stipreizen.nl/stipt6BS6 fi Premier Australië verliest krachtmeting met rivaal $*9 Wereld kijkt met scepsis naar Japanse walvisvangst Benauwde uren op ijsschots BUITENLAND 9 Duitsers woedend over flegmatiek Brits antwoord op vragen over grootschalige afluisterpraktijken. Niemand heeft gevraagd om ook Duitse burgers op die manier te 'beschermen' 24-uursstaking treinverkeer België Meer rechten voor gehuwde homoparen Oprah machtigste beroemdheid Kijk voor alle 15 aanbiedingen op stipreizen.nl/stiptease! 0.a. Busreis Polen, Rondreis Italië, Vakantiepark Slagharen en Strand Kreta DONDERDAG 27 JUNI 2013 'Spionage Britten niet acceptabel' CANBERRA door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Het antwoord was kort, duidelijk en - in Duitse ogen - een belediging. Op de vraag uit Berlijn wat de Britten bezielt om op grote schaal Duitse burgers af te luisteren, antwoordde Londen in slechts drie zinnen dat men over dit soort kwesties geen uit spraken doet. „Richt u zich tot de betrokken veiligheidsdiensten." In Berlijn groeit de woede over het aftappen door de Britse inlich tingendienst GCHQ^van Duits te lefoonverkeer, e-mailcorrespon- dentie en social media-netwerksi tes. Duitsers, die in hun recente ge schiedenis twee dictaturen mee maakten, staan bijzonder huive rig tégenover de schending van privé-gegevens van burgers. Re cent nog gingen honderden acti visten de straat op om te demon streren voor betere beveiliging van hun virtuele gegevens. Dinsdag werd bekend dat GCHQ, met het spionageprogramma Tem pora op grote schaal Duits webver- keer in de gaten houdt. De Britten zouden de glasvezelka bel TAT-14 'afluisteren'. Die kabel loopt van Noord-Duitsland over de zeebodem via de Britse stad Bude in Cornwall naar de Verenig de Staten. Via TAT-14 wordt een groot deel van het transatlan tische telefoon- en dataverkeer af gewikkeld. In Bude zou GCHQ^de datagegevens kopiëren en op slaan. Dagelijks kan de Britse ge heime dienst tot zo'n 600 miljoen telefoongesprekken aftappen, blijkt uit onthullingen van de voortvluchtige Edward Snowden. IQALUIT - Een groep toeristen en hun gidsen hebben benauwde uren moeten doorbrengen op een ijsschots in het Canadese noord poolgebied. De twintig reizigers maakten een kampeertocht over het ijs in de omgeving van Baffin Island, toen in de nacht van maan dag op dinsdag de schots, met een lengte van zo' n vijftig kilometer, afbrak. Een groep van tien walvis- jagers van een lokale gemeen schap, die zich ook op de schots bevond, wist er vrij snel vanaf te komen toen de schots nog dicht Het nieuws sloeg in Duitsland in als een bom. Justitieminster Sabi ne Leutheusser-Schnarrenberger (FDP), noemde de Britse spiona ge 'een nachtmerrie uit Hol lywood'. De Duitse regering eiste maandag in een brief met dertien punten duidelijkheid van de Britten. Die krijgen de Duitsers vooralsnog dus niet. „Een zeer ongepaste ma nier van doen", oordeelde Rainer Bruderle, prominent politicus van de liberale FDP. Brudele vindt de spionage 'onacceptabel'. Minister Leutheusser-Schnarren berger wil dat de zaak in juli on der ministers op Europees niveau wordt besproken 'in de context van bestaande debatten over de re gulering van data-bescherming in de Europese Unie'. Volgens Peter Haar, de Bundesda- tenschutzbeauftragte - die toezicht houdt op de Duitse omgang met de bescherming van persoonsge gevens - ligt het voor de hand dat niet alleen eventuele terroris ten-netwerken worden nage- pluisd, maar dat buitenlandse vei ligheidsdiensten met toegang tot Duits internetverkeer die gege vens ook gebruiken voor economi sche- en bedrijfsspionage. Columnist Jakob Augstein stelt in Der Spiegel Online dat Amerika nen en Britten zelf moeten weten hoe zij met de persoonsgegevens van hun burgers omgaan, maar dat niemand hen heeft gevraagd om ook Duitse burgers op die ma nier te 'beschermen'. Volgens Augstein staat de nationale veilig heid van Duitsland op het spel. In die mening staat hij in Duitsland niet alleen. Columnist Jakob Augstein bij het land was. Voor de groep toeristen werd het echt spannend toen de schots eergisteren naar open zee begon af te drijven en ook verder begon af te brokkelen. Voordat een reddingsactie naar het afgelegen gebied op touw kon worden gezet, dreef de schots gis termorgen terug naar de kust én konden de toeristen naar het 'vas teland' overstappen. Daar wacht ten ze gisteren op evacuatie met een helikopter. Volgens de autori teiten hadden de reizigers geluk kig goede kampeerspullen mee. BRUSSEL Het personeel dat in België treinsporen aanlegt, begint van daag een 24-uursstaking. De hinder voor treinreizigers hangt af van welke blokkades er op het spoor komen te staan en hoeveel personen het werk neerleggen. De stakingsbereid heid zou groter zijn in het Franstalige deel van België, Wallonië, dan in Vlaanderen. WASHINGTON Het Amerikaanse hoogge rechtshof heeft gisteren een wet die het huwelijk definieert als een kaak tussen man en vrouw, geschrapt. De uitspraak betekent dat voorzieningen en belastingvoordelen waar echt paren gebruik van maken, ook voor getrouwde homoparen kunnen gaan gelden. NEW YORK Oprah Winfrey is gisteren door het Amerikaanse blad Forbes voor de vijfde keer uitgeroepen tot invloedrijkste mondiale be roemdheid. Zangeres Lady Ga ga staat tweede, gevolgd door regisseur Steven Spielberg en de zangeressen Beyonce en Ma donna. Jennifer Lopez, de num mer 1 van vorig jaar, staat op 12. De Australische sociaaldemocra tische premier Julia Gillard heeft gisteren een stemming over haar leiderschap van de La- bor-partij verloren van haar oude rivaal, ex-premier Kevin Rudd. Ze had Rudd zelf uitge daagd en de 102 parlementariërs van Labor gevraagd over haar functioneren te stemmen. Rudd meldde zich als tegenkandidaat voor het partijleiderschap en kreeg woensdagavond 57 stem men, tegen 45 voor Gillard. Gillard had voor de stemming gezegd dat de verliezer uit de po- Onder grote belangstelling van de wereldpers is het Internatio naal Gerechtshof in Den Haag gisteren begonnen met de be handeling van de Australische klacht tegen de Japanse walvis vangst. Voor 'wetenschappelijk onderzoek' vangt Japan jaarlijks honderden walvissen. Volgens Australië is die vangst echter commercieel. Dierenbescher mers van organisaties als Green peace en Sea Shepherd stellen dat de Japanners de walvissen gewoon opeten. Milieu-activis ten kwamen als waarnemers litiek moet stappen. Ze maakt als premier ook plaats voor Rudd die al van eind 2007 tot juni 2010 premier was. Hij werd destijds aan de kant geschoven door Gillard. Dat gebeurde - net als nu - ook vanwege beroerde opiniepeilingen voor Labor. Gillard regeerde met onontbeer lijke steun van enkele onafhan kelijke parlementsleden die nu misschien niet akkoord gaan met Rudd als premier. Dan zou den de Australische parlements verkiezingen moeten worden vervroegd. naar de Grote Rechtzaal. Er wa ren geen betogingen voor het Vredespaleis, waar het hof ze telt. Australië betoogde dat de massale vangst van walvissen in het beschermde gebied bij de Zuidpool 'rampzalige consequen ties' heeft. De regering in Can berra voelt zich gesteund door tientallen andere landen die zich hebben aangesloten bij haar al jaren durende protest tegen de Japanse walvisvangst. Japan, dat partij is bij dat verdrag, is al jaren 'in diepe juridische slaap', stelde de Australische delegatie. Unieke actie: Stip 'kleedt' gedurende de komende weken de prijzen uit en u profiteert daarvan! iedere dag maken wij weer een nieuwe selectie van 15 aanbiedingen met éxtra voordeel. Let op: zolang de voorraad strekt en VOL VOL! De aanbiedingen in deze advertentie zijn alléén geldig van 2j juni 9:00 tot 28 juni 9:00 uur en alleen voor nieuwe boekingen. Kijk dagelijks voor nieuwe aanbiedingen op stipreizen.nl/stiptease Prijzen p.p. o.b.v. per», kamer/hut cxcl. CaUmiteiterifonds/resefveringskosten. 7 Oe kortingen zijn reeds verwerkt kt de prijs. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. of bel met 020 66 22 222 DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9