UITVERKOOP 25%-50% 'Handige app' in het verkeer is niet veilig is de bal ver weg Oproep om vrijwillig inleveren topsalaris DELSCHER 63 IN HET NIEUWS 3 Dertig tips over gevonden baby NL 2010 2011 2012 K "nana "n/r^r^r; wricfn 258?**'*1 "^Wwwfng DUIZEND DUIZEND VRIJDAG 28 JUNI 2013 DUIZEND door Paul Bots AMERSFOORT - Een herkenbaar beeld in de file: automobilisten die achteraan aansluiten, grijpen naar hun smartphone. Snel kijken hoe lang de file is en of het handi ger is ergens op de trein te stap pen. Het aanbod van applicaties (apps) die je door het verkeer helpen, groeit met de dag. Ze helpen bij het plannen van de route, het voortijdig ontdekken van files of het vinden van een goedkoop tankstation. Allemaal functies die je vooral gebruikt als je al aan het rijden bent. „Dat is handig, maar onveilig", zegt Rob Stomphorst van Veilig Verkeer Nederland (WN). „Je houdt je ogen even van de weg af. Dat gaat heel vaak goed, maar het kan in een fractie van een seconde misgaan." Des te opvallender is het dat juist organisaties die zich ook met ver keersveiligheid bezighouden, der gelijke apps aanbieden. De ANWB heeft de Onderweg App. Minister Melanie Schultz van Hae- gen maakte deze week een mil joen euro vrij voor het uitwisse len van parkeerinformatie met app-bouwers. Een woordvoerster van het ministerie erkent het risi co. „Wij stellen de informatie ter beschikking. We gaan er niet over hoe die wordt gebruikt." ANWB-woordvoerder Ad Vonk: „We willen absoluut niet dat men sen de app onder het rijden ge bruiken. Je kunt ook voor het ver keerslicht kijken. Het gaat me te ver om te zeggen dat je geen app moet aanbieden, omdat die toch verkeerd gebruikt wordt. Je hebt deze ontwikkeling nodig om te komen tot veiliger oplossingen." Daarmee wordt de verantwoorde lijkheid wel erg gemakkelijk door geschoven, vindt WN-woord- voerder Stomphorst: „Als je de mogelijkheid creëert, lok je uit dat mensen het ook achter het stuur gaan gebruiken. Je moet in ieder geval wijzen op de risico's." Alleen een waarschuwings- scherm is zinloos, denkt Dick de Waard, universitair hoofddocent verkeerspsychologie aan de uni versiteit in Groningen. „Je kunt het gebruik van apps onder het rij den alleen voorkomen als je dat onmogelijk maakt, bijvoorbeeld door functies uit te schakelen als het toestel beweegt." Volgens De Waard is er een wild groei aan applicaties. „Ik durf blind te zeggen dat de bediening te wensen over laat. Ontwikke laars leggen de prioriteit bij het bedenken van allerlei ingewikkel de functies. Probleem is dat men sen die meestal tijdens het rijden ontdekken. Het helpt in ieder ge val al als je thuis oefent." Ga naar: www.kras.nl/koopweekend Grote Markt 11-13, Goes 0113 227607 www.delscher.nl ROERMOND - Bij de politie zijn tot nog toe dertig tips binnengeko men over de vorige week dinsdag gevonden pasgeboren baby in Roermond. De gouden tip zit er nog niet bij, zei een woordvoer der van de^politie gisteren. De politie hoopt aan de hand van de tips de moeder te achterhalen. Het jongetje werd vorige week dinsdag in een handdoek gewik keld gevonden door een passant. Het jongetje is ondergebracht bij een pleeggezin. door Freke Remmers I Een lasershow gisteren tijdens de opening van het vernieuwde deel van de Amsterdam ArenA. Het hoofdgebouw is 6000 vierkante meter groter ge worden. Het gemoderniseerde pand heet voortaan ArenA Business Club. De facelift heeft 22 miljoen euro gekost, foto Robin van Lonkhuijsen/ANP HILVERSUM - Zeven grootverdie ners bij de publieke omroep heb ben een brief van staatssecretaris Sander Dekker (Media) ontvangen, net als bestuurders bij cultuur- en onderwijsorganisaties. Hij vraagt hen vrijwillig een deel van hun top inkomen in te leveren. Deze week voert Dekker de druk op Jeroen Pauw, Matthijs van Nieuwkerk en Antoinette Hertsen- berg opnieuw op. Het zijn presen tatoren van de publieke omroep die meer dan de Balkenendenorm verdienen. Hij stelt in zijn 'morele appèl' tot versobering directeur Jan Slagter van omroep Max als voorbeeld. Slagter besloot dit jaar zijn salaris te verlagen. „Dat ge baar zou anderen sieren", aldus Dekker. De staatssecretaris kop pelt zijn oproep aan het banenver lies bij de omroep. „Er vallen door bezuinigingen veel banen weg in Hilversum. Iedereen die daar een fors hoger salaris dan normaal ver dient, zou zich eens goed achter de oren moeten krabben", zegt Dekker in De Telegraaf. Jeroen Pauw antwoordde gisteren dat hij helemaal niet meer dan de Balken endenorm verdient. „Ik lees dat ik toch meer dan de Balkenen de-norm verdien. Ik doe een mo reel appèl op de werkgever om dat dan ein-de-lijk eens over te ma ken", twitterde hij. De Nederland se Publieke Omroep steunt de op roep. „Misverstand is dat deze pre sentatoren betaald worden vanuit belastinggeld. Dat is niet zo, om roepverenigingen betalen het deel boven de norm volledig uit eigen geld." De topsalarissen van Patrick Lodiers, Paul de Leeuw en Domi nique Weesie variëren van 193.000 euro tot 512.000 euro per jaar. BNN, VARA en TROS stellen zich aan de regels te houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3