ZEELAND Aanpak milieubeheer Doop van nieuwe roos Merel Ah Rennen achter de nephaas De gifalg, dinoflagëllaat, liet zich vorig jaar moeilijk verjagen. Ingrepen in het krekengebied bij Ouwerkerk zijn nodig. Weerstation Wilhelminadorp staat onder druk almanak j Merel Beemster uit Zaamslag derde in finale Kunstbende Een feestje bouwen met een budget Lees alle bijdragen van uw favoriete columnist MIDDELBURG - Waterschap Schel- destromen wil geen tweede keer overvallen worden door de gevaar lijke algensoort, de dinoflagëllaat, die vorig jaar zomer in de Ouwer- kerkse kreek werd aangetroffen. Het neemt daarom een serie maat regelen om de kans op herhaling te verkleinen. Dat maakte het wa terschap deze week in zijn algeme ne vergadering bekend. De gifalg kan bij mens en dier verlam mingsverschijnselen, diarree, bra ken en misselijkheid veroorzaken. Toen de alg ontdekt werd, werd een zwemverbod voor de besmet te kreken ingesteld. Ook mocht er in een deel van de Oosterschelde, waarop een tijd lang water uit de kreken was geloosd, niet worden gezwommen. Er mochten geen mosselen en oesters geraapt wor den in de Oosterschelde en uit voorzorg werd twintig procent van de mosselkweekpercelen in de Oosterschelde gesloten. Luc Mangnus, waterschapsbe stuurder met portefeuille water systemen, zei deze week dat er een nieuwe verbinding (met stuw) wordt aangelegd onder de Stelweg bij het Schouwse Ouwer kerk om de doorstroming in de Oostkreek te vergroten. Ook wordt het pompregime van het gemaal Duiveland aangepast. De verbinding tussen de waterafvoer- gebieden Oosterland en Ouwer kerk wordt afgesloten, zodat bei de pompen uitsluitend het eigen gebied bemalen. Ook zullen de pompen zoveel mo gelijk bij daglicht draaien en wordt er in de zomer vaker en kor ter bemaald. Als een giftige algen- soort wordt ontdekt, moet snel kunnen worden ingegrepen om verspreiding binnen de perken te houden. Na overleg over de aan pak met andere overheden, zal het schap met een uitgebreid stap penplan komen. NK WINDHONDENRENNEN DE BILT - Het KNMI overweegt het weerstation Wilhelminadorp op te heffen. Ook staan de locaties Nieuw-Beerte, Lauwersoog en Ar- cen op de nominatie om te ver dwijnen. Voormalig KNMI-meteo- roloog Eric Chavanu, nu van de www.weeropwalcheren.nl, vindt het jammer voor Zeeland als Wil helminadorp verdwijnt. Hij denkt dat andere partijen de meting kunnen voortzetten. Dat zou ook kunnen bij de voor malige KNMI- locatie in Zierik- zee, of op vliegveld Midden-Zee land, suggereert hij. In de twee overige Zeeuwse weerstations, Vlissingen en Westdorpe, lopen de metingen wel door. MIDDELBURG - De Regionale uit voeringsdienst (RUD) Zeeland voor milieutaken is opgericht. De RUD Zeeland zal vanaf t janua ri 2014 milieutaken uitvoeren voor zowel de Zeeuwse gemeen ten als het waterschap Schelde- stromen en de provincie Zeeland. Het werk van de RUD richt zich op vergunningverlening, toezicht en handhaving voor onderdelen van de Wet algeméne bepalingen omgevingsrecht (Wabo) en de Wet milieubeheer. IJZENDIJKE - Edwin Vinke van res taurant de Kromme Watergang in in Slijkplaat is de hoofdgast bij het Rozenfestival, dat in het week end van 6 en 7 juli wordt gehou den bij kwekerij de Bierkreek in IJ- zendijke. Zaterdag 16.00 uur wordt een roos gedoopt, die de koks van het sterrenrestaurant 'ontdekten' bij hun zoektocht naar nieuwe geuren en smaken. In het testveld van Bierkreek stuit ten ze op een roos, die gekweekt is door de Canadees Brad lalbert. Die man uit Sint Laurens mag zo graag in een verse boterham hap pen, zo ook onlangs. De boterham men stonden klaar. Na de eerste hap vroeg hij of het brood overjarig was gezien de hardheid van de korst. Of hij niet zo wilde zeuren, want er mankeerde niets aan het brood, aldus zijn vrouw. Stilzwij gend werd de maaltijd afgewerkt. Nadien keek de vrouw naar de vo gels in de tuin en schoot in de lach. Wat bleek: de harde korstjes waren voor de vogels als voer gestrooid. Een merel liep met een korst naar het vogelbadje, sopte het korstje lek ker in het water en at het op. Had haar man toch gelijk: het brood was hard. ZEELAND MAANDAG 1 juli 2013 CONSUMENT Columns QMOM Wcwnsdae Actieplan tegen giftige algen door Edith Ramakers Tip? redactie@pzc.nl GOES - Lange spieren, opperste concentratie en een onge lofelijke snelheid. De windhonden weten natuurlijk best dat ze achter een nephaas aan rennen, een soort grote sok vol hazenlucht aan een lijn die met een lier bediend wordt. Maar kan hun het wat schelen! Het is een combina tie van puur plezier en instinct, die ervan af spat Alle soorten windhonden deden zaterdag mee aan het Neder lands kampioenschap. Ze sprintten over drie afstanden op de renbaan in Goes: een grasbaan, het Wimbledon on der de renbanen, foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13