In de ban van de Tourkaravaan ZEELAND 29 ~F VRIJDAG 28 JUNI 2013 I Piet Vroon (links) bracht zijn woonplaats Breskens faam als centrum van het (inter)nationale zeezeilen. De reder won in zijn lange zeilcarrière diverse prestigieuze wedstrijden. foto Ronald den Dekker door René Hoonhorst en René van Stee BRESKENS - De Tour de France a la Voile start dit jaar vandaag (vrijdag 28 juni) in Duinkerke en eindigt zondag 28 juli in Marseille. Het zeil- evenement bestaat uit negen zeeraces (in to taal 1200 zeemijlen) over de Noordzee, het Ka naal, de Atlantische Oceaan en de Middelland se Zee. Er zijn ook 31 plaatselijke etappes on der de wal. De etappeplaatsen zijn achtereenvolgens Duin kerke, Breskens, Dieppe, Deauville, Brest, Lo- rient, Sant Gilles Croix de Vie, Roses, Gruis- san, La Seyne-Sur-Mer en Marseille. De race kent diverse uitdagingen. De nachtetappe van Duinkerke naar Breskens en een de 250 zee mijl lange offshore etappe tussen Deauville en Brest, de langste ooit, zijn ongetwijfeld de meest opvallende. De zeilkaravaan arriveert maandag 1 juli om streeks 12.00 uur in Breskens. De zeilers heb ben dan de nachtetappe vanuit Duinkerke ach ter de rug. Dinsdag 2 juli worden er drie races voor de West-Zeeuws-Vlaamse kust gevaren. Het gaat om het water dat wordt omschreven als Sluissche Hompels, ter hoogte van Nieuw- vliet. De schepen varen om 9.00 uur uit van uit Breskens hierheen. De eerste race begint vervolgens om 11.00 uur. De derde en laatste etappe finisht rond 17.00 uur voor de oevers van de kust van Breskens. Belangstellenden kunnen dinsdag de dagrace op een megascherm op het Spuiplein in Bres kens volgen. De voormalige topzeiler en televi siecommentator Hans Bouscholte geeft com mentaar bij de beelden van de wedstrijd. Ge deputeerde Carla Schönknecht (vrijetijdseco- nomie) laat dinsdagmiddag vóór de prijsuitrei king weten hoe de provincie de ontwikkeling van Hot Spot Breskens ziet. Dat Gedeputeerder Staten vertrouwen hebben in de verdere ontwikkeling tot zeezeilhaven blijkt onder meer uit de bijdrage van een ton, die de provincie beschikbaar heeft gesteld voor het aankleden van de Breskense etappe in de Tour de France a la Voile. Burgemeester Annemiek letten, de avond daar voor pas geïnstalleerd, vertelt daarna iets over de economische ontwikkeling van Breskens. Die moet door de komst van de Tour de Fran ce a la Voile nog een extra boost krijgen, om dat zeezeilers van 1 tot en met 3 juli zelf kun nen zien wat voor een geweldige haven Bres kens heeft. „De enige haven aan open water waar je altijd in en uit kunt varen", zoals alle Breskense zei lers en jachthavenbestuurders altijd trots zeg gen. Of Breskens de eerste drie dagen van juli overspoeld wordt met toeristen, durft beleids medewerker Tiny Maenhout van de gemeente Sluis niet te voorspellen. „Dat zal heel erg van het weer afhangen. Maar in elk geval staat Breskens drie dagen lang in de belangstelling van vele duizenden zeillief- hebbers in de hele wereld. Die publiciteit is onbetaalbaar."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29