Ontpolderen 14 ZEELAND brieven CONCERT AT SEA De sfeer was vertrouwd uitbundig, de muziek vertrouwd goed. Concert at Sea voelde weer als thuiskomen. Bezuinigen Pinautomaten Inbraken maandag Op het moment dat ik dit schrijf lijkt het zomer te zijn: zon, mooi licht over de bloemen in de tuin, vogelge- fluit, weinig wind. Dat ik aan ontpolderen denk ligt niet aan het weer, maar aan een boek waarin een aantal ma len de regel: De hele zee stroomt naar de stad! Het boek is een bundel met gedichten van Emiel Verhaeren, een Bel gische internationaal beroem de dichter, bevriend met onder anderen Rilke, Signac, Rodin, Ensor, Zweig. Hij schreef in het Frans. Hij werd in 1855 in Sint-Amands- aan-de Schelde geboren. De regel die ik hierbo ven citeerde komt uit het ge dicht De haven. Het staat in de bundel Tentakelsteden. Hij noemt de naam Antwerpen niet, het gedicht kan op veel ha vens slaan, Hamburg, New York, maar ik kan niet nalaten bij zijn beschrijving van de ha venplaats aan Antwerpen te denken. Hij heeft het over de vele schepen uit alle windstre ken met hun masten en boeg beelden, de stampende stoom schepen: De hele zee stroomt naar de stad. Het is even later ook wel duidelijk dat hij aan de echte zee denkt, niet alleen aan de scheepvaart. Hij heeft het over de zware zee, de zee die verontrust, verschrikt, be klemt. De hele zee stroomt naar de stad! Verhaeren denkt niet aan een echte overstromingmaar bij het lezen van het gedicht ontkom je als Zeeuw niet aan dat idee en zie je in gedachten het zeewater al de straten van Antwerpen binnenstromen. Verhaeren had natuurlijk ook nooit van ontpolderen ge hoord, want dat zorgt, zoals wij nu weten voor een oplossing van meerdere problemen. Mis schien bestaat het woord ont polderen niet eens in het Frans. Ik zal het eens aan de Belgische dichter Stefaan van den Bremt vragen. Hij is de vertaler van de gedichten van Verhaeren en hij woont tegenwoordig in Zee land. Verhaeren stierfin 1916 en kreeg een imposant, zwart graf In zijn geboorteplaats. Het staat vlak bij de oever van de Schel de, bijna in het water; een mooie poëtische plek. Een paar dagen geleden vroeg de PvdA-fractievoorzitter, de heer Samsom, hoe de regering zonder lastenverzwaring 6 miljard euro kan bezuinigen. Als de PvdA het onafhankelijk rapport van het PCB en het rapport van de groene- rekenkamer beter zou bestuderen zou blijken dat juist daar de oplos sing instaat! Mijn vraag aan hem is: Waarom volgt hij de raad van deze bureaus niet op? De 5 mil jard kostende windmolens inves tering gewoon even op de lange- baan schuiven tot 2020 en daarna de wereld redden. Zes jaar even wachten, wat is dat in de jaartel ling? Een nanodeeltje! Niets! De EU en het C02 kan wel een nano deeltje wachten. Tevens behoe ven de burgers niet te vrezen voor 90 euro verhoging op de maande lijkse energielasten ten behoeve voor de energieleveranciers, ten einde een nog groter teveel aan elektriciteit te produceren! In een klap twee problemen opgelost, fi nancieel en sociaal, meneer Samsom aan u de eer. J.J. Duin Leliëndaleweg 15, Burgh-Haamstede Geschrokken door het bericht over het sluiten van de pinauto maat in Philippine. Ik heb altijd gedacht dat de Rabobank een coö peratieve instelling was, waar het belang van de leden voorop stond en dat de coöperatie een vereni ging was zonder winstoogmerk. Dat blijkt dus niet te kloppen, want de winst gaat wel degelijk voor het belang van de leden. De oudere inwoners worden zonder pinautomaat afhankelijk van ande ren. Dat de bank moet bezuinigen kan ik wel enigszins begrijpen, maar als ik zie hoe in het verle-. den met geld werd gesmeten in bijvoorbeeld superdure gebou wen en honderden miljoenen ge spendeerd werd in een door do ping bepaalde wielersport, dan heb ik wel mijn bedenkingen. Twee berichten in deze krant de den de wenkbrauwen fronsen, het aantal inbraken stijgt fors en de dreigende sluiting van politie bureaus in Zeeuws-Vlaanderen. Politiek is soms ondoorgronde lijk. Staatssecretaris Teeven wil 26 gevangenissen sluiten. Minister Opstelten denkt dan direct: waar om heb ik dan nog politie nodig, ik kan m'n 'klanten' toch niet huisvesten, weg met de politiebu reaus en agenten levert honder den zo niet miljarden aan bezuini gingen op. De overblijvende agenten krijgen een tweepersoons tent mee, dan kunnen ze 's nachts met een de linquent in een tent slapen. Over dag zijn deze 'hotelgasten' toch vrij. De door Opstelten gevormde Nationale Politie is gewoon een ordinaire bezuiniging met als ge volg een groot deel ontevreden po litiepersoneel en een toenemende onveiligheid voor de burgers. RENESSE - Hoe Zeeuws wil je het hebben? De twee grootste bands uit de provincie die gebroederlijk op de Brouwersdam Aan de kust zingen. De gezamenlijke uitvoe ring van Blof en Racoon was zater dagavond een van de - vele - bij zondere momenten van Concert at Sea dit jaar. De achtste editie van het gemoe- delijkste popfestival van Neder land (met op beide dagen 40.000 bezoekers wederom uitverkocht) kende twee gezichten. Na de nat te openingsavond op vrijdag ver liep de zaterdag overwegend zon nig en werd het zelfs bijna ideaal festivalweer. Nu is de sfeer op de dam de afgelo pen jaren toch al aardig weersbe- stendig gebleken. Het publiek, gemêleerder dan op menig ander festival, lijkt vastbesloten er een waar feest van te maken en laat zich dat jaarlijkse genoegen niet zomaar ontnemen. Zeker niet als een band als Kane, de slotact van vrijdag, de doorzetters beloont met een extra geestdriftig optre den. Zanger Dinand Woesthoff zocht manmoedig de massa op en leek samen met de fans het hemel water als een zegen van boven te begroeten. De poncho's werden zaterdag in gewisseld voor zonnebrillen en zowaar maakte een zomergevoel zich meester van de festivalgan gers. Die konden zich opmaken voor een lange dag van soepel in het gehoor liggende muziek. Na de opmaat van Steady New Sounds, dat speelde met een bra- Uitzicht op de massa Wim Hofman Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Warm welkom Rinus Traas Schorrenkruidlaan 37, Philippine Thon Bastiaansen Drostlaan 1, Sluiskil door Rolf Bosboom en Marcel Modde Dinand Woesthoff van Kane tussen het publiek in de regen. Guus Meeuwis ontlokte carnavaleske taferelen. Concert at Sea zorgde wederom voor een uitgelaten sfeer. Bart van der Weide (Racoon).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14