Ambitieus plan voor verfilming verhaal Oosthoek Een muzikale waaier vol variatie CULTUUR 31 Jas mee naar Brouwersdam Tentoonstelling in Kunstuitleen week verlengd Performance met smartphone-app CONCERT AT SEA AGENDA VRIJDAG 28 JUNI 2013 RENESSE - De houten vuurtoren staat overeind, het enor me Zeelandpodium is gereed voor een parade van topar tiesten en ook elders op de Brouwersdam worden de laat ste voorbereidingen getroffen voor de achtste editie van Concert at Sea. Deze begint vandaag aan het eind van de middag met een rockcovershow van Blof (Cover at Sea), gevolgd door onder anderen Miss Montreal, James Mor rison en Kane. Het festival heeft al jaren een eigen weerman: Jules Geir- naerdt. Hij verwacht dat het vanmiddag droog is, maar vanavond neemt de regenkans toe. Het wordt ongeveer 17 graden, vanavond rond 14. „Neem dus wel een warme trui of jas mee." Komende nacht en morgenochtend kan er wat regen vallen, maar daarna wordt het droog. De temperatuur ligt morgen rond de 18 graden. Concert at Sea is, met 40.000 bezoekers per dag, officieel al uitverkocht. Op internet worden echter nog volop kaar ten aangeboden door particulieren, foto Dirk-Jan Gjeltema VLISSINGEN - Bo van Scheyen uit Vlissingen bereidt een ambitieus filmproject voor. Zij wil een kort verhaal van de Zeeuwse auteur Andreas Oosthoek op professione le verfilmen. Via crowdfunding wordt nu geprobeerd het benodig de budget bij elkaar te krijgen. Daarnaast worden sponsors en fondsen benaderd. De film, Solle getiteld, is geba seerd op het verhaal dat Oosthoek (oud-hoofdredacteur van de PZC RECENSIE door Jeanette Vergouwen Het 15e Muziekfestival Mid delburg ging woensdag avond van start onder het motto 'festival van de contrasten'. Dat contrast kwam-uit in het ope ningsconcert. Er werden werken uit de 17e tot en met de 20e eeuw gespeeld: composities die vroegen om een barokinterpretatie en wer ken die modern en experimenteel aandeden. De titel naar het zuiden was goed gekozen. Het programma zette de schijnwerper op Italië, Spanje en Frankrijk. Het publiek verwachtte warmte en emotie, en dat kreeg het dus ook. Dat het festival niet alleen contras ten maar ook variatie brengt, en daarnaast onder meer bekend als dichter) schreef voor de vorig jaar verschenen bundel Zondig in Zeeland. Op initiatief van Film by the Sea worden momenteel van diverse verhalen korte films ge maakt. Van Scheyen had zich daar ook voor aangemeld, maar haar plan werd te ambitieus bevonden en vergde te veel budget. „Dit verhaal móet verteld wor den, vind ik", zegt Van Scheyen, die eerder al de korte film Moira, het meisje en de zee maakte. Het werd meteen in de verf gezet in de vertolking van La Folia van Vi valdi. De keuze voor strijkers, harp en orgel pakte niet verkeerd uit, wel werd het een folia voor twee violen en BC. De variaties werden warm en gevoelig ver tolkt. Spannend was de uitvoe ring van de Sonate a 5 voor harp, 2 violen, altviool en cello van Mali- piero. De aansluiting bij de virtuo siteit van de barok maar vooral de prachtige klankkleuren waren bij zonder. Spaanse trekjes, zoals bij de Falia, en nostalgische, langza me mineurpassages werden afge wisseld met ritmisch sterke snelle re frasen. De slotfase waarin uit dissonante akkoorden van de harp kleine melodietijntjes groei den, werd onderbroken door een felle virtuoze vioolsolo en daarna eindigde het werk morendo. verhaal van Oosthoek, Het Katijf van Solle, gaat over een onmogelij ke liefde tussen twee adolescen ten. Het speelt zich af in de jaren zestig. Twee jongens worden ver liefd op elkaar, maar in het preut se Zeeland kunnen zij hun liefde niet publiekelijk beleven. Het con trast met het mondaine Parijs, de stad van de liefde, kan niet groter zijn. Van Scheyen heeft, in nauw over leg met Oosthoek, inmiddels een scenario geschreven op basis van Verrassend waren de werken die gebracht werden door organist Bram Beekman en saxofonist Die ter Kraus. De Pavane van Fauré, waarin de cello nog een onder steunende partij speelde, was vooral intrigerend vanwege het schaduwspel en de beeldprojec tie. Veel interessanter dan de zoete Pa vane was de Suite Hellénique van Pedro Itturalde. Het samenspel van saxofonist en organist was boeiend. Er werd afwisselend ge speeld op sopraan- en altsax en al le mogelijkheden van het instru ment werden uitgebuit. Er kwa men Griekse volksmelodietjes voorbij en jazzy ritmes. Het ge heel kwam improviserend over en dat was de kracht van de uit voering, heerlijke klanken en een moderne pittige interpretatie. het verhaal. De Middelburgse filmproducent Juister Imaginai- ries van Lente en Dirk Voorhoeve neemt de productie van de film op zich. Van Scheyen hoopt minimaal 50.000 euro bij elkaar te krijgen om Solle te kunnen realiseren. „Meer zou mooi zijn. Met minder redden we het echt niet." Meer informatie over de film en over de crowdfundingactie is te vinden op www.sollemovie.com. Na de pauze werd met het Stabat Mater voor sopraan en strijkkwin tet van Boccherini uit een ander vaatje getapt. Dit werk is een klas sieke tegenhanger van de dramati sche barokke oratoria. Er wordt ge bruik gemaakt van gematigde tempi en een zachte dynamiek. Sopraan Renate Arends bezit een heldere stem en haar dictie is goed. Zij zong de lyrische melo dieën genuanceerd, de verfijnde instrumentale structuren kwa men niet altijd over vooral niet in het fugatische Fac me plagis. Een mooie start van een gevarieerd fes tival. Muziekfestival Middelburg 2013 Werken van Vivaldi, Malipiero, Fauré, Iturralde en Boccherini. Door Ramon Jaffé e.a. Gehoord: wo. 26 juni in de Doopsgezinde kerk in Middelburg. Meer agendanieuws vindt u op onze website. Kamperland Zomerconcert muziekvereniging Een dracht maakt macht uit Serooskerke o.l.v. Gerrit Jan Verhage. Camping de Molenhoek, 19.45 uur Middelburg Leescafé over Zeeuws toerisme door Gerard van Keken, De Zeeuwse Bibliotheek, 16.00 uur Concert 15e Muziekfestival Middel burg: 'Milontan - Arte de Tango', met Mendelssohn Trio en dansers, Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Beat Trippin' #2, met Bodyspasm, Foul- der, Chrisson en Verbal Syndrome, De Spot, 21.00 uur (zaal open) Ovezande PopAanZee-avond met optredens van Hunting The Robot en I Could Float Here Forever, De Klomp, 21.15 uur Renesse Eerste dag Concert at Sea, met Cover at Sea, James Morrison, Miss Montreal, Kane, Memphis Maniacs, Splendid, Rigby en Sabrina Starke, Brouwersdam, 17.30 uur Veere Zomer-concertserie Het Zeeuwse Or kest: Italiaanse operaprogramma met Francis van Broekhuizen (sopraan) en Wil lem de Vries (bariton), Grote Kerk, 20.15 uur GOES - De expositie van Jenni van Geest bij Kunstuitleen De Beve- landen in Goes is met een week verlengd tot vrijdag 5 juli. Jenni van Geest (1946) volgde de opleiding Grafische Vormgeving aan de Kunstacademie te Breda. In haar schilderijen onderzoekt ze het thema 'kom' of 'draad- mand' met verschillende beeld middelen. Zo ontstaat er werk in series met hetzelfde onderwerp, maar met uiteenlopend resultaat. Het werk is te zien in het café van het Historisch Museum de Beve- landen aan de Singelstraat in Goes. De openingstijden zijn van maandag tot en met vrijdag van 11.00 tot 17.00 uur en zaterdag en zondag van 12.00 tot 16.00 uur. VLISSINGEN - Onder de titel Ascen ding performance (digital is boring) presenteert kunstenaar en cul tuurwetenschapper Dani Ploeger vandaag en morgen in kunstwerk plaats KipVis in Vlissingen de pri meur van een nieuw performance- werk voor smartphone-app. Een 'saaie pornografische super-8 film' met de kunstenaar is gedigi taliseerd. Deze kan met een smart- phone worden voortbewogen door middel van een 'flick-bewe- ging'. Op deze manier is zowel Ploeger als de bezoeker performer in het werk. Na de première in KipVis zal de app verkrijgbaar zijn in de And roid adult app market MiKandi. De performance is vanavond van af 20.00 uur en morgen tussen 13.00 en 17.00 uur. KipVis is geves tigd aan de Dreesstraat 2 in Vlis singen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31