'Zodra de paarden het strand zien, worden ze enthousiast' 'Onderzoek gevolgen financieel toezicht door rijksoverheid' Verzet tegen extra krediet glastuinbouw 26 WALCHEREN Gemeenteraad wil niet wachten tot volgend jaar met maken van pijnlijke keuzes omdat risico's te groot zijn. Raad Vlissingen verwijt col lege gebrek aan visie en draagt B en W op zelf met voorstellen te komen. Naar het strand: Oostkapelle Vlissingen bezuinigt toch nu al door Maurits Sep vlissingen - Niet wachten tot vol gend jaar, maar nu al beginnen met bezuinigen. Die opdracht gaf de gemeenteraad van Vlissingen donderdagavond unaniem af aan het college van B en W. Het college had met het uitstel tijd willen kopen om fundamente le keuzes voor te bereiden en het volgende college en de volgende raad niet voor de voeten te lopen. Dat kwam B en W echter op zwa re kritiek te staan van alle fracties, dus ook van de eigen coalitiepar tijen: pappen en nathouden (POV); een stuk zonder toekomst visie (D66); vooruitschuiven is on gewenst (PSR); niet doorschuiven maar doorpakken (WD); niet de volgende raad met de problemen opzadelen (PvdA); anders hoeven we ons niet eens druk te maken over het Vlissingen van de toe komst (CDA); laat niet het volgen de college de kastanjes uit het vuur halen, laat zelf eens wat zien (CU). Door het aftreden van wethouder van financiën Jacques Damen, moest wethouder Marin de Zwar te de voorjaarsnota 2014 verdedi gen. Hij ontkende dat het college zijn verantwoordelijkheid tracht te te ontlopen. De Zwarte kaatste de bal juist terug naar de gemeen teraad. „Niks pappen en nathou den. Wij willen graag met de raad samen ingrijpende keuzes maken, die financieel oplopen van één tot zes miljoen euro. Maar daarvoor moeten we de tijd nemen." Het college kon echter niet onder de opdracht uit om nu al aan de slag te gaan. „Want de tijd die u wilt nemen, hebben we niet", stel de Tobias Meijers (POV). De Zwarte probeerde de raad ver volgens alvast een richting te ont lokken waarin het college moet gaan zoeken om geld te besparen. Maar ook daar trapte de raad niet in. „Dat is te gemakkelijk", rea geerde Jan Koopman (PvdA). „Komt u maar met een voorstel naar ons toe, dan gaan we in ge sprek", voegde Pim Kraan (LPV) daaraan toe. De POV diende een motie in waarin het college wordt opgedra gen de begroting voor 2014 én de meerjarenramingen voor 2015, 2016 en 2017 sluitend te maken. De Zwarte nam die opdracht aan. „We zullen voor de begroting van volgend jaar een concrete invul ling geven aan extra bezuinigin- gen. En voor de jaren daarna de doelstellingen aangeven die we vervolgens met de gemeenteraad samen gaan uitvoeren", beloofde hij. Waarmee hij alsnog de raad mede verantwoordelijk maakte. Het college mag nu ook geen geld halen uit de algemene reserve om gaten te dichten en bezuinigin gen te voorkomen. Dat wilden B en W wel, maar de raad weigerde het kleine beetje spaargeld, dat met pijn en moeite bij elkaar is ge sprokkeld, alweer uit te geven. Een motie van GroenLinks om bij de komende bezuinigingen de mi nima in Vlissingen te ontzien, haalde het niet. Het nieuwe mini mabeleid, dat voor een groot deel van de mensen met de laagste in komens vooral negatief kan uit pakken, is net vastgesteld. De ef fecten ervan moeten nog blijken. door Wendy de Jong oostkapelle - Deze week trekt Heidi de Noot, eigenaresse van ma nege Duno in Oostkapelle, er dage lijks op uit met een groep ruiters om door het bos, de duinen en over het strand te rijden. Vanaf vol gende week, als het vakantiesei zoen echt losbarst, gebeurt dat zelfs twee keer per dag. De vader van Heidi begon al in de jaren zestig met het organiseren van buitenritten. Toen Heidi het bedrijf overnam, ging ze daar met veel plezier mee door. De ritten vinden het hele jaar door plaats, maar met name in het hoogsei zoen, van pasen tot en met de Een aantal ruiters rijdt langs de waterlijn op het strand van Oostkapelle. Paardrijden op het strand is volgens mane gehoudster Heidi de Noot een unieke beleving, omdat aan het strand geen dag hetzelfde is." herfst, heeft ze er een dagtaak aan. Ze gaat bijna altijd mee als begeleidster en ook het voorberei dend werk doet ze zelf. De groe pen die ze begeleidt bestaan ge middeld genomen uit zo'n negen ruiters. Behalve toeristen, weten ook veel Zeeuwen de manege te vinden. Iemand die nog nooit ge reden heeft, mag mee op buiten- rit, maar niet als de groep naar het strand gaat. Het rijden daar vergt toch net iets meer ervaring, aldus Heidi: „Je merkt dat de paar den enthousiast worden als ze het strand zien. Ze hebben alle vrijheid en daardoor kunnen ze nog wel eens alle kanten opgaan en het is moeilijk om daar als on ervaren ruiter mee om te gaan. In het hoogseizoen, tussen 15 mei en 15 september, mag er overdag niet gereden worden op de stran den. De buitenritten vinden dus plaats voor of na die tijdstippen. Heidi vindt paardrijden op het strand echt een beleving. „De ene keer rijden we vanaf Oostkapelle richting Vrouwenpolder, waar een mooi breed strand ligt en de andere keer rijden we naar Dom burg, waar we te maken krijgen met paalhoofden. Dat beperkt je wel, maar ik vind het ook wel mooi om om die palen heen te moeten rijden. En bovendien hoort het bij Walcheren." Het paardrijden op het strand ver veelt Heidi nooit. „De duinen, de zee, de golven en de wind. Geen dag is hetzelfde op het strand. Met je paard wandelen langs de zee geeft je echt een gevoel van vrijheid. Daar krijg ik nooit ge noeg van." www.manege-duno.nl door Maurits Sep vlissingen - Wat staat Vlissingen te wachten als de gemeente onder toezicht komt te staan van het Rijk? Het gemeentebestuur gaat dat op verzoek van de SP zelf uit zoeken. Gemeenten die er financieel lang durig slecht voor staan, kunnen onder curatele komen van het Rijk. Dan worden ze een zoge noemde artikel-12-gemeente. Dat betekent dat ze extra geld krijgen van de rijksoverheid om hun pro blemen op te lossen. Maar daar staat tegenover dat ze voor veel (grotere) uitgaven toestemming moeten vragen aan het Rijk. De status van artikel-12-gemeente heeft dus voordelen, maar ook na delen. Gemeenten ontlopen die status liever, omdat ze dan een flink deel van hun zeggenschap kwijtraken. Omdat de Vlissingse gemeente raad ernstig bezorgd is over de fi nanciële positie van de gemeente, diende de SP gisteravond een mo tie in om onderzoek te doen naar de gevolgen van een artikel-12-sta- tus. „Als wij praten over die sta tus, ontstaan er meteen van die boemanverhalen. Misschien is het beter de boeman in de ogen te kij ken, want hij staat al voor de deur", verklaarde SP-fractievoor- zitter Sem Stroosnijder. Als Vlissingen weet wat de gevol gen kunnen zijn, kan de gemeen te zélf ook al soortgelijke beslui ten nemen om de problemen op te lossen. Het is beter de regie in eigen hand te houden, aldus de SP, die de WD daarmee aan zijn zijde vond. Ook het college voelde wel voor zo'n onderzoek. Wethouder van financiën Marin de Zwarte nam de motie spontaan over. „Dat wordt overigens geen notitie hoe we zo'n artikel-12-gemeente kun nen worden", benadrukte hij. door Maurits Sep vlissingen - De gemeente Vlissin gen weigert extra geld te steken in Warmco2, het bedrijf dat glastuin bouw in de Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone ontwikkelt. Dat heeft de gemeenteraad giste ren unaniem besloten, op advies van B en W. Zeeland Seaports, voor 80 procent eigenaar van War- mco2, wil het bedrijf een krediet van 6,5 miljoen euro geven. Dat geld is nodig omdat de ontwikke ling van de glastuinbouw ver ach ter blijft bij de verwachting. Het Vlissingse college wilde daar mee aanvankelijk alleen instem men als een onafhankelijk bedrijf nog eens tot een oordeel mocht komen over het project. Aan die voorwaarde is door Zeeland Seaports niet voldaan, waardoor B en W nu weigeren akkoord te gaan met het krediet. De gemeen teraad, die al van plan was daar te gen te stemmen, steunde het col lege. De andere partners in Zee land Seaports - Borsele en Terneu- zen en de provincie - zijn wel voor dat geld. Het is dus maar de vraag of het verzet nut heeft. De kans is groot dat het toch wordt verstrekt, omdat de meerderheid En in het havenbedrijf dat wel wil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26