Huurachterstanden bij Zeeuwland nemen af Sc. Ir HET LEUKSTE UITJE DAT JE J^IOG NOOIT HEBT GEDAAN!®» Zomerspecial 21 Beperkingen voor binnenvaart bij gebruik Vluchthaven Bruinisse 24 SCHOUWEN-DUIVELAND BUITEN 2E PERSOON 50% KORTING Opeens duiken ze overal op: de groen-gele bordjes mét voetafdruk, van Wandelnetwerk Zeeland. Jullie voordeel: €57,50 inOOORSKYDIVE.com door Ton van den Nouweland zierikzee - Woningbouwvereni ging Zeeuwland heeft de gemiddel de huurachterstand van haar klan ten weten te halveren. Dat staat in het jaarverslag over 2012 van de woningbouwvereni ging. „Meteen na het uitblijven van een betaling nemen wij per soonlijk contact op met de men sen. Een klantmanager gaat langs. Niet om te innen, maar om te kij ken wat de oorzaak van de achter stand is. Vroeger stuurden we al leen een brief," legt Zeeuwlanddi- recteur Antoine de Ceuster uit. Het bedrag aan huurachterstan den daalde in vijfjaar van 165.000 euro naar 87.000 euro. Ook het aantal huurders dat te laat betaalt, daalde. Waren dat er in 2008 nog 217; vorig jaar stopte de teller op 110. De wachttijden voor een woning van Zeeuwland nemen toe. Jonge ren moeten 18,7 maanden wach ten op een huis en dat is drie maanden langer dan in 2011. In de leeftijdsgroepen tot 55 jaar stegen de wachttijden gemiddeld 1,5 maand. Ouderen daarentegen, worden gemiddeld drie maanden sneller geholpen dan vorig jaar. Uit het verslag blijkt verder dat Zeeuwland zich voorbereidt op de in 2022 verwachte krimp van de bevolking. De woningbouwver eniging probeert buiten de regio klanten aan te trekken. Bij de ver huurder staan bijna duizend men sen ingeschreven van buiten Schouwen-Duiveland. In totaal staan er 2600 mensen op de lijst. De Ceuster: „Wij zijn de enige Zeeuwse woningbouwvereniging die dat kan melden. Maar ja, dat heeft natuurlijk alles te maken met onze ligging ten opzichte van de Randstad. Daar liggen onze kansen." Vorig jaar stonden 370 mensen uit die regio ingeschre ven. Op Walcheren hebben vijftig mensen interesse in een huis van Zeeuwland. In de Oosterschelde- regio zijn dat er nog eens 115. De organisatie sloot de boeken vo rig jaar met een negatief resultaat van 6,4 miljoen euro. In 2011 werd nog 275.000 euro winst gemaakt. De Ceuster wijst daarvoor twee oorzaken aan. Zeeuwland is flink aan het bouwen. Om deze nieuw bouw voor de huurder betaalbaar te houden, worden de huizen on der de kostprijs verhuurd. Aan on rendabele investering boekte Zeeuwland vorig jaar 8,8 miljoen af. Een andere belangrijke oorzaak van het negatief resultaat is het soort leningen dat woningbouw corporaties verplicht moeten af sluiten. Voor de projecten Buzee in Zierikzee, Oranjedok in Brui- nisse, en Duinoord in Burgh-Haamstede moet Zeeuw land nog 50 miljoen lenen. Kon dat eerst met veel rente en weinig aflossingen. Nu is de rente laag, maar moet veel worden afgelost. i Yx *Actievoorwaarden: alleen geldig in daluren, niet geldig i.c.m. andere acties, alleen geldig bij 5 indoor skydivesessies p.p., reserveren verplicht o.v.v. 'Zomerspecial', algemene voorwaarden van toepassing, max. 6 personen per boeking, geldig t/m 21-09-2013. NB WWW INDOORSKYDIVE.COM De Stok 24, Roosendaal T +31 (0)165 - 520547 E groepen@indoorskydive.com De paden op, maar bovenal de lanen 'af door Esme Soesman serooskerke - Je moet er soms, via een geïmproviseerd trappetje, voor over prikkeldraad klimmen. Of een akkerrand in, over een nau welijks als zodanig te onderschei den pad. Nog zo'n mooie: tussen de Schelphoek en Noordwelle (res pectievelijk de knooppunten 62 en 31) kun je als wandelaar alleen dankzij een trekpont verder. Het Wandelnetwerk op Schou wen-Duiveland is uiterst geva rieerd van vorm. Een dikke twee maanden geleden werd het netwerk officieel geo pend. Kleine ommetjes rond stad en dorp zijn - via al bestaande én nieuwe routes - samengesmeed tot een 340 kilometer lang net werk. Met als waardevol kenmerk het feit dat vele kilometers daar van over onverharde paden voe ren. Over een akker, door wijn- of boomgaard of door een berm. „Niet over betonnen paden, maar écht tussen alles kunnen doorlo pen. Dat geeft een mooi gevoel", omschrijft Marinus van Dijke uit Burgh-Haamstede. Hij is - net als zijn vrouw Teja van Hoften - wandelaar in hart en nieren en vanuit die passie als vrijwilligers betrokken bij het wandelnetwerk. Ooit, jaren gele den, trok kunstenaar Van Dijke al eens op eigen initiatief over de ak kers van Schouwen-Duiveland. Voor het boekje 'Langs Sloten' trok hij vanuit zijn woonplaats dwars door de polder richting oos ten. „Met een aanbevelingsbrief van de voorzitter van Agrarisch Schouwen-Duiveland op zak." Dat laatste is dankzij de totstand koming van het Wandelnetwerk niet langer nodig. Bijna veertig grondeigenaren hebben hun land officieel opengesteld. Daarmee ge ven ze hun vertrouwen aan wan delaars, maar het levert ze ook wat op. „Je gaat boeren meer waar- kilometer voert over boerenland. Daarnaast horen 20 kilometer op strand en in boswach- terij bij het netwerk. deren. Het heeft een enorme im pact als je ziet hoe groot een aard appelveld is en wat voor arbeid daar in wordt gestoken. Dat ont gaat je als je er met de auto langs rijdt. Dat zie je pas als je er langs loopt". Want wandelen gaat 'heer lijk traag', zoals Van Dijke het for muleert. „Je maakt alles bewust mee. Je kijkt nu en dan eens naar de punt van je schoenen en ziet de details. Dan weer kijk je in de verte en ervaart de weidsheid van het landschap. Beide beleef je daardoor intens." Als vrijwilliger checken Van Dij ke en Van Hoften stukken van het parcours. Missen er geen bord jes, ontstaat er nergens verwar ring? Dat doen zij niet alleen. Er is een 'controlegroep' van rond de twintig mensen actief. Veel te kla gen heeft het tweetal tot nu toe niet. Vele vrijwilligers hebben zich afgelopen winter ingezet om honderden groen-gele bewegwij zeringbordjes en bordjes met in structies te plaatsen. Later dit jaar volgen nog een stuk of 20 grote panelen, blikt Arjan de Hulster van Stichting Landschapsbeheer Zeeland op de plannen vooruit. WELKE ROUTES VIND JE WAAR? De routes van het wandelnetwerk door heel Zeeland zijn terug te vin den via http://routes.vwzee- land.nl. In totaal wordt ruim 1500 kilome ter aan wandelroutes in de provin cie gerealiseerd. Alleen op Tholen is nog geen route uitgezet. Ook in andere provincies breidt het wandelnetwerk geleidelijk uit Op www.wandelnet.nl is meer in formatie over de routes elders te vinden. Marinus van Dijke maakte twee filmimpressies (winter en lente) van het wandelnetwerk Schou wen-Duiveland. De teksten zijn van Teja van Hoften. De films zijn te zien via YouTube. Zie ook: www.marinusvandijke.nl. door Melita Lanting zierikzee - Binnenvaartschippers mogen niet meer op zondag lossen in de Vluchthaven van Bruinisse. Ook is het lossen in de avond en nacht is verboden. Vijftien dagen per jaar zijn hier uitzonderingen op mogelijk, net als in het geval van een calamiteit. Een meerderheid van de gemeen teraad steunde donderdag een mo tie van SGP, CDA, Christenunie en de WD. De fracties hebben sa men met omwonenden van de Vluchthaven naar een oplossing gezocht voor de verschillende be langen en flaaruit is dit compro mis gekomen. De mosselvissers - die ook gebruikmaken van de Vluchthaven - hebben zelf al af spraken gemaakt over het beper ken van de overlast. Zij hebben af gesproken de schepen en de mos- selzaadinvanginstallaties alleen overdag schoon te maken. De motie zorgde voor de nodige discussie in de gemeentèraad. Met name de fracties van PvdA en D66 hechten aan een 24-uurs economie en wilden geen beper kingen. Daarbij herinnerden bei de fracties aan de nota Tij van de Toekomst waarin staat dat de Vluchthaven economisch belang rijk is. De fractie van Leefbaar Schouwen-Duiveland verbaasde zich nogal over de motie. Zij wil den weten waarom de mosselvis sers niet werden genoemd in de tekst. Volgens de indieners van de motie is dat omdat de mosselvis sers zelf al afspraken hebben ge maakt. Wethouder Ad Verseput was te gen de beperkingen en wees de gemeenteraad nog eens op de plannen voor een extra bedrijven terrein. „En dan is de Loswal in de Vluchthaven een goed verkoop argument." Hij stelt dat de onder nemers nu worden beknot. Hij overtuigde de raad niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54