Sim Only tegen superscherpe prijzen 44 In het Oude BINNENLAND 7 Homoseksualiteit ligt gevoelig in zorginstellingen. Vandaag buigt een conferentie zich over het onderwerp. 4 vragen over blinden die weer kunnen zien Testament staat een waslijst van zaken die niet mogen Nu zonder aansluitkosten Only min sms Werkt in je voordeel i DONDERDAG 27 JUNI 2013 Weinig roze in het rusthuis Verzorgingshuis Friso in Almelo kreeg twee jaar geleden het certificaat Roze Loper, foto Emiel Muijderman door Hub Dohmen almkerk - In de gereformeerde kerk in Almkerk in het Land van Heusden en Altena mocht hij niet samen met zijn vriend aan het avondmaal. Ook op andere mo menten in zijn leven merkte Kas- per Stolk (6i) uit Almkerk dat ho moseksualiteit in protestants- christelijke kring niet vanzelfspre kend is. Nu probeert de beleidsmedewer ker van de gemeente Dordrecht de positie van homoseksuele ouderen in zorginstellingen be spreekbaar te maken via de protes tantse ouderenbond PCOB. „Ik ben speciaal lid geworden om in een werkgroep mee te kunnen werken aan de bewustwording", zegt Stolk. Uit onderzoek blijkt dat lesbien nes, homoseksuelen en ook trans- genders zich niet altijd op hun ge mak voelen in verpleeg- en verzor gingshuizen. Daar wordt nog te veel uitgegaan van heteroseksue len. „Het begint al bij de intake", zegt ervaringsdeskundige Peer Meijers, die de kar trekt bij de al Een blinde Nederlandse vrouw kan weer zien nadat ze een chip in haar oog heeft gekregen. Niet voor alle blinden biedt deze medische primeur echter hoop. door Annemieke van Dongen Een blinde die weer kan zien, hoe zit dat? In het netvlies van de 63-jarige Riet Kleerebezem is een chip geïmplanteerd. Met behulp van die chip en een speciale camera- bril heeft de blinde vrouw haar gezichtsvermogen deels terug gekregen. Dat was zij de afgelo pen 26 jaar geleidelijk verloren als gevolg van een erfelijke aandoe ning. Sinds de ingreep kan zij weer licht en contouren onder scheiden. Dat is bekendgemaakt door het Oogziekenhuis Zonne straal, een kliniek met elf vestigin gen, dat de operatie uitvoerde. Hoe uniek is dit? Riet Kleerebezem is in Neder land de eerste blinde die dankzij een implantaat weer kan zien. Wereldwijd is zij nummer veer tig. In de loop van dit jaar krijgen ook twee andere Nederlanders hun zicht zo weer terug. In februa ri werd het netvliesimplantaat, gemene ouderenbond ANBO. „Op zo'n formulier wordt veelal vanuit een heteroseksueel oog punt gesproken over de partner als man of vrouw." Ook foto's op het dressoir kunnen lastig zijn. Want wie is die man op de foto? Meijers: „In het verzorgingstehuis was mijn moeder er als enige open over dat ze homofiele zoons had. Andere mensen zwegen. Dat is vreemd. Want zeker 6 procent van de bevolking is homosek sueel of lesbisch." Homoseksualiteit is net als vroeg tijdige levensbeëindiging en oude- renmishandeling een taboe onder protestants-christelijke senioren. „De angst en weerstand tegen ho moseksualiteit, en zeker homosek suele ouderen, is in protestants- christelijke verzorgingscentra gro ter dan bij andere stromingen", constateert Meijers. Hij helpt het onderwerp bespreekbaar te ma ken bij de achterban van de Katho lieke Bond van Ouderen in Lim burg. De gevoeligheid van het onder werp wijt Kasper Stolk aan de Bij- Kasper Stolk ontwikkeld door een Amerikaans bedrijf, goedgekeurd door gezond heidsautoriteit FDA. Naast de Ne derlandse kliniek hebben vijf zie kenhuizen in de VS, Duitsland, Engeland, Italië en Saudi-Arabië de ingreep al eens uitgevoerd. Oogziekenhuis Zonnestraal noemt de geslaagde ingreep een doorbraak in de oogheelkunde. 3 Hoe werkt dat, zien via een oogchip en camerabril? De patiënt draagt een zonnebril waarin een minicamera is gemon teerd. Die stuurt beelden naar een computertje dat de patiënt aan een riem bij zich draagt. Het computertje vertaalt de beelden naar elektrische signalen. Die gaan via de bril draadloos naar een chip (elektrode) die tegen het netvlies is geïmplanteerd. De elek troden prikkelen de oogzenuwen, die het signaal doorgeven aan de hersenen. Die nemen vervolgens weer beelden waar. 4 Kunnen alle blinden op deze manier straks weer zien? Nee, helaas niet. Voorwaarden zijn dat de oogzenuwen nog wer ken en dat de patiënt ooit heeft kunnen zien. Mensen die vanaf hun geboorte blind zijn, kunnen de vage contouren die de camera en chip opleveren, niet zelf invul len. Vooralsnog werkt het systeem al leen bij mensen met Retinitis Pig mentosa. Van de 45.000 blinden in Nederland, lijden er ongeveer 4.700 aan deze aandoening, waar bij veel patiënten rond hun 40e blind worden. bel. „In het Oude Testament staat een waslijst van zaken die niet mogen, waaronder homoseksuali teit", vertelt hij. De protestanten kijken met een schuin oog naar Limburg. Daar probeert de katholieke ouderen bond zorginstellingen, personeel én ouderen voorzichtig op de pro blematiek te wijzen. Elly Gubbels- Stappers van KBO Limburg: „Wij publiceren enkele malen per jaar een verhaal in ons blad. We bena deren ook zorgverleners én we houden een conferentie." De eerste ervaringen zijn positief. Zorginstellingen tonen zich gevoe lig voor het onderwerp. Het Rijk probeert via verschillen de projecten de positie van Roze Ouderen in verzorgingshuizen on der de aandacht te brengen. Zo zijn er bijdragen voor het Roze Consortium 50 Plus van COC, ANBO en instituten Movisie en Vilans. Dit initiatief reikt onder meer de Roze Loper uit. Het is een certificaat voor verzorgings huizen die aandacht besteden aan onder meer homo's, lesbiennes en transgenders. Een dergelijke aanpak gaat soms nog te ver. Niet alleen voor de protestantse clubs, maar ook voor de katholieken. El ly Gubbels: „Die Roze Loper is hier te zwaar, te confronterend. Het gaat erom dat we iets berei ken." Ondertussen kiest Kasper Stolk voor 'KBO light', een extra voorzichtige aanpak: „We zetten in op getimed masseren van onze achterban. Maar we gaan (foor. Als het moet, kies ik voor provoce ren. Het gaat tenslotte niet om wat je doet, maar wat je vindt." 8,- elke maand -ë I telfort.nl 08001707 Telfort winkels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7