Openbaar vervoer Portugal plat, maar staker gaat naar het strand Ruzie tussen VS en Ecuador om Edward Snowden escaleert 8 BUITENLAND Egypte maakt zich op voor de grootste demonstraties sinds het vertrek van toenmalig president Mubarak. Cairo wacht roerig weekeinde i Demonstrant Helder Rodrigues. foto Koen Verhelst door onze correspondent Dirk Wanrooij CAIRO - In Egypte zijn voor ko mende zondag - de eerste verjaar dag van het bewind van president Mohamed Mursi - massale beto gingen aangekondigd tegen de president. De achterban van de president wil morgen al de straat op gaan. Velen in Egypte houden dan ook de adem in. Het Egyptische leger is al begonnen manschappen en materieel op te stellen bij belang rijke punten in het land zoals bij overheidsgebouwen en mediacen tra. Tanks en pantserwagens staan onder meer bij belangrijke toegangswegen tot steden, het Suezkanaal en televisiestudio's. Toen Mursi een jaar geleden werd gekozen tot president van Egypte, beloofde hij op elk moment te zul len wijken voor de wil van het volk. Daarnaast verzekerde hij zijn kiezers dat hij extra aandacht zou besteden aan de vijf meest dringende problemen, te weten: verkeer, veiligheid, hygiëne, brood en brandstof. Een jaar later is er van deze beloftes weinig ge realiseerd. Om die reden wil een groot deel van de Egyptenaren overmorgen gaan demonstreren. Met name brandstof blijft een chronisch probleem. Door een structureel gebrek aan brandstof valt in grote delen van het laad tweemaal daags de elektriciteit uit. Daarnaast worden de rijen bij de benzinepompen met de dag langer, en dat wekt ergernis. De president toont zich echter weerbarstig en wijdt de tekortko mingen van zijn bewind aan sabo tage van aanhangers van het vori ge regime en aan 'contra-revolu tionaire krachten'. „Mursi heeft helemaal niets ge daan dat goed is voor Egypte", briest een chauffeur die met be zweet voorhoofd naar eigen zeg gen al een uur in de rij staat voor een benzinepomp in het centrum van Cairo. „Dit is de derde pomp die ik vandaag aandoe, bij de eer ste twee was geen druppel meer te krijgen." Als de man tien minu ten later wegrijdt, schreeuwt hij geërgerd uit zijn autoraam: „We komen je halen Mursi, zoon van een hond! Moge God je tegen ons beschermen." Volgens Mohamed Waked, een be kende activist en woordvoerder van het Nationale Front voor De mocratie en Gerechtigheid, zijn Egyptenaren woedend omdat de huidige machthebbers de belang rijkste eis van de revolutie - socia le gerechtigheid - hebben gene geerd. „De opstand tegen Muba rak waaraan Mursi zijn positie aan te danken heeft, werd gedra gen door de eis voor een eerlijker samenleving", stelt Waked. „Een eis die de Moslimbroederschap niet ingewilligd heeft." „In plaats daarvan", gaat Waked voort, „legden Mursi en zijn partij de nadruk op uiterlijkheden, zo als religie. Daar hebben de men sen nu genoeg van. Wij vochten voor verandering en er was hoop. Wij voelen ons verraden." Zaterdag gaat de achterban van president Mursi de straat op; zondag volgen zijn tegenstanders door Koen Verhelst PORTO - Algehele staking in Portu gal. Het openbaar vervoer ligt goeddeels plat maar het duurt tot de namiddag voordat in Porto, de tweede stad van het land, de de monstraties zichtbaar worden. Rond half vier stroomt het Pla^a de Liberdade in Porto echter vol met demonstranten. De twee grootste bonden, CGTP en UGT, zijn het meest vertegenwoordigd. Met de stakingen willen de bon den protesteren tegen de groot schalige hervormingen die de re gering doorvoert. De Portugese werkloosheid staat op een treurig hoogtepunt van 18 procent. Vooraan op het plein staat een grote gele dubbeldekkerbus die vroeger waarschijnlijk dienst deed als toeristenbus, met een open dak. Nu staan er vakbonds leiders op de bovenverdieping en hangen er spandoeken aan de bus. 'Regering, weg!' en 'genoeg van de uitbuiting, oneerlijkheid en ongelijkheid'. Helder Rodrigues (34), leraar En gels, moet rondkomen van 1200 euro per maand, waarvan de helft al bijna op gaat aan het school geld van zijn twee dochters. De huidige rechtse coalitie in Portu gal maakt de Portugese midden klasse kapot, onder druk van het IMF, zegt hij. „Straks hebben we alleen nog maar de armen en de elite." De opkomst valt tegen en Rodri gues denkt dat politici in Lissa bon niet onder de indruk zullen zijn van de protesten. „Onze pre mier zei gisteren nog dat we ge woon moeten gaan werken." Het moet gezegd, de protesten in Porto zijn kleiner in omvang dan in Lissabon. Barbara Silva (30), die werkt in het Porto Downtown Hostel, weet waarom: „Iedereen zit op het strand. Je gaat met dit weer niet demonstreren." door onze correspondent Jan Albert Hootsen MEXICO-STAD/QUITO - De Ecuado- raanse regering is de Verenigde Sta ten zat. Na dagen van Amerikaanse dreigementen vanwege het mogelij ke politieke asiel voor klokkenlui der Edward Snowden, heeft het kleine Zuid-Amerikaanse land giste ren eenzijdig een bilateraal handels verdrag opgezegd. „Ons land accepteerf geen druk of dreigementen", zei handelsminis ter Fernando Alvarado, om er wat pesterig aan toe te voegen dat Ecu ador de Verenigde Staten een 'mensenrechtentraining' ter waar de van 23 miljoen dollar aanbiedt. Het opzeggen van het verdrag volgt na Amerikaanse dreigemen ten dat de handelsrelaties flinke schade zouden kunnen oplopen als Ecuador volhardt in het plan om de meest gezochte man van Amerika, Edward Snowden, poli tiek asiel te verlenen. Het huidige geruzie is niet nieuw en eigenlijk een voortzetting van het ook al hoog opgelopen con flict over het politieke asiel dat WikiLeaks-oprichter Julian Assan- ge vorig jaar al van Ecuador kreeg. Ecuador heeft eenzijdig een bilateraal handelsverdrag met de Verenigde Staten opgezegd Assange zit nog steeds 'onderge doken' in de Ecuadoraanse ambas sade in Londen. Ook hem zouden de Amerikanen dolgraag willen pakken. Beide klokkenluiders wor den door de in Ecuador razendpo- pulaire, linkse president Rafael Correa echter omarmd in het ka der van diens anti-Amerikaanse politiek. Correa profileert zich daarbij ook graag als stoere men- senrechtenkampioen. De consequenties voor Ecuador kunnen fors zijn, want de VS zijn wel de belangrijkste handelspart ner van het kleine land. Toch zijn de aanhangers van de president strijdbaar. „Met of zonder de Ame rikanen gaan wij vooruit", aldus Karen Silva, die als politiek advi seur voor de regering van Correa werkt. Natuurlijk is er onzeker heid over de mogelijke consequen ties die Snowdens vlucht voor de relatie met de VS zou kunnen heb ben, maar er is ook veel steun, weet ze. „Frictie met de VS is niets nieuws. Die was er vorig jaar ook toen Julian Assange poli tiek asiel kreeg." Vooralsnog lijkt Ecuador evenwel geen haast te hebben de asielaan vraag van Snowden af te wikke len. Het duurde twee maanden voor een besluit viel over de zaak van Assange, dus verwacht in de ze zaak geen snellere afwikkeling, aldus minister van Buitenlandse Zaken, Ricardo Patino. De keuze van Snowden om per se naar Ecuador te willen vluchten, is zowel logisch als opmerkelijk. Assange wees hem de weg en on der president Correa profileert Ecuador zich als fel tegenstander van de Amerikanen en biedt het land een zeer open migratiebe leid. Anderzijds is Ecuador be paald geen toonbeeld van de transparantie die juist Snowden claimt te verdedigen. Eerder deze maand nam het Ecuadoraanse congres een omstreden wet aan die kritische media streng be straft. Die ironie is ook de Ecuadoraanse oud-minister van Energie, Alber to Acosta, niet ontgaan. „Wat Snowden en Assange hebben ge daan, het verspreiden van over heidsinformatie, zou in Ecuador worden bestraft onder de nieuwe mediawet", twitterde hij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8