Vlissingen bezuinigt toch al Belangenclub Psyient zoekt werkkapitaal Openbaar Ministerie wil dief van zegelboekje achter de tralies zetten SCHOUWEN-DUIVELAND 27 Hij was er al in stads- en dorps kernen en is er nu ook op het strand: de ondergrondse afvalbak. weekenddiensten Hier stonden 30 boender- bakken op een rij. Dit is toch een stuk mooier VRIJDAG 28 JUNI 2013 ondergronds door Piet Kleemans RENESSE - Hij oogt niet spectacu lair groot. Maar schijn bedriegt. Eén container vervangt met zijn inhoud van 3000 liter in een keer dertig traditionele stalen afvalbak ken, 'boenderbakken'. Voorlopig gaan Rieneke Bijleveld en Ben Kooman van Basic Beach Bar De Branding er vanuit dat één keer per week ledigen van de bak vol staat. „Maar misschien moet het wel vaker. We zullen het zien. Dit is voor ons een proefopstelling." Een oplossing voor het afvalpro bleem stond al een tijd op het ver langlijstje van Bijleveld en Koom an. Zij vinden met de gemeente Schouwen-Duiveland dat een strand schoon moet zijn. Het is, immers een belangrijk visitekaart je voor het eiland. En het is hun ervaring dat klein afval de nei ging heeft te gaan zwerven of door hongerige meeuwen te wor den opgepikt. Die maken bij de nieuwe ondergrondse bakken geen schijn van kans. Het zijn ro buuste ronde kunststof vaten waarvan tweederde in het zand ingegraven is. De wind heeft er weinig tot geen vat op en de in- werpopening is afgesloten met een stevig klapdeksel. Bijleveld: „Hier stonden eerder dertig boen derbakken op een rij. Dit is toch een stuk mooier." De vijf onder grondse afvalbakken bij De Bran ding staan op een onderlinge af stand van zo'n 50 meter. Allemaal vrij dicht in de buurt van het pa viljoen. Bijleveld: „Dat is zeker een risico. Het zou kunnen dat mensen die verderop op het strand zitten niet zo ver willen lo pen met hun afval, maar het is on ze ervaring dat de meeste mensen hier op dit gezinsstrand hun rom mel niet in het zand achterlaten." Rieneke Bijlveld, De Branding Om dat gedrag te stimuleren staat op het punt waar de bezoekers het strand opkomen een informa tiebord over 'Nederland Schoon'. Aan een haak hangen gratis papie ren tasjes. Die kunnen mensen ge bruiken om hun afval in te verza melen om het in één keer in de ondergrondse afvalbak te depone ren. Het legen van de nieuwe on dergrondse bakken gaat snel. Dek sel open, grijper aan de haken van de mega-vuilniszak - vergelijk baar met de Big Bag van de bouw markt - leegkiepen in de bak van de tractor en klaar is Kees. De bakken zijn er gekomen dank zij samenwerking tussen de ge meente, een tweetal strandtent houders (van De Branding en Zuid Zuid West) en Groencombi- natie Schouwen-Duiveland. Bijleveld is er blij mee. „De ge meente zet in op keurmerken voor het strand en werkt aan duurzaamheid. Dat past heel goed in het toeristisch product." Recreatiewethouder Ad Verseput: „Het is voor mij echt een voor beeld van hoe je samen het beeld van de kust kunt verbeteren." Wat Verseput betreft, mag de lat hoog gelegd worden. „We hebben bij de Quality Coast Award nu zil ver gehaald. Als het aan mij ligt wordt dat goud. We kunnen ons hiermee onderscheiden van ande re kustgemeenten." door Maurits Sep VLISSINGEN - Niet wachten tot vol gend jaar, maar nu al beginnen met bezuinigen. Die opdracht gaf de ge meenteraad van Vlissingen donder dagavond unaniem af aan het colle ge van B en W. Het college had met het uitstel tijd willen kopen om fundamente le keuzes voor te bereiden en het volgende college en de volgende raad niet voor de voeten te lopen. Dat kwam B en W echter op zwa re kritiek te staan van alle fracties, dus ook van de eigen coalitiepar tijen: pappen en nathouden (POV); een stuk zonder toekomst visie (D66); vooruitschuiven is on gewenst (PSR); niet doorschuiven maar doorpakken (WD); niet de volgende raad met de problemen opzadelen (PvdA); anders hoeven we ons niet eens druk te maken over het Vlissingen van de toe komst (CDA); laat niet het volgen de college de kastanjes uit het vuur halen, laat zelf eens wat zien (CU). Door het aftreden van wethouder van financiën Jacques Damen, moest wethouder Marin de Zwar te de voorjaarsnota 2014 verdedi gen. Hij ontkende dat het college zijn verantwoordelijkheid tracht te te ontlopen. De Zwarte kaatste de bal juist terug naar de gemeen teraad. „Niks pappen en nathou den.. Wij willen graag met de raad samen ingrijpende keuzes maken, die financieel oplopen van één tot zes miljoen euro. Maar daarvoor moeten we de tijd nemen." Het college kon echter niet onder de opdracht uit om nu al aan de slag te gaan. „Want de tijd die u wilt nemen, hebben we niet", stel de Tobias Meijers (POV). De Zwarte probeerde de raad ver volgens alvast een richting te ont- lókken waarin het college moet gaan zoeken om geld te besparen. Maar ook daar trapte de raad niet in. „Dat is te gemakkelijk", rea geerde Jan Koopman (PvdA). door Claudia Sondervan I Met een infobord worden strandbezoekers geatten deerd op de nieuwe afvalbakken. I In het historisch centrum van Zierikzee zijn inmiddels 32 ondergrondse afvalcontainers geplaatst. 'S-GRAVENPOLDER - Psyiënt begint opnieuw per 1 juli met vier men sen minder als betaalde kracht. Maar door steuntoezegging van ge meenten, centrum voor geestelijke gezondheidszorg Emergis en op drachtgevers kunnen er weer twin tig mensen aan het werk. Psyiënt heeft nog één probleem: de organisatie heeft nooit reser ves opgebouwd en heeft geen werkkapitaal. Er is veertig- tot vijftigduizend euro nodig, zegt di recteur Adri Walhout. „We zoe ken iemand die dat voor ons wil financieren." Op termijn denkt Walhout dat Psyiënt daar zelf voor kan zorgen. „Op de maïïier waarop we nu werken zijn we als één van de weinige welzijnsorga nisatie klaar voor 2015." De vrijwilligers- en patiëntbelan genorganisatie voor mensen uit de psychiatrie werd dit voorjaar met opheffing bedreigd omdat door overheidsbezuinigingen de financiële basis verdween. Psyiënt verzorgt werk en arbeids- training voor (oud)-psychiatri- sche patiënten in de fruitteelt en natuurbeheer op basis van per soonlijke budgetten en subsidies. Maar de overheidssubsidies wor den schraler en Den Haag schrap te de persoonsgebonden budget ten in de geestelijke gezondheids zorg, waarmee patiënten hun te rugkomst in de maatschappij kon den betalen. Inmiddels wordt dat besluit heroverwogen door de staatssecretaris, noteert Walhout hoopvol. Bepalend wordt wel hoe de gemeenten vanaf 2015 omgaan met de nieuwe WMO (Wet Maat schappelijke Ondersteuning). Psyiënt heeft acht betaalde krach ten en twaalf vrijwilligers. MIDDELBURG - Een AH-zegelboekje zorgde ervoor dat de politie ont dekte dat een Vlissinger (45) maart dit jaar had ingebroken in een woning aan de Prinses Bea- trixstraat in Middelburg. Daar was 's nachts ongewenst be zoek en de bewoners ontdekten de volgende ochtend dat er onder andere een koffiezetapparaat en een gedeeltelijk volgeplakt zegel boekje waren verdwenen. De poli tie waarschuwde na die melding direct enkele AH-vestigingen met het verzoek uit te kijken naar ie mand die zo'n boekje zou inleve ren. Na een seintje van een van de Vlissingse supermarkten kon de politie op de videobeelden zien dat een bekende Vlissingse veelpleger en dergelijk boekje had ingeleverd. Bij het doorzoeken van zijn caravan trof de politie ook het vermiste koffiezetappa raat aan. De Vlissinger stond giste ren terecht voor de inbraak. Hij gaf tegenover de rechtbank toe dat hij die bewuste nacht daar was geweest. Hij ontkende echter dat hij ook een fiets, een horloge en 500 euro had meegenomen, hoewel de eigenaars van die wo ning ook die spullen missen. Hij liet ook weten dat hij vindt dat po litie en justitie hem met rust moe ten laten. Officier van justitie G. van der Hofstede zei daarop dat de man dan ook andere mensen met rust moet laten en niet bij hen moet inbreken. Zolang hij dat doet, zal hij politie en justitie ach ter zich aankrijgen. De officier be kende dat hij niet verwacht dat de man zijn leven zal beteren na het uitzitten van een celstraf. Want de man heeft toch al heel wat ja ren achter de tralies doorgebracht. Volgens de officier moet zijn eis, een celstraf van acht jaar, dan ook puur gezien worden als een maat regel om de maatschappij een tijd je van de Vlissinger te verlossen. Uitspraak 11 juli. Zaterdag 29 en zondag 30 juni 2013 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8».00 uur. Za, zon- en feestdagen al leen na telefonische afspraak) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Boots-apotheek Zierikzee, Mol 15, 0111 -412906, za. 9.00-17.00 uur. Via dienstsluis zon- en feestdagen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Duiveland 0622331441, Burgh-Haamstede 06-54688525, Zierik zee Mid-Oost 0653671600, Mid- West 0653412827, Renesse 0653674446. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111-453480. Iriz thuiszorg, 0113-232529. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land. Voor spoedgevallen bereikbaar via 0111 -412180. Zaterdag alleen voor gezel schapsdieren en uitsluitend op afspraak 9.30-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 06-43727125.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57