Jarenlang werd de Kroaten een worst voorge houden: alles zou beter worden als ze tot de Europese Unie zouden toetreden. Maandag is het zo ver. Het chagrijn overheerst. 10 VERDIEPING KROATIË Velen vinden dat Kroatië net op tijd lid wordt om de begrafenis van de EU bij te wonen Kroatië, het nieuwe EU-probleemgeval door onze correspondent Joost van Egmond illustratie Nourdin Kouch Op straat in de Kroati sche hoofdstad Zagreb haalt Tomi zijn schou ders op: „Het boeit me niet." Het is de kernach tige samenvatting van een breed gedeeld ge voel. Als Kroatië zondag om middernacht EU-lid wordt, lijkt er geen groot volksfeest los te barsten. In het vijfde jaar van een zware economische recessie smachten Kroaten naar snelle oplossingen. Een EU-lidmaatschap hoort daar niet bij, vin den ze. Wat dat betreft doen de Kroaten niet on der voor de gemiddelde EU-burger. De cri sisassociaties die veel Nederlanders heb ben bij de EU worden hier volop gedeeld. Van het optimisme over een prachtige toe komst waarmee Kroatië tien jaar geleden zijn lidmaatschapsaanvraag op de bus deed, is weinig meer over. „De apathie zit diep. Mensen hebben geen enkel geloof dat het beter gaat worden", zegt politiek filosoof Zarko Puhovski. „Ve len vinden dat Kroatië net op tijd lid wordt om de begrafenis van de Europese Unie bij te wonen." Die somberheid heeft zijn reden. Kroatië heeft buiten de EU dezelfde problemen ge kregen die hun buurlanden binnen de Unie kregen. De economie is ruim 10 pro cent gekrompen sinds de financiële crisis van 2008 en de staatsschuld loopt hard op. Strikt genomen zou Kroatië direct moeten toetreden tot de groep van probleemgeval len. De overheid wordt alom gewantrouwd. Klachten over ambtenaren die via politieke vrienden een lucratief baantje hebben kre gen, zijn er te over. Een oud-premier zit in de gevangenis wegens een reeks van cor ruptieschandalen. „Natuurlijk ben ik blij dat de EU onze eigen politici aan banden gaat leggen", schampert een ober in Za greb. „Voor mij zal het niks meer uitma ken, maar ik hoop dat mijn kinderen en kleinkinderen in een beter systeem zullen leven." Op de korte termijn vergroot toetreding tot de EU alleen maar de pijn. Kom in de havenstad Split niet aan met een feestje. Hier verliezen duizenden arbeiders op de scheepswerven hun baan, omdat hun staatsbedrijf werd geprivatiseerd; een har de eis van de Europese Unie. Even verder op klagen kleine vissers steen-en-been over het EU-beleid om hun bedrijfstak af te bouwen, net nu ze het beetje extra inko men hard nodig hebben. En de landbouw, een grote sector die wordt gedomineerd door talrijke kleine boeren, kan de golf aan regulering vanuit Brussel niet meer volgen en leeft in onze kerheid. Natuurlijk heeft de EU een grote zak met geld klaarliggen voor Kroatië, zoals voor ie dere nieuwe toetreder: een kleine twaalf miljard in de komende zes jaar. Maar analis ten betwijfelen of dat geld op de goede Zarko Puhovski, politiek filosoof w, - J I plek terecht komt. Ervaring met andere- EU-nieuwelingen leert dat veel kleine be drijven absoluut niet de kennis hebben om met succes hun subsidies te claimen. Het doemdenken is één kant van het ver haal, maar Kroatië heeft meer te bieden. Wie het land op een hoop wil gooien met buurlanden als Servië of Bosnië komt be drogen uit. De levensstandaard in Kroatië is veel hoger, de straten zijn netjes opge ruimd, de snelwegen goed onderhouden en het minimumloon ligt hoger dan het ge middelde salaris in Servië. Toerisme zit stevig in de lift. De kuststreek zit ook deze zomer weer vol Nederlanders, Duitsers en Polen, die een strandvakantie graag combineren met een zeiltocht of een bezoek aan de tientallen middeleeuwse stadjes. Nu al werkt zo'n twintig procent van de Kroaten minstens een paar maan den per jaar in de toerismesector. Ook het midden- en kleinbedrijf is volop bezig zich aan te passen aan de nieuwe EU-markt. Analisten zijn ervan overtuigd dat Kroatië op termijn degelijke kwaliteit voor een gemiddelde prijs kan leveren aan de EU-genoten. Kleinmetaal, houtbewer king en de voedingsindustrie zijn optimis tisch over hun kansen. Op straat in Zagreb heeft Hrvoje dan ook genoeg van al het pessimisme en geklaag: „Ik zie wel degelijk een toekomst", zegt hij, terwijl hij in de bloedhitte van een ijsje ge niet. „Van mij mogen we best een feestje vieren. Ik ben er in ieder geval bij." Het zal echter jaren duren voor Kroatië de Europese economie vooruit gaat helpen in plaats van afremmen. En toetreding tot de euro is al helemaal een verre droom, als die munt dan tenminste nog bestaat. „Het wordt slechter voordat het beter gaat", zegt politiek filosoof Puhovski. „Kroatië moet zijn niche gaan vinden. De grote vraag is hoe we die tussenliggende tijd doorko men." ©llistt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10