blijft kabinet kalm onder kritiek Brandweer kan met laptop voorspellen hoe snel heidebrand woedt Vrees voor uitholling beroep bij rechter PRAAG BINNENLAND 5 Groei verdampt 139 Instellen van hoger beroep wordt twee keer zo duur, dat perkt de gang naar de rechter in Nu hanteert de brandweer simpele vuistregels waarbij windrichting en -snelheid een rol spelen Het computermodel is getest bij een aantal branden en bleek het verloop goed te voorspellen C02-meter scholen Reclame Second Love Fietser baalt van trein Brand niet aangestoken Kinderopvang goed Medicijnresten VRIJDAG 28 JUNI 2013 koord, het zorgakkoord en het pensioenakkoord. Kritiek achter af, 'reflecties' in de woorden van Rutte, horen er volgens het kabi net gewoon bij. TXiurlijk, er wordt gemopperd, maar heeft er al ie mand zijn handtekening ingetrok ken? Nou dan, is de laconieke hou ding van de premier. Zo gaat het ook met het overleg met de oppo sitie. Die sputtert, die wijst soms af en levert harde kritiek op Rutte en Samsom. Dat maakt het zoe ken naar voldoende draagvlak in de Eerste Kamer op het oog lastig. Maar intussen gaan de gesprek ken achter gesloten deuren ge staag door. Over de zorg, het on derwijs, de kindregelingen. Zo lang de oppositie bereid is te pra ten, neemt het kabinet de ketel muziek voor lief. Dat verklaart ook de koele reactie van WD en PvdA nadat de voltallige oppositie de pensioenplannen van het kabi net gisteren wegstemde. Als die partijen dat ook in de Eerste Ka mer doen, zit er een gat in de be groting van 2,9 miljard. De coali tie denkt dat het zo'n vaart niet zal lopen. Er is nog tijd, een heel zomerreces lang om een list te be denken. Want dat heeft dit kabi net inmiddels laten zien: pas als de tijd echt begint te dringen, la ten ministers hun onbuigzame houding varen. Zo kreeg Stef Blok- van Wonen op het nippertje met steun van D66, Christenunie en SGP alsnog zijn huurverhoging door het parlement.Het kabinets beleid is als een trein waarvan Rutte en Samsom het belangrijk ste vinden dat die in beweging blijft. pagina 13: Tafelzilver verkoop je niet zomaar Er rinkelen nóg meer alarmbellen voor het kabinet. Als het plan doorgaat om volgend jaar 6 mil jard euro extra te bezuinigen en lasten te verzwaren, zal de ge raamde groei van procent in 2014 teniet worden gedaan. Die waarschuwing uitte Casper van Ewijk, onderdirecteur van het Centraal Planbureau, gisteren in de Tweede Kamer. door Wilma de Cort De bedenkers willen met het restaurant aandacht vragen voor eenzaamheid. 'Eenmaal' is alleen vandaag en morgen geopend, in een zogeheten pop-up res taurant aan de Bos en Lommerweg in Amsterdam-West. foto Robin van Lonkhuijsen/ANP HARSKAMP - De brandweer kan voortaan binnen enkele minuten op een laptop zien hoe een heide brand zich binnen een paar uur zal uitbreiden. Dit moet helpen om de brand als het ware vóór te zijn en effectief te blussen. Óok weet de brand weer dan snel wanneer het vuur een bepaalde locatie bereikt en of het nodig is bijvoorbeeld een ver derop gelegen camping of een zorginstelling in een natuurge bied te ontruimen. In de computer worden allerlei da ta ingevoerd, zoals windrichting, windsnelheid en luchtvochtig heid. Deze informatie komt van al bestaande meetstations in het veld. Ook beschikbare gegevens van de natuurterreinen worden ingevoerd: het soort vegetatie, de ondergrond, of het er heuvelach tig is of niet en eventuele natuur lijke barrières voor vuur. Dergelij ke blokkades kunnen zandvlaktes zijn, maar bijvoorbeeld ook bos besstruiken, want die branden slecht. Het rekenmodel is in de praktijk uitgetest bij meerdere natuurbran- den en deze bleken zich inder daad te ontwikkelen zoals met de software was voorspeld, zegt pro jectleider Ester Willemsen van het Instituut Fysieke Veiligheid (IFV). Het IFV gaat nu soortgelijke 'ver spreidingsmodellen' maken voor branden in duinen, veengebied en bossen. De brandweer wil het model ook gebruiken om brand te voorkomen. Als risicoplekken be kend zijn, kunnen natuurbeheer ders daar bijvoorbeeld vegetatie planten die slecht brandt. Natuurbranden zijn per definitie grillig. Nu hanteert de brandweer simpele vuistregels. Alleen aan de hand van windrichting en -snel heid wordt voorspeld hoeveel me ter verder de brand na een uur zal zijn. De meeste natuurbranden in Nederland doen zich voor op hei de. door Niki van der Naald DEN HAAG - Het nieuwe kabinets plan voor het verhogen van griffie rechten zal jaarlijks tot achtdui zend minder rechtszaken leiden. Met name de mogelijkheden om hoger beroep in te stellen, worden uitgehold. Dat zegt de Raad voor de Rechtspraak, die het wetsvoor stel heeft laten doorlichten. Als het aan het kabinet ligt, wordt het in hoger beroep gaan tegen een vonnis twee keer zo duur. Vooral het aantal handelszaken, bijvoorbeeld over verzekerings kwesties of contractbreuk, zou fors slinken. De Raad oordeelt dat daardoor de toegang tot de rech ter te zeer ingeperkt wordt. Rechters verzetten zich al langer tegen het verhogen van griffie rechten. Daarbij wijzen ze op de grote afname van incassozaken sinds de griffierechten daarvoor in 2011 zijn verhoogd. Vooral het midden- en kleinbedrijf en men sen met een kleine schuld zien volgens de rechters steeds vaker af van hun recht om een zaak aan te vechten, omdat dat te duur is. Plannen van het vorige kabinet om griffierechten helemaal kos tendekkend te maken, zijn onder druk van de rechterlijke lobby al afgeschoten. De Raad voor de Rechtspraak is daar blij om, maar heeft dus ook kritiek op het nieu we voorstel. Volgens de rechters moet het ministerie van Veilig- h'eid en Justitie de verhoging van griffierechten eerlijker verdelen over zaken in eerste aanleg en za ken in hoger beroep. Juist omdat het kabinet zegt te hechten aan laagdrempelige toe gang tot de rechter, wil het de kos ten voor een eerste rechtszaak nauwelijks verhogen. Daardoor wordt hoger beroep dus onevenre dig duur, oordeelt de Raad. De Tweede Kamer buigt zich bin nenkort over de plannen. DEN HAAG Alle basisscholen kunnen via de GGD komend schooljaar een gratis CO,-meter krijgen. Daarmee kunnen docenten controleren of er genoeg frisse lucht in een lokaal aanwezig is. Veel klaslokalen zijn te warm of slecht geventileerd. AMSTERDAM De Stichting Reclame Code neemt de klacht van de SGP-jongeren over de datingsi- te Second Love niet in behande ling. De jongeren vinden spdt- jes die mensen oproepen vreemd te gaan, in strijd met de wet. De stichting niet. UTRECHT Ruim de helft van de fietsers wil meer ruimte in de trein voor hun rijwiel. Veel fietsers vinden dat de prijs van een fietskaartje om laag moet. 60 procent is tevreden over de locatie, sociale veiligheid en openingstijden van de bewaak te stallingen bij stations. WARMENHUIZEN De woningbrand die in de nacht van dinsdag op woensdag twee in woners van Warmenhuizen het leven kostte, is niet aangestoken. Dat blijkt volgens de politie uit onderzoek. Bij de brand kwamen een 70-jarige vrouw en haar man van 72 om het leven. AMSTERDAM/NIJMEGEN De kwaliteit van de Nederland se kinderdagverblijven is voor het eerst in jaren gestegen. Dat blijkt uit onderzoek van het Ne derlands Consortium Kinder opvang Onderzoek. Vooral de zorg- en opvoeding in de kin deropvang is beter geworden. DEN HAAG Tweede Kamerlid voor de Christenunie Carla Dik-Faber wil het lozen van medicijnres ten via de wc aanpakken. Ze vindt dat vooral ziekenhuizen en zorginstellingen met filters moeten voorkomen dat medi cijnen in het riool belanden. INCLUSIEFTOURINGCAR] 4 dagen v.a Vertrek: 19, 25, 31 juli, 6, 12 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Maak twee geweldige stadswandelingen door Praag. Bekijk de wisseling van de wacht bij De Burcht, het astronomische uurwerk, de Karelsbrug de St. Nicolaasdom en de prachtige St. Vituskathedraal. Maak een lichttour door Praag en een rondvaart over de Moldau! Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Londen Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www. of bel 0529 46 96 67 effeweg.nl effewegj,f Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b. v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5