Anass werd ook op de dag van zijn vermissing nog gepest 44 Schoolbesturen handelen niet altijd in het belang van kinderen Aandacht voor eenzaamheid 4 BINNENLAND 66 Anass werd uitgemaakt voor homo en vastgepakt en in de hoek geduwd 66 Er is geen sprake van strafbaar aanzetten tot zelfmoord Staatssecretaris wil geen extra geld voor kleine scholen meer. Christelijke partijen reageren furieus. Toelage op Zolang niemand doorbijt, de tocht door Patrick Wiercx den haag - De christelijke par tijen zijn fel tegen het afschaffen van de zogeheten kleine-scho- len-toeslag. Hiermee wil staatsse cretaris Dekker (WD) van Onder wijs stimuleren dat basisscholen meer met elkaar samenwerken en eventueel fuseren. Tweede Kamer lid Jöel Voordewind (Christenu nie) noemt het initiatief een 'bom onder ons onderwijsstelsel'. Met dat extra geld kunnen kleine basisscholen nu het hoofd boven water houden. Als het aan Dekker ligt, wordt de toeslag echter verle den tijd. Het geld dat hiervoor op de begroting staat, blijft wel voor het onderwijs-behouden. De staatssecretaris wil het geld lie ver geven aan scholen die laten zien dat ze goed samenwerken. Het is een maatregel als antwoord op het afnemende aantal leerlin gen op scholen, omdat de bevol king in omvang afneemt. CDA, Christenunie en SGP zien de bui al hangen. Een op de drie basisscholen in Nederland is een kleine school. Staatssecretaris Sander Dekker Er staan er vooral veel buiten de Randstad en met name in Zee land, Limburg en Noord-Neder land. De Tweede Kamercommis sie voor Onderwijs boog zich gis termiddag over .de plannen van Dekker. Eerder had de Onderwijsraad ge adviseerd alle scholen met min der dan honderd leerlingen op te heffen. Dat advies neemt Dekker niet over. Kamerlid Michel Rog (CDA) was verheugd dat Dekker had afgezien van het lukraak schrappen van scholen, zoals hij dat noemde. „Maar door de toe slag af te willen schaffen, komen alsnog 2400 scholen in de geva renzone. Dat is uiterst ernstig." Dekker noemt de toeslag een per verse prikkel. Het geld zet scho len niet aan tot samenwerken want dan verliezen ze de toeslag. Het ministerie ziet daarom graag samenwerkingsscholen ontstaan omdat daarmee het aantal kleine scholen daalt. Wat eigenlijk bete kent dat de exploitatie van scho len gunstiger wordt. Om dat te bespoedigen, ziet Dek ker graag een steviger rol voor de wethouders. Die mogen in hun gemeenten best eens een keer ste vig met de vuist op tafel slaan, vindt hij. „Schoolbesturen hande len niet altijd in het belang van kinderen. Daarvoor staan ze te vaak in concurrentie met de rug gen naar elkaar", aldus Dekker. Dat ging de Kamerleden Michel Rog (CDA), Roelof Bisschop (SGP en ook Voordewind allemaal veel te ver. Volgens Rog geeft het geen pas de scholen geld af te pakken terwijl er zoveel het toch goed doen. Bisschop veronderstelde dat Dekker een dubbele agenda heeft. „Volgens mij zit u te pleiten voor een stelselwijziging." Hij vroeg zich af of het nodig is om zoveel verwarring over het land te strooi en. Maar Dekker blijft erbij dat sa menwerking bittere noodzaak is. „Door de krimp zakken scholen met 30 tot 40 procent in leerlin genaantal. Dat betekent dat we nog veel meer kleine scholen krij gen. En de kleine scholen die we al hebben, worden nog kleiner." ANALYSE DRAAGVLAK KABINET door Laurens Kok en Michel Reijns den haag - Nu de economische te genwind almaar toeneemt, staan Mark Rutte (WD) en Diederik Samsom (PvdA) akelig alleen; op positiepartijen hebben hun ge duld verloren, het pensioenak koord dreigt te stranden, gesprek ken over een onderwijsakkoord zijn door de sector gestaakt en nu dreigen vertrouwde overlegpart ners als VNO-NCW en MKB-Ne- derland af te haken. De coalitie die bij haar aantreden beloofde bruggen te slaan met de samenle ving raakt zo behoorlijk geïso leerd. Gisteren verwijderde een van de laatste 'partners-in-crime' zich van het kabinet. Voorzitter Ber nard Wientjes van werkgeversor ganisatie VNO-NCW riep het ka binet op zijn plan te laten varen om nog eens 6 miljard euro bin nen te halen. Het zou beter zijn om genationaliseerde banken als ABN Amro en SNS Reaal te verko pen aan de hoogste bieder. Hoe groot de afstand inmiddels is tussen kabinet en VNO-NCW bleek uit de reactie op Wientjes' oproep. „Niet verstandig", zei pre mier Rutte. „Ik ga geen doldwaze dagen organiseren", reageerde mi nister van Financiën Jeroen Dijs- selbloem op een eventuele ver koop van 'tafelzilver'. De positie van WD en PvdA lijkt daarmee eenzaam. Maar van paniek is ogen schijnlijk geen sprake. Voor Rutte spreken uiteindelijk alleen de fei ten. De premier koestert de hand tekeningen van maatschappelijke organisaties onder het sociaal ak- amsterdam - Marina van Goor (links) aan de maaltijd in het eenpersoonsres taurant 'Eenmaal', dat ze samen met een aantal anderen heeft bedacht. In die tijdelijke eetgelegenheid kunnen mensen in hun eentje genieten van een vier gangendiner. wassenaar - De 13-jarige Anass uit Wassenaar is op de dag van zijn vermissing, 6 februari, gruwelijk ge pest. De volgende ochtend werd hij levenloos gevonden in het bos, niet ver van zijn huis. Of de pesters Anass de dood in hebben gedre ven, kan niet worden bewezen, stelt het Openbaar Ministerie (OM) in een persbericht. Vast staat volgens justitie wel dat hij de hand aan zichzelf heeft ge slagen. „Het onderzoek heeft geen aanwijzingen voor een mis drijf opgeleverd", aldus het OM. Met name de familie geloofde daarna niet dat de jongen zelf moord had gepleegd, ook al stelde de politie vast dat het wel om zelf doding ging. De moeder van Anass, Zohra Mer- zouk, heeft desondanks begin de ze week bij de politie aangifte ge daan van moord of doodslag. Zij heeft aanwijzingen dat haar zoon niet door zelfmoord, maar door een misdrijf om het leven is geko men, meldt haar advocaat Ineke van den Brille. Zohra Merzouk heeft het OM dringend verzocht het onderzoek naar de dood van Anass nog niet af te sluiten, omdat er nog veel Openbaar Ministerie vragen onbeantwoord zijn. Zo is er bijvoorbeeld geen DNA-onder- zoek verricht op de sjaal en kle ding van Anass. Merzouk zal het OM daarom vragen dit alsnog te doen. Onafhankelijke pathologen die door Merzouk zijn benaderd, zien bovendien op basis van fo to's en bevindingen van de politie en het Nederlands Forensisch In stituut (NFI) aanwijzingen voor een misdrijf. Ook heeft Merzouk het voornemen om een second opi- Openbaar Ministerie nion te vragen aan één of meer an dere forensisch deskundigen. De recherche heeft in de maan den na Anass' dood onder meer een grootscheeps buurt- en pas- santenonderzoek gehouden en hoorde meer dan zeventig getui gen. Naar voren kwam dat Anass regelmatig mikpunt was van pes terijen. „Anass werd onder meer uitge maakt voor homo, er werd met brood en flesjes naar hem ge gooid, zijn fletszadel werd be spuugd en hij werd vastgepakt en in de hoek geduwd", stelt het OM. Ook op de dag van zijn vermis sing werd Annas gepest. Getuigen hebben verklaard dat die dag te gen hem zou zijn gezegd: „Waar om pleeg je geen zelfmoord, ieder een haat jou." Andere getuigen zeggen echter dat dit niet of in elk geval minder stellig is gezegd. Diezelfde dag, tijdens de lunch pauze van zijn middelbare school het Adelbert College, was Anass door een groot aantal leerlingen uit het buitenland omsingeld, ge duwd en werd hij uitgescholden voor homo. Deze kinderen waren aanwezig vanwege een uitwisse lingsproject. Hoe triest deze bevindingen ook zijn, schrijft het OM, er kan geen verband worden gelegd tussen de ze pesterijen en de latere dood van Anass. „Er is dan ook geen sprake van strafbaar aanzetten tot zelfmoord." 11;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4