de directeur echter te ver om te veronderstellen dat de aan gekondigde verhuizing nu al leidt tot minder studenten. „Maar ik be grijp de sentimenten rondom het gebouw. Geloof me, die begrijp ik heel goed. Ik heb zelf ook familie leden die er hebben gestudeerd. Het doet even zeer, maar als je ziet wat wij neer gaan zetten... De De Ruyter Academy is straks hele maal klaar voor de toekomst." Het is de bedoeling dat Boulevard Boulevard 154, naast het Rijksmo nument 'met het torentje', dat is verkocht aan recreatie-onderne mer Henk van Koeveringe, plaats maakt voor een acht verdiepingen tellende studietoren. Zo ver is het echter nog niet. Rea lisatie van het plan is van veel fac toren afhankelijk; niet in de laat ste plaats de financiën en het aan tal studenten. Om dat laatste is Torn Broers niet bezorgd. „Sinds 2007 maken we een mooie groei door." Met 'we' bedoelt»hij de he le hogeschool. „Natuurlijk, we zijn één geheel. Onze academy is onderdeel van de HZ. En zolang 'de HZ zich zo blijft ontwikkelen, dan staan alle lichten voor onze plannen op groen. Dan keren we terug op de boulevard" En anders? „Ik zit niet in het be stuur, dus ik kan niks garanderen. Maar er is geen reden om aan te nemen dat het er anders uitziet." Het ene raam was be plakt met de letters 'gezellig winkelen in de Fontèyne', door het andere keek je de duisternis tegemoet. En cementzakken. Aan dit deplorabele beeld, dat het nieuwe winkelcentrum van Vlis singen zeven jaar domineerde, is een eind gekomen. Mede dankzij duizenden Lego-steentjes. Eén van de meest prominente plek ken van de Fonteyne, tussen het Spuiplein en de Oude Markt, is verhuurd aan de Stichting Blokje bij Blokje, die er haar Lego-attrac tie naartoe verhuisd heeft. Met de eigenaar heeft initiatiefne mer Leo Blok een 'redelijke huur prijs' afgesproken. Welke, wil hij niet zeggen. „Maar ik heb wel 'ns gehoord dat de oorspronkelijke prijs op jaarbasis tweehonderd eu ro per vierkante meter is. Nou, de winkel telt 419 vierkante meter, dus tel maar uit." Een eindje verderop in de Fontey ne, midden aan de Oude Markt, is ook een nieuwe ondernemer neer gestreken: de Stichting Hart voor Refugees. Het is een soort kring loopwinkel met spullen die gedo neerd zijn en waarvan de op- MIDDELBURG - Herdenking van de afschaffing van de slavernij werd het genoemd, maar de kraampjes, hapjes en muziek maakten het za terdag toch echt een viering op het Abdijplein in Middelburg. In het Zeeuws Museum klonken toespraken en stadsdichter Theo Raats droeg een speciaal geschre ven gedicht voor. Ik zal u niets verwijten In onze grondwet staat geschreven dat allen die zich hier bevinden niets mag wor den aangedaan omdat zij hier in vrijheid leven. Ik zal u niets verwijten, hoewel uw stem zou zwijgen als ik u zou vertellen dat zwarten mochten sterven omdat hun waarde minder was. Ik zal u niets verwijten, hoewel uw blinddoek die de hoofddoek wil verdrijven op nieuw van mensen slaven maakt. Ik zal u niets verwijten, hoewel u toch moet weten hoe slaven onze kleren maken en mo gen leven op uw teken. Ik zal u niets verwijten om haat geen kans te geven, als u mij wilt vergeven dat ik niet zal vergeten. Vandaag is om 11.30 uur een kranslegging bij het slavernijmo- nument op de Balans. brengst gaat naar vluchtelingen kampen in het Midden-Oosten. „Met name gehandicapte kinde ren worden ermee geholpen", ver telt vrijwilliger Ronald Denke- laar. „We werken samen met de Stichting Wilde Ganzen, die onze opbrengst verdubbelt." Maar die omzet is niet zo hoog dat daarmee de oorspronkelijke huurprijs van zo'n 1700 euro kan worden opgehoest. „Bjj lange na niet. Maar we hebben tegen de makelaar, Ton Begijn, gezegd: al les beter dan leegstand. Sterker, ik denk dat wij heel goed zijn voor Vlissingen. Toeristen van de Zon- netrein lopen bijna allemaal onze winkel binnen. Ze vinden het prachtig, een glaasje of koperen eendje voor één euro." In het pand daarnaast, de voorma lige dansschool, wordt op 15 juli het City Hotel geopend. Ook aan de andere kant van de Fonteyne, aan het Spuiplein, gaat men leeg stand te lijf. Met frozen yoghurt bij The Foodcompany en met souve nirs in het pand van de VW, dat het vanaf 2014 zonder de ANWB moet doen. Buurman Harrie van Hal springt bij door zijn Primera uit te breiden. „En dat allemaal omdat we tegen woordig samenwerken", jubelt Jan Jacobs, voorzitter van de Vlis- singse Ondernemers Centrale. „We knopen tegenwoordig ieder een aan elkaar. Het heeft even ge duurd om de eigenaar, het Spoor wegpensioenfonds, in beweging te krijgen. Die bleef aanvankelijk maar vasthouden aan de huur prijs. Maar na intensief overleg ziet die nu in dat er niets anders op zit. Ie moet met je tijd mee. Alles beter dan leegstand." VLISSINGEN - De veelbesproken ba nieren die tot voor kort in de Vlis- singse binnenstad hingen om be zoekers naar de winkelstraten te leiden, komen terug. De doeken waren weggehaald na dat bleek dat ze niet bestand wa ren tegen harde wind; geen onbe kend verschijnsel in Vlissingen. De banieren fijn al voorzien van nieuwe, stevigere frames en een aantal kabels wordt chemisch ver ankerd. Er komen zelfs meer ba nieren terug: de Vlissingse Onder nemers Centrale heeft extra be steld voor in parkeergarage Fon teyne, waar bezoekers nogal eens de verkeerde uitgang nemen. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Het aantal aanmeldin gen voor de Zeevaartschool in Vlis- singen loopt vooralsnog achter op vorig jaar. Andere zeevaartscholen in Nederland lopen juist vooruit. Maar de directeur maakt zich niet druk. door Wendy Wagenmakers VLISSINGEN - Het plan voor een her denkingspark tussen de Comman- doweg en de Groene Boulevard in Vlissingen stuit op verzet van om wonenden. Lego-steentjes maken einde aan leegstand door Wendy Wagenmakers 2D6 HANDS ARTIKELEN ril WXHLMfVS» i Aan de Oude Markt zit nu een winkel met tweedehandsspullen. Hnnr WpnHv Wapenmakers stem 7nu 7wiinrn r 1 door Wendy Wagenmakers [Dat het niet zo druk was, zorgde er alleen maar voor dat prachtige, kleur rijk geklede vrouwen nog meer opvielen dan ze al deden, foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 16