Robert Gesink is blij met zijn dienende rol 36 SPORT De jubileumeditie van de Tour heeft veel meer te bieden dan de strijd om het geel. Tourbaas Christian Prudhomme rekent op een totaalspektakel. 100E RONDE VAN FRANKRIJK a b b b b b Totaalspektakel of waaghalzerij? door Patrick Delait Sinds Maurice Garin in 1903 de allereerste editie van de Tour op zijn naam schreef, waren er alleen twee wereldoorlo gen die het wielerspektakel aan banden konden leggen. Uitgezon derd deze onderbrekingen is de Tour een onverwoestbaar export product van het Franse chauvinis me. Dat het zomerse wielersprookje de voorbije decennia werd bezoe deld door talloze dopingaffaires heeft de populariteit van de Tour geenszins aangetast. Tourbaas Christian Prudhomme houdt het kwaad letterlijk buiten de deur. De dopingbekentenissen van Lan ce Armstrong, die afgelopen win ter toegaf dat hij tussen 1999 en 2005 zeven keer de Tour won met behulp van verboden middelen, had op de Tour allerminst een ver lammend effect. Prudhomme zet te Armstrong neer als een expo nent van het verleden. Door de Amerikaan als zevenvoudige win naar te schrappen uit de uitsla gen, beschouwt Prudhomme het donkerste hoofdstuk uit de Tour geschiedenis als afgesloten. Zelfs de dood heeft de Tour nooit klein gekregen. Tom Simpson die in 1967 in het harnas stierf op de Mont Ventoux, het dodelijke onge luk van Fabio Casartelli op de Por- tet d'Aspet in 1995: beide drama's dompelden de Tour in diepe rouw, maar zodra de tranen wa ren opgedroogd werd er verder koers gezet naar Parijs. In een massaspektakel als de Tour mag de aandacht niet te lang en te vaak worden afgeleid door exces sen en tragedies. Ingebed in het zomerse decor van vakantievieren de toeristen is de Tour bij uitstek hét podium voor heldenverering. Winnaars, maar ook verliezers, worden door de honderdduizen den langs de kant vooruit ge schreeuwd omdat ze deel uit ma ken van de Tourlegende. Vive Le Tour: ook in de honderd ste editie, die zaterdag start op Corsica, zal het geen loze kreet blijken. Speciaal voor de jubileum editie heeft Christian Prudhom me alles uit de kast getrokken. Door de beste ingrediënten uit de Tourgeschiedenis te vermengen met een paar noviteiten hoopt de Tourbaas op een spektakelstuk dat op zondag 21 juli in Parijs moet eindigen met een vet uit roepteken. De vraag of La Grande Bouclé niet het slachtoffer is van zijn ei- gen succes, zal vermoedelijk ook de komende weken aan de orde komen. Logistiek is de honderd ste Tour immers een staaltje waag halzerij van de zuiverste soort. Voor het Grand Départ op het ei land Corsica, dat de Tour nog nooit over de vloer kreeg, moet al le materiaal van de ploegen, inclu sief trucks en bussen, met de boot worden verscheept. De smal le wegen op het eiland doen vre zen voor een verkeerschaos. Ook de etappe naar de Mont Ventoux op Quatorze Juillet, de Franse na tionale feestdag, en de dubbele be klimming van Alpe d'Huez (don derdag 18 juli) spreken dusdanig tot de verbeelding dat de grote massa zal uitrukken. Om de honderdste Tour, die zich volledig afspeelt binnen de eigen landsgrenzen, op feestelijke wijze af te sluiten, heeft Prudhomme de afsluitende parade op de Champs Elysées verplaatst naar de avonduren. In een feeëriek de cor mag het peloton op zondag 21 juli uithijgen van een loodzware slotweek door de Alpen, met als toetje op de voorlaatste dag nog een aankomst op de top van de Semnoz, een klim van buiten cate gorie. Een Tour met veel toeters en bel len schept ook sportief hoge ver wachtingen. Voor de gele trui ligt een tweestrijd tussen Chris Froome en Alberto Contador voor de hand. De geboren Keniaan lag in de vori ge Tour nog aan de leiband bij "zijn kopman Bradley Wiggins, maar omdat 'Wiggo' dit jaar koos voor de Giro trekt Team Sky de komende weken volledig de kaart van Froome. Tijdens het lange voorspel op de Tour gaf de 28-ja- rig klimmer geen krimp. Froome won zowel de Ronde van Oman, het Critérium Internatio nal, de Ronde van Romandië als het Critérium du Dauphiné. Het zijn adelbrieven die Alberto Con tador, naar verwachting zijn voor naamste opponent, dit seizoen niet kan voorleggen, maar dat zegt niet alles. Qua Tourervaring heeft de 31-jarige Spanjaard, win naar van de edities 2007 en 2009 en na de clenbuterolaffaire ge schrapt als winnaar in 2010, meer dan eën streepje voor. Bij Saxo Bank is Contador bovendien sterk omringd met onder anderen Mi chael Rogers, Roman Kreuziger, Nicholas Roche en Benjamin No- val. Ook al beginnen Froome en Con tador in pole position aan deze Tour, er liggen wel degelijk ka pers op de kust. Zo heeft het Spaanse Movistar meerdere ijzers in het vuur. Alejandro Valverde, het Colombiaans klimwonder Nai rn Quintana en de in de Ronde van Zwitserland verbluffende Rui Costa mogen stuk voor stuk dro men van een hoge klassering. Ook het BMC-duo Cadel Evans en Tejay van Garderen, Katus- ha-renner Joaquim Rodriguez en de Franse revelatie Thibaut Pinot (FDJ) zijn gevaarlijke outsiders. Het Nederlandse wielrennen heeft alle hoop gevestigd op Bau- ke Mollema. De Groninger, die on der de vlag van nieuwe sponsor Belkin start als absolute kopman, mikt zelf op een toptienklasse ring. Het gevecht om de groene trui be looft een haantjesgevecht tussen Peter Sagan, Mark Cavendish, Andre Greipel en Marcel Kittel te worden. Alleskunner Sagan (Team Cannondale) start met de beste papieren om zichzelf op te volgen als winnaar van het pun tenklassement. Meer nog dan de strijd om geel, groen of de bolle tjestrui zal de honderdste Tour er een worden van verhalen. Tientallen menselijke verhalen van renners en volgers die alle maal op hun eigen manier deel uitmaken van de legende die de Tour tot een onverwoestbaar spek takel maakt. Doping en zware val partijen hangen in juli altijd als een zwaard van Damocles boven het peloton, maar de Tour maakt geen pas op de plaats. Het ijzer- sterke draaiboek is een garantie voor succes. Dat geldt voor de ko mende editie, maar vermoedelijk ook nog als in 2113 Tour nummer tweehonderd wordt gereden. DAG ETAPPE 1 29/6 Porto-Vecchio - Bastia KM 213,0 29 juni t/m 21 juli 2013 totaal: 3403,5 km 2 30/6 Bastia - Ajaccio 156,0 7 vlakke etappes 6 bergetappes 3 01/7 Ajaccio - Calvi 145,5 4 02/7 Nice - Nice 25,0 4 aankomsten bergop 5- 03/7 Cagnes-sur-Mer - Marseille 228,5 6 04/7 Aix-en-Provence - Montpellier 176,5 Mont- ■■mi ft 7 05/7 Montpellier - Albi 205,5 O vertrek aankomst aankomst/ vertrek 8 06/7 Castres rs^route ploegentijdrit individuele tijdrit - Ax 3 Domaines 9 07/7 Saint-Girons - Bagnères-de-Big. 168,5 Q 08/7 R u S T D A C 10 09/7 St-Gildas-des-Bois - Saint-Malo 197,0 11 10/7 Avranches - Mont St-Michel 33,0 12 H/7tFougères - Tours 218,0 13 12/7 Tours - St-Amand-Montrond 173,0 14 13/7 Saint-Pour<;ain - Lyon 191,0 15 14/7 Givors Mont Ventoux 242,5 O 15/7 R U S T D A G 16 16/7 Vaison-la-Rom. Gap 168,0 17 17/7 Embrun Chorges 32,0 18 18/7 Gap Alpe-d'Huez 172,5 19 19/7 Bourg-d'Oisans - Le Grand-Bomand 204,5 20 20/7 Annecy - Annecy-Semnoz 125,0 21 21/7 Versailles - Parijs 133,5 St-Cirons infographic ANP bron a.s.o. door Jan Martens Hagelnieuwe groenzwar te shirts en lachende gezichten. Als eerste van alle deelnemende ploegen aan de honderdste Ronde van Frankrijk presenteerde Belkin Pro Cycling Team zich gisteren aan de verzamelde wielerpers. Opluchting overheerste bij de cou reurs van het voormalige Blanco en daarvoor Rabobank. De weten schap dat de nieuwe Amerikaanse hoofdsponsor zich voor tweeën half jaar aan de ploeg verbonden heeft zorgt voor zekerheid over de toekomst en dat is een lekker gevoel zo vlak voor de Tour. „Je start toch een stuk relaxter", zei Bauke Mollema. Bij Robert Gesink straalde de op luchting in een overtreffende trap van zijn gezicht. Bijna breeduit la chend luisterde de voormalige kopman hoe ploegleider Nico Ver hoeven de doelstellingen van het team voor de komende ronde uit een zette: 'Een zo hoog mogelijke toptienpositie voor kopman Bau ke Mollema en een ritzege.' Gesink heeft absoluut geen moei te met zijn nieuwe dienende rol, bevestigde hij even later zelf. „Ik ben blij dat dit team nu zo'n ster ke leider heeft. Het is erg fijn voor Bauke te werken en wie weet kan ik op een dag toch wel voor mijn eigen kans gaan om een etappe proberen te winnen." De opluchting leek niet gespeeld bij Gesink. Met het verdwijnen van het kopmanschap lijkt een druk van zijn schouders gevallen. Een Tourstart zonder stress, het is een compleet nieuwe ervaring voor de 27-jarige Achterhoeker. Bij zijn vier vorige deelnames vol deed Gesink slechts één keer aan de hooggespannen verwachtin gen, met een vijfde plaats in 2010. De andere drie keer ging het mis, meestal door een valpartij. Ook in het Nederlands kampioen schap van afgelopen zondag in Kerkrade ging hij onderuit. Over de ribkneuzing die hij daar opliep zegt Gesink zich geen zorgen te maken. „Ik voel het nog wel, ze ker 's nachts, maar ik kan er pri ma mee fietsen. Dat zal gaande weg de Tour alleen maar beter gaan." In de voorbije Ronde van Italië was Gesink nog kopman bij (toen nog) Blanco. Die ronde leidde tot een nieuwe deceptie. Gesink moest ziek opgeven. Meteen daar na deed het oude verhaal de ron de dat de renner zou leiden aan hartritmestoornissen. „Maar dat is niet zo", zegt ploegleider Ver hoeven. „Na de Giro is Robert uit gebreid onderzocht en daarbij is niets gevonden." Dat niet Gesink, maar Mollema kopman is in de Tour was volgens Verhoeven al aan het begin van dit seizoen afgesproken. „Robert mocht voor zijn kans gaan in de Giro. Dat is niet goed gegaan, maar er is nu zeker geen aanlei ding om iets te veranderen aan de geplande rolverdeling. Zeker niet omdat Bauke een prima Ronde van Zwitserland achter de rug heeft." Het falen van zijn ploeg op het voorbije NK verontrust Verhoeven niet. „Dat hebben we al eerder meegemaakt en dat bete kent zeker niet dat we een slechte Tour gaan rijden. Dat NK zijn we eigenlijk al vergeten." Bij Mollema was gisteren niets te merken van extra druk nu hij de eerste man is. Dat hij na zijn ster ke presteren in Zwitserland bij het NK de finish niet haalde, zegt volgens de 26-jarige Groninger niets. „Ik ben oké." Over zijn exac te doelstelling voor de komende ronde liet hij zich nog niet uit. „Ik wil gewoon zo hoog mogelijk ein digen. Waar dat precies is, zien we dan wel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 36