auping Kleine spaarders ontzien bij omvallen banken 6 BINNENLAND LTO omhelst 'groen' Europees landbouwbeleid Auping boxsprings. Vijfsterren luxe in je slaapkamer. Wie een huis koopt moet straks 20 procent eigen geld meenemen. Dat plan krijgt geen applaus van de makelaars. NVM: eigen geld stoppen in hypotheek slecht idee door Chris van Alem UTRECHT - 'Dit is alweer een hob bel die genomen moet worden. Ei gen geld meenemen voordat je een nieuwe hypotheek krijgt, be tekent dat het koopmoment wordt uitgesteld. Waarom laten we mensen het geld dat ze eigen lijk zouden moeten meenemen, niet lenen en in een paar jaar ver sneld aflossen?" Roeland Kimman van NVM Make laars vindt niet dat starters op de woningmarkt met nieuwe obsta kels moeten worden geconfron teerd. Want zo beschouwt de NVM het voorstel dat de commis sie Wijffels vandaag - bij de pre sentatie van haar rapport over de structuur van de Nederlandse banken - doet. Althans, dat meld de De Telegraaf gisteren. Wijffels pleit voor inbreng van 20 procent eigen geld. Wie straks een huis van 2 ton wil financieren moet dus 40.000 euro eigen geld mee nemen. „Zo'n maatregel zet de woningmarkt nog verder op slot", zegt Leslie Hogeveen van de Hy- pothekersassociatie. Wijffels wil dat huiseigenaar en bank straks minder risico lopen met de hypotheek. Nu telt Neder land 1,3 miljoen huiseigenaren wier hypotheekschuld hoger is dan de woningwaarde. Dat is het gevolg van het royale beleid van de banken die vaak 110 procent of meer van de aankoopsom finan cierden. Bij Rabobank, de grootste hypo theekverstrekker van Nederland, is 30 procent van de hypotheken hoger dan 100 procent; 11 procent daarvan is zelfs hoger dan 115 pro cent, zo blijkt uit het jaarverslag. Over hun hele hypotheekporte feuille gerekend ligt de waarde van de woningen bij de grote ban ken nog ruim boven de leningen, ofschoon het gat de laatste jaren steeds kleiner is geworden. Ernst Jan Boers, bestuursvoorzitter van SNS Retail Bank: „Nederlanders zijn het gewoon gaan vinden on beperkt te lenen voor ons eigen huis. De rest van de wereld kijkt daar vreemd naar. Het is normaal dat je ook wat eigen geld mee neemt. Die mentaliteitsverande ring moeten we zien te realise ren." De hypotheekregels worden ondertussen steeds strakker. Dit jaar mogen banken tot 105 pro cent financieren; in 2018 nog maar 100 procent. Wijffels wil op termijn naar 80 procent. Auping boxspring met Nice hoofdbord Compleet met boxsprings en matrassen. Vanaf 2.875,- ttr y r y y t t y r r Ontdek de comfortabele luxe van de Auping boxsprings. Alsof je iedere dag in een hotel slaapt. Een Auping boxspring is het resultaat van onzejarenlang opgebouwde kennis van slapen. Daarom ventileert een Auping boxspring beter en sta je iedere morgen fris en uitgerust op. Er is al een Auping boxspring vanaf 1.795,- Auping nights, Better days Een goede nacht begint bij: Auping Plaza - het complete Auping assortiment onder 1 dak Auping Premium - de complete Auping shop-in-shop formule Vind uw dichtstbijzijnde winkel op www.auping.nl/plazapremium Zondag a.s. geopend! Kijk op www.auping.nl Bij aankoop van een boxspring v.a. 1.795,-, exclusief bij Auping Plaza en Auping Premium. Actieperiode 7 t/m 30 juni 2013. Stel uw eigen boxspring samen. Scan de QR Code of ga naar www.auping.nl/boxspring door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - De EU is weer dichter bij een Europese bankenunie met een akkoord over de spelregels bij het redden en 'gecontroleerd' laten om vallen van falende banken. Het uitgangspunt is dat wie (me- de-)aansprakelijk is voor te risi covol management en wanbeleid bij een bank of andere financiële instelling, moet meebloeden als het fout gaat. De rekening mag niet bij kleine spaarders of de be lastingbetaler terecht komen. De EU-ministers van Financiën wer den het woensdagnacht in Brussel na eerdere mislukte marathonzit tingen eens over de Richtlijn Her stel en Afwikkeling van Banken en Beleggingsondernemingen waarin de spelregels zijn opgeno men. Het belangrijkste onderdeel is wie en in welke volgorde op draait voor de redding, of ontman teling, van een bank. Minister Jeroen Dijsselbloem zei na afloop dat er 'een heel duidelijke hiërar chie van partijen die moeten mee betalen', is vastgelegd. Alleen spaarders die minder dan 100.000 euro op de rekening van de desbe treffende bank hebben, ontsprin gen de dans. Eerst wordt het eigen vermogen van de bank aangespro ken. Dan volgt de zogenaamde 'bail-in': aandeelhouders, achterge stelde obligatiehouders, senior en gewone obligatiehouders worden in die volgorde gedwongen te beta len, tot zij 8 procent van de bank- balans hebben opgebracht. Vervol gens moet de financiële sector zelf een duit in het zakje doen. Daar voor moeten de banken en andere financiële ondernemingen zoge naamde resolutiefondsen opzet ten. Ook de overheid mag, een beetje, helpen. Mocht dat allemaal onvoldoende zijn, dan kunnen ook spaarders met tegoeden bo ven een ton worden aangeslagen. Als lidstaten failliet dreigen te gaan aan de exercitie, dan kunnen zij voor kapitaalsteun een beroep doen op het noodfonds ESM. DEN HAAG - Ecologisch aandachts gebied. Dat is een van de begrip pen die de komende tijd vaak in de wereld van de landbouw zul len vallen. Want naast het ver dwijnen van de quota voor melk en suikerbieten moet het nieuwe Gemeenschappelijke Landbouw beleid (GLB) van de EU zorgen voor een duurzamere, groene landbouw. Akkerranden, houtwallen en na tuurlijk beheerde slootkanten worden doorslaggevend voor de directe inkomenssteun die boe ren al dan niet gaan krijgen. Ver groening en verduurzaming is het motto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6