Mandela kunstmatig beademd Rond middernacht lijkt iedereen met een bril op Snowden www.dockc.nl 8 BUITENLAND Spiegelbeeld van politie 66 Er is niemand, alleen een kerel die hier al de halve dag zit 66 Het gaat zelfs mijn pet te boven; ga maar naar huis, Snowden slaapt toch al Vertrek op 13 juli, 27 juli en 10 augustus 2013 vanaf Hamburg 14-daagse cruise aan boord van de AIDAIuna PROTEST TEGEN DOOD ACTIVIST JOHANNESBURG - De doodzieke Zuid-Afrikaanse ex-president Nelson Mandela wordt kunstma tig beademd. Zuid-Afrikaanse me dia meldden gisteren dat artsen de familie hebben aangeboden dat die mag besluiten wanneer de apparaten die de vroegere leider van het verzet tegen apartheid in leven houden, worden uitgezet. De 94-jarige Mandela krijgt on der meer om de drie uur een nier dialyse omdat zijn nierfuncties zijn uitgevallen. In de familie zou overigens on enigheid heersen over de plek waar 'de vader des vaderlands' moet worden begraven. De mees ten willen dat Mandela wordt be graven bij zijn dochter Makaziwe en zoons Makgatho en Thembeki- le. Maar dan niet in Mvezo in het zuidoosten van het land waar de drie in 2011 zijn herbegraven. In Mvezo liggen de familiewor tels, maar Mandela werd in Qunu, ruim 30 kilometer noordelijker, geboren en hij groeide daar op. Veel familieleden willen nu dat de graven van de drie kinderen ook naar Qunu komen en Mande- la daar zijn laatste rustplaats krijgt. Vooral Mandeia's klein zoon Mandia wil dat de laatste rustplaats in Mvezo komt. Hij bracht de stoffelijke resten van de overleden kinderen naar Mvezo, naar verluidt zonder de rest van de familie hierover te raadplegen. ISTANBUL - Protesterende Turkse vrouwen houden agenten van de oproerpolitie een spiegel voor tijdens een demonstratie op het Taksimplein in Istanbul. Gisteren werd daar gedemonstreerd te gen de dood van activist Ethem Sarisuluk die tijdens rellen afgelopen week in het Gezi-park in Istanbul door de politie zou zijn doodgeschoten, foto Georgi Licovski/EPA door onze correspondent Olaf Koens MOSKOU - Wanneer de laatste vlucht vertrokken is bij vleugel F, het oude, donkere sovjetdeel van luchthaven Sjeremetejevo, heeft de serveerster van de Ierse pub alle glazen al twee keer omgespoeld. „Ik ga sluiten", verzucht ze. „Er is niemand, alleen een kerel die hier al de halve dag zit." Vijf journalisten stormen direct naar binnen. Het enthousiasme is snel voorbij wanneer een oudere Vietnamese man verschrikt op kijkt van een krant. „Heeft u Edward Snowden gezien?", vraagt een van de journalisten. De man verstaat het niet. Iemand wijst op zijn foto in de krant. „Vandaag ge zien?" De man haalt zijn schouders op. De serveerster wijst naar de deur. Voor de prijs van een enkeltje naar Kiev, Istanbul of Minsk we melt het in de transit-zone van Sje remetejevo van de producers, as sistenten, stagiairs en verslagge vers. Reuters en AP hebben jour nalisten in ploegendiensten rond lopen. CNN liet een team vanuit Abu Dhabi invliegen; via de wifi op de luchthaven legt dat een li ve-verbinding naar de studio in Atlanta. Om de haverklap worden de namen van collega's omgeroe pen, de terugvluchten worden al lemaal gemist om de zoektocht te laten doorgaan. Snowden is in Moskou en volgens president Vladimir Poetin is hij een 'gewone' transit-passagier die de geheime diensten met rust la ten. Dat gelooft niemand, want in de transitzone is de klokkenlui der niet te vinden. Verslaggevers rennen van gate naar gate en kijken zenuwachtig naar het vertrekschema. Zou hij misschien naar Zuid-Korea gaan? Vast niet, want dat heeft goede banden met de Verenigde Staten. Wacht, een vlucht naar Beiroet! Bij de Burger King, de koffïezaak- jes, de duty-free winkels, de rook ruimtes, de krantenkiosken en zelfs in de multireligieuze gebeds ruimte is de meest gezochte man op aarde nergens te bekennen. Het enige hotel in de transitzone, het zogenoemde 'capsule-hotel' waar per uur afgerekend moet Serveerster Ierse pub worden, laat de gastenlijst zien. „Alleen maar Vietnamezen en Oekraïners vandaag", lacht de re ceptioniste. „Tenzij hij make-up op heeft en een valse identiteit heeft, is Snowden hier echt niet geweest." Na middernacht is het rustig op de luchthaven. De duty-free is een paar uur gesloten, bij de Bur ger King wordt het vet vervangen. Iedereen met een bril lijkt nu op Snowden. Wanneer de zon weer opkomt, is het mooi geweest. De Britse pers probeert bij te slapen in het capsu- Russische politieman le-hotel, de persbureaus wachten op vervanging. De transitzone ver laten is nog een hele opgave. Een politieagent wijst de weg en opent geheime deuren die terug leiden naar de paspoortcontrole. Terwijl douaniers exit-stempels annuleren, knipoogt de poli- tie-man. „Ik hoef het eigenlijk niet te vragen, maar heb je echt een vlucht gemist, of ben je mis schien naar iemand op zoek?" De sterren op zijn epauletten wij zen op zijn rang: luitenant-kolo nel. „Maak je maar geen illusies, je vindt hem toch niet. Er zijn op dit moment zo veel duistere krachten aan het werk op dit vliegveld, het gaat zelfs mijn pet te boven." Hij vertelt dat de klokkenluider er wel degelijk is, en dat die geen Russisch spreekt. „Ga maar naar huis. Snowden slaapt toch al." Cruise naar Noordkaap en IJsland! INCLUSIEF volpension v fooien drankjes (wijn, bier, fris) tijdens de maaltijden. (prijzen gebaseerd op vertrek 27 juli) -fg) (fö) N* genoemde prijzen zijn per persoon m een 2-persoonshut, indusief de havengelden en verblijf op boss van volpension Onder voorbehoud van beschikbaarheid en wijzigingen 2* Amhemseweg 10 3817 CH Amersfoort I tel 033 462 12001 info@dockcnly Island rfteyfcfsvik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8