De mooiste GROENE VINGERS VRIJDAG 28 JUNI 2013 Romke van de Kaa Ziekte van deze tijd: kie zen van de mooiste, beste en beroemdste aller tijden. We vallen van de ene verkiezing in de andere; popband van de eeuw, beroemdste Nederlander of beste voetballer ooit. We den ken kennelijk dat onze stem telt, want we kiezen ons een ongeluk. Alleen al voor het Eurovisie Song festival lopen meer mensen warm dan voor de verkiezingen van het Europese Parlement. Poli tici zouden daar toch lering uit moeten trekken. Misschien gaan ze straks ook allemaal zingen. Of voetballen. Ook in de tuin moet je kiezen. Neem de Euphorbia, wolfsmelk in het Nederlands. Wat is de mooiste wolfsmelk? Ik ben ge neigd te zeggen: de soort die op het ogenblik bloeit. Nu is dat Euphorbia characias, een 's win ters groenblijvende, anderhalve meter hoge, struikachtige wolfsmelk, met reusachtige cilin drische bloemhoofden. De plant groeit in de meest onwaarschijn lijke situaties: in puur grind, on der een overhangend dak en zelfs in een muur, hoewel hij daar geen anderhalve meter bereikt De ideale plant dus voor waar normaliter niets wil groeien. Maar welke Euphorbia characias kiezen we? Er zijn 25 verschillen de variëteiten in de handel; ne men we H.E. Bates, Percy Picton, John Tomlinson of Margery Fish? Het gebruik planten naar vrien den, kennissen en echtgenoten te noemen, is misschien aardig voor betrokkenen en familieleden, maar niet bepaald verhelderend voor de plantenkoper. Want wie weet er nu nog wie H.E. Bates of Euphorbia mellifera. Percy Picton was? De eerste was een schrijver, de tweede een kwe ker, maar dat is lang geleden. Nu zijn ze beiden even vergeten. Aan namen die aangeven hoe een plant eruitziet, zoals Purple and gold, Lambrook gold of Per ry's tangerine heb je meer hou vast Lambrook gold is geen slech te keuze als je een mooie wolfs melk zoekt, omdat de bloemen (eigenlijk zijn het geen bloemen, maar gekleurde schutbladen) gro ter en geler zijn dan die van de meeste andere cultivars. Bij som mige naamloze exemplaren zijn de bloemen even groen als het blad, soms heeft elke bloem ook nog een sinister zwart oogje. Euphorbia characias is geen lang levende plant; na een jaar of vijf is-ie wel aan vervanging toe. Dat geldt ook voor Euphorbia x marti- nii, een wolfsmelk van ongeveer 60 centimeter hoog, die in april begint te bloeien en dus mooi te combineren is met oranje of gele tulpen. De bloemen zijn aan de groene kant, maar worden door een elegant rood oogje verleven digd. Er bestaan nauwelijks plan ten die van de lente tot de herfst doorbloeien, maar Euphorbia x martinii komt dicht in de buurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50