'Het heeft meer tijd nodig dan wij hebben ingeschat' 28 ZEELAND GLASTUINBOUW Het glastuinbouwproject bij Westdorpe hangt als een financiële molensteen om de nek van havenbedrijf Zeeland Seaports. Financieel manager Gaston Suy noemde het 'een hoofdpijndossier'. Een weg terug lijkt er niet te zijn. Het gebruik van restwarmte om kassen van energie te voorzien is en blijft een fantastisch idee DUURZAAM DE GLASTUINi Mm® Bij d licht toch Wethouder Jan Zandee van de gemeente Borsele door Harmen van der Werf Het leek zo'n prachtig plan. Meer dere vliegen zouden ermee ge slagen worden, in één klap: werkgelegenheid voor laagge schoolden, hergebruik van rest warmte en CO2 van kunstmestfabriek Yara en glastuinbouwbedrijven helpen die uit het overvolle Westland weg moesten. Hoe anders is het gelopen. Van de tweehon derd hectare glastuinbouw waaraan twee Zeeuws-Vlaamse polders bij Westdorpe ruimte kunnen bieden, is nog maar zo'n 26 hectare bezet. In 2009 vestigden zich er drie bedrijven; sindsdien niet één. Het is een plan dat is geboren in een tijd dat de bomen nog tot in de hemel leken te groeien. In 2004 berekent het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Voedselkwali teit (LNV) dat de glastuinbouw behoefte heeft aan 2500 hectare extra ruimte. De ge meente Den Haag wil bouwen in het West- land. Veel glastuinbouwers zullen moeten verkassen. De rijksoverheid wijst in 2004 tien grote 0ver loopgebieden aan. Het oog valt eerst op de Quarlespolder bij Nieuwdorp, maar de weer stand tegen 'glas' is in de gemeente Borsele te groot. Terneuzen krijgt de titel 'landbouw ontwikkelingsgebied', met negen andere loca ties in heel Nederland. In de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone lonken bedrijfsleven en gemeenten al langer naar glastuinbouw, als nieuwe economische pij ler. Joke van Rest, burgemeester van Sas van Gent, zinspeelt in een afscheidsinterview in 1998 op de komst van Westlandse tuinders. Jan Lonink, nu burgemeester van Terneuzen, volgt Van Rest op in Sas van Gent. Hij ont popt zich met zijn collega van Terneuzen, Ron Barbé, tot groot promotor van glastuin bouw in de Kanaalzone. Ze weten zich gerug- gesteund door een machtige partner, direc teur Jan Duerloo van kunstmestfabriek Hy dro Agri (nu Yara). Het klimaatverdrag van Kyoto is net afgeslo ten. Bedrijven moeten de uitstoot van het broeikasgas koolstofdioxide (CO2) terugdrin gen. CO2 kan ook een nuttige herbestem ming krijgen, als groeistof voor planten in kassen. Het idee voor een 'duurzaam' glas tuinbouwgebied is geboren. „We beschikken over de technische mogelijkheden om rest warmte en CO2 aan de kassen te leveren", laat Yara-directeur Duerloo al in maart 2000 weten. De trein is in gang gezet en die laat zich niet meer stoppen, al wordt er hier en daar wel ge twijfeld. Peter van den Baar, waarnemend burgemeester van Sas van Gent van 2001 tot 2003, laat op 7 september 2004 optekenen: 'De vaart die wij in dat project hebben ge bracht, is er snel uitgegaan. Het is maar de Inrichting: Energievoorziening: w| '.fa; Voor informatie: f U j /V I Glastuinbouwgebied Smidsschorrepolder bij Westdorpe met verweerd reclamebord, foto Mark Neelemans door Frank van Cooten en Maurits Sep Het gaat nog steeds slecht met de glas tuinbouw. Ondernemers kunnen niet investeren, laat staan verhuizen. Ook niet naar Zeeuws-Vlaanderen. Om de .crisis te overbruggen vraagt het bedrijf War- mC02 aan havenbedrijf Zeeland Seaports een overbruggingskrediet van tien miljoen euro, waarvan Yara 3,5 miljoen betaalt. Bij de oprichting van WarmC02 heeft Zee land Seaports ter ondersteuning een garantie afgegeven voor de leningen van WarmC02, voor totaal 65 miljoen euro. Borsele nam toen een positieve maar wel kritische houding aan, weet de Borselse wethouder Jan Zandee uit de notulen. „Wij hebben ons afgevraagd hoe ver de stimulerende rol van Zeeland Seaports moet gaan. Is het niet meer iets voor de commerciële markt? Toch zijn we akkoord gegaan vanuit onder meer de duurzaamheids gedachte. Het gebruik van restwarmte om kassen van energie te voorzien is en blijft een fantastisch idee. Trouwens, het ziet er naar uit dat op korte termijn twee nieuwe tuin ders komen. Beide bedrijven zetten dan sa men veertig hectare glastuinbouw neer. Het gaat dus de goede kant op." De voormalige Vlissingse wethouder Tineke Verhage kan zich als toenmalig bestuurslid van het havenschap geen felle discussies her inneren, maar vaak heeft dat binnen Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 76