Vlissingen moet buigen voor Zeeland Seaports Jacques Suurmond krijgt lof bij afscheid Sluis 24 WALCHEREN FINANCIEEL TOEZICHT De gemeente Vlissingen onderzoekt wat het betekent als zij onder curatele van het Rijk komt. Oostkapelseweg Serooskerke Walcheren Ik was ook verrast dat het college van B en W onze motie over de status van artikel 12 overnam ARTIKEL 12-GEMEENTE: VOORWAARDEN EN GEVOLGEN Koopsom 199.000,- v.o.n. Z ANALYSE door Maurits Sep VLISSINGEN - Het 'nee' dat Vlissin gen uitspreekt tegen extra geld van Zeeland Seaports voor de ont wikkeling van glastuinbouw in Zeeuws-Vlaanderen, is een duide lijk signaal. Maar meer dan een signaal kan het niet zijn. Zeeland Seaports is namelijk een samenwerkingsverband van vier overheden voor de ontwikkeling van haven- en industrieterreinen in Vlissingen-Oost en de Kanaal zone. Partners zijn de provincie Zeeland en de gemeenten Borse- le, Terneuzen en Vlissingen. Zij hebben elk een aandeel in het ha venbedrijf dat hun omvang verte genwoordigt. De provincie is met 50 procent van de aandelen de grootste en belangrijkste partner, de drie gemeenten hebben elk 16,66 procent. Voor hun aandeel krijgen ze een deel van de winst en hebben ze - naar rato - zeggen schap over het beleid en de inves teringen van Zeeland Seaports. Be sluiten worden met een meerder heid van stemmen genomen. Vlissingen keert zich nu tegen het overbruggingskrediet van 6,5 miljoen euro dat Zeeland Sea ports wil geven aan \VarmCO2 om de ontwikkeling van glastuin bouw in Terneuzen een tweede kans te geven. Gemeenteraad én college twijfelen te sterk aan de le vensvatbaarheid ervan. Wat de PvdA in Vlissingen betreft, moet dat verzet ook financiële gevolgen hebben. Het overbruggingskre diet moet verlaagd worden met een bedrag dat overeenkomt met het Vlissingse belang: 16,66 pro cent van 6,5 miljoen euro, ofwel 1,1 miljoen euro. Volgens wethouder Lambert Pre- voo, namens het gemeentebe stuur lid van het dagelijks be stuur van Zeeland Seaports, kan dat niet. Er is sprake van meerder heidsbesluiten, waarbij de min derheid zich neerlegt - ook finan cieel. Het Vlissingse 'nee' blijft daarom slechts een signaal. Vlissingen mag dat niet leuk vin den, de gemeenteraad moet wel beseffen dat de situatie in het ver leden ook omgekeerd is geweest. Dat andere gemeenten twijfelden bij investeringen van het havenschap in Vlissingse projec ten, maar dat zij toch moesten meebetalen omdat de meerder heid nu eenmaal voor was. Ge zien de verhoudingen volstaat het voor een gemeente om de steun van de provincie te krijgen. De situatie is er een van geven en nemen. De raad Vlissingen dis kwalificeerde dat donderdag als 'handjeklap'. Dat is alleen niet zo sterk als je zelf met die besluitvor mingsconstructie hebt inge stemd, en als je eerder zelf ook de voordelen ervan hebt geïncas seerd. Zo was/is Zeeland Seaports betrokken bij het mogelijk maken van de cruisevaart naar Vlissin gen en de Kenniswerf Als Vlissin gen af wil van dat 'handjeklap', moet ze daar een principiële dis cussie over beginnen. En intussen niet vergeten welke voordelen die al heeft opgeleverd. Plussen en minnen om onder de streep te kijken of het saldo posi tief of negatiefis, is niet construc tief. Want alle overheden die be trokken zijn bij Zeeland Seaports, gebruiken het havenbedrijf als een regionale ontwikkelingsmaat schappij. Als ze in hun gebied in vesteringen nodig hebben in eco nomie en werkgelegenheid, laten ze het havenbedrijf voor zich wer ken als hefboom en financier. Dat doen ze allemaal en daar dragen ze dus ook allemaal verantwoorde lijkheid voor. ;7" Uw droomhuis realiseren Wij hebben een prachtige bouwkavei vooreen vrijstaandewoning voor uDeze kavel van maar liefst iöÖOm^Ügt strategisch op Walcheren. Aan de rand van Bouw hier uw droom woning? met afe voorzieningen in de 'We moeten de boeman in de ogen kijken' door Maurits Sep VLISSINGEN - Dat Vlissingen er fi nancieel slecht voor staat, is geen nieuws. Maar failliet is ze niet, en wil ze ook niet gaan. Dan neemt het Rijk het roer namelijk in han den en staat de lokale politiek aan de zijlijn. Artikel 12-gemeente, zoals ze dan heet, wil Vlissingen niet worden. Alleen als er geen andere keuze meer is, leggen politici zich daar bij neer. Opmerkelijk was het daarom dat het college van B en W donderdagavond wel akkoord ging met een onderzoek naar de voorwaarden en gevolgen van de status van artikel 12-gemeente. „Ja, ik was ook wel verrast dat het college onze motie overnam", be kent Sem Stroosnijder, fractie voorzitter van de SP. Hij diende de motie in. Niet om zo te bereiken dat Vlissingen extra geld aan het Rijk moet gaan vragen en daarvoor zeggenschap inlevert; wel om inzicht te krij gen in wat dat zou betekenen. „Als we weten welke ingrepen dan zouden plaatsvinden om de problemen op te lossen, kunnen Sem Stroosnijder, SP we nu ook al besluiten die zelf te nemen", verklaart Stroosnijder. Hij vond niet alleen het college aan zijn zijde, maar zelfs de VVD. „Dan houden we het heft in eigen hand", vond ook Marianne Rein- ders. Omdat wethouder van financiën Marin de Zwarte toezegde het on derzoek te doen, trok Stroosnijder de motie weer in. Het doel was immers bereikt. Bovendien, nu de motie zelf van tafel was, hoefde de raad er niet meer over te stem men. „Dan had onze motie het niet gehaald." Stroosnijder vindt het onderzoek noodzakelijk omdat de gemeente er financieel zo beroerd voor staat. „Als de term artikel 12-ge- meente dan valt, beginnen met een de boemanverhalen. Ik denk dat het tijd wordt dat we de boe man in de ogen kijken." Overigens voldoet Vlissingen nu helemaal niet aan de voorwaar den om artikel 12-gemeente te worden. De begroting is nog slui tend. Voor de jaren erna wordt be zuinigd om tekorten te dekken. De problemen zijn in dat opzicht dus nog niet groot genoeg. verkoop met Zwaan Makelaars te Kowfekerke. Dit jaar doen vier gemeenten een beroep op de artikel 12-status. Boarnsterjiim en Millingen aan de Rijn hebben een aanvraag gedaan, Loppersum en Lelystad hebben via deze regeling extra geld gekre gen. In 2013 verstrekt het Rijk naar schatting 29,1 miljoen euro aan artikel 12-gemeenten. Een verzoek moet gedaan worden voor 1 december van het jaar voor afgaand aan het jaar waarin de uit kering gewenst is. Een artikel 12-gemeente moet aan voorwaarden voldoen voordat zij extra geld krijgt. De eigen inkom sten moeten hoog genoeg zijn en zij moet eerst zelf haar best doen om de problemen op te lossen. De begroting en de meerjarenra mingen moeten een groot en structureel gat vertonen. Groot be tekent dat het gat meer dan twee procent moet zijn van de optel som van het geld dat de gemeen te uit het Gemeentefonds krijgt, het geld voor rijkstaken die wor den overgenomen door gemeen ten en het geld dat via ozb binnen komt. door René Hoonhorst SLUIS - Waarnemend burgemeester Jacques Suurmond is vrijdagmid dag overladen met loftuitingen tij dens een bijeenkomst in de raad zaal van het Sluise belfort. Suurmond trad twee jaar geleden op voordracht van toenmalig com missaris van de koningin Karla Pe- ijs aan. De commissaris meende dat het na een roerige periode on der voorganger Jaap Sala tijd was om de gemoederen tot bedaren te brengen. De gemeenteraad schat te Peijs' advies op waarde, consta teerde opvolger commissaris van de koning Han Polman. Hij stelde dat Suurmond er in was geslaagd om Sluis weer een stabiele ge meente te maken. Suurmond heeft Sluis in Zeeuws-Vlaande ren, Zeeland én over de grens uit stekend vertegenwoordigd. De Hulster burgemeester Jan Frans Mulder, die namens de Zeeuwse burgemeesters sprak, prees de verbindende gaven van Suurmond ook. Hij was al bij het aantreden van Suurmond blij om dat de 3 J's in Zeeuws-Vlaanderen gehandhaafd bleven. Na Jan (Lo- nink, Terneuzen), Jan Frans (Hulst) en Jaap (Sala) werd het Jan, Jan Frans en Jacques. De Sluise gemeenteraad én het college waren ook blij dat Suur mond twee jaar in hun midden was. „Het had voor menigeen 'nog wel wat langer mogen zijn', wist waarnemend raadsvoorzitter Jacques Quaak. De CDA'er prees vooral Suurmonds kwaliteiten als burgervader. „De jaarlijkse toneel avond in Nieuwvliet, het planten van een koningsboom, de uitrei king van vis- en garnalenwimpels bij de Visserijfeesten in Breskens. Suurmond was er." Dat Suur mond na de raad ook de tijd nam voor burgers die hem nog iets wil den vragen, viel nog meer in hem te prijzen, oordeelde Quaak. Suurmond vond het zelf 'een feestje' om twee jaar burgemees ter te mogen zijn. Locoburgemees ter Peter Ploegaert liet mede na mens zijn collega-wethouders we ten dat zij het ook een feestje had den gevonden om met hem sa men te werken. In zijn dankwoord liet het veelge prezen feestvarken weten dat hij had 'genoten' van de contacten met burgers. Juist ook bij het op spelden van lintjes en het felicite ren van honderdjarigen en langge- huwden. Na de buitengewone raadsverga dering drukten Suurmond en zijn vrouw niet alleen handen van be stuurders, maar ook die van vele dorpsraadsleden en vertegenwoor digers van ondernemers en orga nisaties. I Jacques Suurmond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24