12 VERDIEPING TOPLOCATIES BEROEMDE KROATEN TYPISCH KROATISCH 1. Plitvice Achter de stranden de bergen en achter de bergen een nationaal park waar de meren aaneengeregen zijn door beekjes en watervallen. Populair bij kampeerders. 2. Pupnat, Korcula De kiezelstenen zijn mis schien even wennen, maar met een matje om op te liggen is dit één van de meest paradijslij- ke stranden van Europa. Een kristalheldere baai, ingeklemd tussen steile bergen. Pupnat voor jezelf hebben is er niet meer bij. Maar de moeilijke toegankelijkheid, aan de afgelegen kant van het eiland Korcula, garandeert een betrekkelijke rust. 3. Oubrovnik Liefhebbers van de televisiese rie Came of Thrones kennen de weg al in de stad die model staat voor King's Landing. Du- brovnik is simpelweg één van de mooiste mid- deieeuwse steden van Europa. Verdwaal in de achterafstraatjes en vergaap je aan een plotse ling opduikend vergezicht over de Middellandse Zee. 4. Josip Broz, 'Tito' (1892-1980) De man die Joegoslavië ruim dertig jaar met ijzeren hand bijeen hield. In zijn geboorteland Kroatië is hij aanmerkelijk minder populair dan in de buur landen, maar zijn invloed op het huidige Kroa tië is enorm. Al was het maar omdat hij de hui dige grenzen vaststelde. 5. Luka Modric (1985) De laatste in een reeks grote voetbaltalenten. Voor een klein land grossiert Kroatië in topspelers. Met spelers als Zvonimir Boban, Robert Prosinecki en Davor Suker versloeg het land in 1998 Nederland in de strijd om brons op het WK voetbal in Frankrijk. Nu vormen Modric van Real Madrid en Bayern München-spits Mario Mandzukic de kern van een elftal dat ver kan komen. 6. Ante Gotovtna (1955) Deze roemruchte ge neraal uit de afscheidingsoorlog van Joegosla vië siert nog heel wat muren. Gotovina leidde in 1995 het slotoffensief dat veel Serviërs uit Kroatië verdreef. Tussen 2005 en 2012 moest hij zich hiervoor verantwoorden voor het Joe- goslavië-tribunaal in Den Haag, wat hem in ei gen land een martelarenstatus bezorgde. Zijn uiteindelijke vrijspraak vorig jaar leidde tot een uitbundig volksfeest. 7. Nikola Tesla (1856-1943) Baanbrekend na tuurkundige, onder meer verantwoordelijk voor de hedendaagse standaard voor elektrici teit en radiografische besturing. Veelzeggend genoeg wordt de in Smiljan, Kroatië, geboren Tesla algemeen als Serviër beschouwd, omdat zijn vader een Servisch-orthodox geestelijke was. Smiljan heeft een herinneringscentrum in Tesla's geboortehuis, maar het Tesla-museum staat in Belgrado, een stad die de man één keer bezocht 8. Dalmatiërs Rijst-met-krentenhonden heb ben meer dan hun naam gemeen met de zui delijke kuststreek van Kroatië. Ze komen er volgens rassenkenners ook echt vandaan. De eerste bekende Dalmatiërs zijn afgebeeld in schilderijen en fresco's in de zestiende eeuw. 9. Prosek Een Kroatische dessertwijn die maandag zijn naam verliest. Wie eerst komt, die eerst maalt, en Italië heeft de naam prosec- co als 'typisch Italiaans' vastgelegd. Wijnma kers in Kroatië zullen hun waar onder een an dere noemer aan de man moeten brengen. Inwonertal 4,4 miljoen Oppervlak 56.000 vierkante kilometer, ongeveer Nederland en Vlaanderen samen. Klimaat Mediterraan aan de kust, achter de bergen een landklimaat met koude winters en hete zomers. Taal Kroatisch, zeer nauw verwant aan andere Zuid-Slavische talen als Bosnisch en Servisch. illustratie Nourdin Kouch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12