Spaargeld en het milieu met koelkast Consument moet goed naar hypotheek kijken VSM 1 3 O O O 2 Q ril rlm 2 WONEN CtL Wie via de Provinciale weg het Zierikzeese woonwagen kamp passeert, ziet nauwelijks iets. Daken, een klein stukje gevel en dat was het. Groene hagen onttrekken de rest aan het zicht. Achter de haag wacht een verrassing. Strak ga zon, ruime huizen en héél véél ruimte en rust. SF Bewust koken, minder vaak uit eten; zijn mogelijkheden om zo wel geld als het milieu te bespa ren en om voedselverspilling te voorkomen. De Nederlandse koelkastenfabrikant Pelgrim ziet het als haar verantwoordelijk heid om mensen bewust met keukenapparatuur om te laten gaan en introduceerde de Green- Life serie. Pelgrim wijst er op dat niet alleen bij de aanschaf, ook f in het dagelijks gebruik en met de keuze voor het juiste apparaat veel bespaard kan worden. Wie precies wilt weten wat hij of zij kan besparen rekent dit uit op de besparingscalculator op Pelgrim.nl. Een voorbeeld; dankzij de Cool Fresh lades in de Pelgrim Greenlife modellen blijven groenten drie keer langer vers, en hoeven dus drie keer minder snel weggegooid te worden. Of, een Amerikaanse koelkast is mooi, maar voor één of twee per sonen doorgaans te groot en dus een verspilling, zowel financieel als voor het milieu. Verder: kies een koelkast die minimaal aan de A++ norm voldoet. Consumenten die bij een bank een hypotheek afsluiten, zijn veel meer geld kwijt dan bij een hypo theekwinkel. Dat staat in een on derzoek dat MoneyView in op dracht van De Hypotheker heeft verricht. De verschillen lopen bo vendien flink op naarmate het hy potheekbedrag hoger is en de ren tevaste periode langer. Zo loopt het voordeel bij een hypotheek winkel op van 380,- bij een hy potheek van €100.000,- (rente 10 jaar vast) - tot maar liefst 41.277,- bij een hypotheek van 400.000,- (rente 20 jaar vast). Sinds het provisieverbod van kracht is, staan de kosten die de consument moet betalen voor hy potheekadvies ter discussie. Bij veel mensen bestaat het beeld dat zij bij banken goedkoper uit zijn. Ten onrechte, zegt het onderzoek van MoneyView dat 59 verschil lende hypotheken op basis van 28 klantscenario's met elkaar heeft vergeleken. Hierbij keek zij naar de gemiddelde advieskosten (bij banken 1873,75 en bij hypotheek winkel 2776,-), de hypotheekren te en premies voor de overlijdens- risicoverzekering. CÉ ■■■I 1 1 1 LU u In een burgerhuis kan Van Poppel niet aarden door Esme Soesman Een kijkje nemen achter de voordeur van Frans van Poppel (68) uit Zierik- zee begint eigenlijk al op een paar honderd meter afstand van zijn voordeur. Van Poppel woont op het woonwagenkamp aan de Klerksweg en daar kom je vanwege de ligging niet snel per ongeluk terecht. Hij moest er zelf eerlijk gezegd erg aan wen nen, vierentwintig jaar geleden. Dat was het moment dat het woonwagenkamp bij De Val werd opgedoekt en de bewoners noodgedwon gen moesten verkassen. „Maar nu ik hier een maal sta, vind ik het fantastisch fijn. Een mooie omgeving, lekker rustig. We hebben allemaal een auto, dus we rijden zo naar de stad." Op het kamp zelf staan vier huizen. Ze worden, behalve door Van Poppel, bewoond door een zoon, dochter en kleindochter met hun gezin nen. Strak gemaaid gras tussen woningen die ogen alsof ze uit steen zijn opgetrokken. Maar vergis je niet. Het 'huiske' van Van Poppel is nog altijd mobiel. Het is opgebouwd uit drie verrijdbare delen, al is dat aan de afwerking en de aankleding absoluut niet te zien. Warm aan doende donkerrode plavuizen, behang met een werkje en een indrukwekkende verzameling porseleinen beelden en fraai servies zorgen voor een aangename knusheid. Maar er staat ook een kolossaal Boretti-fornuis (zevenpits mét grillplaat), dat - haast - uitnodigt voor gro te groepen te koken. De woonwagen van Van Poppel kan het hebben; er is ruimte genoeg. Hoe anders was dat in het verleden, blikt de van oorsprong Bredase Van Poppel op zijn jeugd terug. Zijn ouders hadden elf kinderen en er werd destijds in heel wat kleinere woon wagens gewoond. Het was stapelen thuis én al jong je handen uit de mouwen steken buitens huis. Van Poppel zelf („Ik was de derde, dan moet je er wel tegenaan") is bijvoorbeeld nooit naar school geweest. Hij leerde lezen van ande re kinderen en bleek heel handig met zijn han den. De krappe woonomgeving uit zijn jeugd heeft hem en zijn broers en zussen er trouwens niet van weerhouden om zelf ook een woonwa gen te betrekken. „Ik zal nooit in een burger huis gaan wonen. Dan koop ik liever een cara van terug en ga weer reizen. Wij zijn het vrije leven gewend." Het zit Van Poppel letterlijk in het bloed. Ouders, grootouders, overgrootouders: allemaal woonwagenbewoners. Die van oorsprong rond reisden. „Voor de kost. Stoelen matten, venten, noem maar op." Van Poppel trok veertig jaar ge leden vanuit Brabant naar Zierikzee. Ook hij deed dat om centen te verdienen. „Er was hier niemand die in oude auto's deed." Bij De Val moest de familie Van Poppel het met een wagen van 9 bij 2,60 meter doen. Zijn huidi ge huis meet 14 bij 7,5 meter. In tegenstelling tot de huizen van de buren ligt er bij Van Pop pel geen bovenverdieping op. De begane grond biedt genoeg ruimte voor onder meer de grote open keuken, woonkamer, slaap- en badkamer. De mooie spullen en knusse sfeer die er hangt heeft Van Poppel te danken aan zijn vier jaar ge leden gestorven vrouw Tonny. De twee waren gescheiden en zij bewoonde (alles in vriend schappelijk overleg) de woning. Na haar dood keerde Van Poppel terug. „En ik gooi echt niets van haar weg." Op een tafel is, met foto en enge lenbeeld, een persoonlijk altaar voor haar inge richt. Alle sfeerhoekjes, bewerkte porseleinen vazen en andere huiselijke stofvangers ten spijt valt er geen stofje binnenshuis te ontdekken. „Dat is bij woonwagenbewoners de cultuur. We zijn heel erg proper." Schoenen gaan consequent bij de voordeur uit. De keukenkraan gebruiken om je tanden te poetsen of je handen te wassen? Ondenkbaar. Van Poppel: „Die kraan is er al leen voor bestek en borden. Bij mijn ouwelui vroeger stond er zelfs een emmer bij de deur. Je moest altijd eerst je handen wassen, daarna mocht je pas naar binnen." Frans van Poppel bij zijn voordeur met veranda. foto's Dirk-Jan Gjeltema i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46