mm 4 WONEN Middelburgsestraat 106A, Oost-Souburg €167.500 Ze zitten nog tjokvol authentieke details uit 1927, de twee huisjes met Franse kappen aan de Tuin straat in Terneuzen. Ook de daken zijn nog origi neel, dus die waren na ruim tachtig jaar wel eens aan vervanging toe. Het werd een duo-klus. Buren stoken De familie Coolen en me neer Van Mossevelde, bu ren in de Hiinstraat in Ter- neuzen, wachten de bepa lingen in het binnenkort te presenteren nationaal ener gieakkoord niet af. Daarin zou worden opgenomen dat eigenaren van energieslurpende huizen extra worden be last. En laat hun twee woningen nou be hoorlijk in die categorie vallen. Enkelsteense muren zonder spouw, geen noemenswaardige isolatie, een dak van ruim tachtig jaar oud. „Tja, dan stook je voor de mussen én hangt boven je hoofd dat je misschien ook nog eens extra moet gaan betalen. Daar hebben we geen zin in", zegt Wicher Coolen, van nummer 8. „We wonen hier nu bijna zeven jaar en zijn nog lang niet van plan te verhuizen. We wilden al langer wat aan het dak laten doen, maar stelden dat steeds uit. Toen in mei de tekst van dat energieakkoord uitlekte, hebben we de koe toch maar eens bij de hoorns ge vat en een offerte aangevraagd." Toen meneer Van Mossevelde, de buurman van nummer 10, vernam van de dakrenova tie bij de familie Coolen, haakte hij aan. Ook zijn woning kampt met "vochtproble- men op de zolderverdieping en slechte iso latie. Hoewel hij zowat even oud is als zijn woning, is ook Van Mossevelde niet van plan te gaan verhuizen, dus vindt hij de re novatie een goede investering. Binnen een maand na de offerte-aanvraag ging de aan nemer, gebr. Simons uit Terneuzen, aan de slag in de Tuinstraat. Voor en achter beide woningen zijn stellin gen geplaatst en eerst was het dak van de familie Coolen aan de beurt. „De kap is er helemaal af geweest. Helemaal tot aan het kale dakbeschot", zegt aannemer Cor Simons. „We hebben het gelukkig getrof fen met het weer, want als je de hele boel openlegt, is regen wel het laatste wat je kunt gebruiken." Nadat alle stokoude dakpannetjes (origine le van het model tuile-du-Nord) van het dak waren gehaald, is het* geïsoleerde dakbe schot terug opgebouwd. Vervolgens is een overstek gecreëerd en kon de loodgieter aan de slag met de goten. Een overstek had het originele dak niet. Simons: „Met een overstek hou je het water weg van je dak rand, zodat het niet in de muur dringt. De ze huizen waren zonder overstek gebouwd en eigenlijk hadden de bewoners dus zo wat elk jaar, of in ieder geval heel vaak, die dakrand opnieuw moeten aansmeren om alles waterdicht te houden. Tegenwoordig doet niemand dat meer en dan krijg je uit eindelijk vochtproblemen. Met een over stek ben je van dat onderhoud af en heb je een onderhoudsvrij dak." De overstek is heel bescheiden gehouden. Op deze manier blijft ook nog de gemetsel de sierrand onder de nok van het dak deels zichtbaar. Het zou zonde zijn die helemaal te verstoppen. Woningen uit de jaren twin tig en dertig zijn immers zeer rijk gedetail leerd en dat is bij deze huizen niet veel an ders. Zo is er onder de nok van het Franse kapje nog een kruis gemetseld en is in 1927 zelfs speciale aandacht besteed aan het voegwerk. De bakstenen zijn niet zomaar gevoegd, maar het voegwerk is uitge- kraagd. De voegen steken dus een beetje uit. Het is een chique manier van voegen en geeft de woningen net dat beetje extra. Na de isolatie, is ervoor gekozen weer na tuurrode tuile-du-Nord dakpannen te ge bruiken op beide huizen. Simons: „Omdat ze recht boven elkaar worden gedekt, geeft dat een heel rustig beeld. Het voordeel van de tuile-du-Nords van tegenwoordig is dat er ook allerlei hulpstukken worden ge maakt; van knikpannen tot eindvorsten. Dus niet alleen een naadloos dak, maar ook nog eens heel mooi." Ook de schoorstenen zijn aangepakt. Die hadden ook flink te lijden gehad onder het verstrijken der jaren. De voegen zijn uitge slepen en alles is opnieuw opgevoegd. Met nieuw lood is ook de afwatering netjes aan gepakt. Met vier man sterk is de aannemer een klei ne twee weken bezig geweest met het dak van Coolen. Aansluitend is het dak van Van Mossevelde aan de beurt. Simons: „Bei de opdrachtgevers zijn vaste klanten van ons, we hebben in het huis al meerdere klussen voor ze gedaan. Omdat we nu maar één keer de stellingen moesten op bouwen en het in principe één klus be tref):, kunnen wij lekker doorwerken en kunnen we de opdrachtgevers nog een leu ke korting aanbieden ook. Zo snijdt het mes aan twee kanten." Over twee weken, mits het niet te hard gaat regenen, heeft ook Van Mossevelde zijn splinternieuwe geïsoleerde dak, met een flink hogere zogenoemde Rc-waarde (het isolerend vermogen van de construc tie) dan voorheen. De kans dat de bewo ners een extra belasting op de energiekos ten bespaard blijft, is nu een stuk groter. En de daken kunnen weer vele tientallen ja ren mee. door Sheila van Doorsselaer Een wind- en waterdicht dak is precisiewerk. Dus ook hier geldt: meten is weten. fotografie Mark Neelemans Een twee-onder-eenkap per met de mogelijk heid om de achtergele gen garage bij te kopen. De woning is gebouwd rond 1980 en netjes on derhouden. Het huis heeft drie slaapkamers, een lichte woonkamer en een halfopen keu ken. Woonoppervlakte: 129 m2. Perceelopper vlakte: 178 m2. aam ,V „v. ■-r.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48