Moeder in vriezer schokt Kamperland Registratie gewonden ondermaats Vlissinger vrijuit voor drugsruzie 22 ZEELAND Vragen over schaliegas SLACHTOFFERS Verkeer eist nog altijd schrikbarend veel slachtoffers. Zeeland vormt daarop allerminst een uitzondering. donderdag Wim/Wam m Willem van Dam Hé, dat is leuk. Goes voetbalt komend sei zoen tegen een paar tegenstanders met een roemrijk verleden: de Ko ninklijke HFC en EDO, beide uit mijn geboortestad Haarlem. EDO was een echte arbeiders club. Wie tegen EDO voetbalde deed er verstandig aan een paar extra scheenbeschermers om te binden, want die van EDO hadden de naam echte schop- pers te zijn. De Koninklijke HFC genoot de reputatie van een zéér beschaaf de vereniging. Slechts dokters- en notariszoontjes mochten het wit en blauw van HFC dra gen; voor zonen van de melk boer en de slager was geen plaats. Mijn neef Wim voetbalde ooit bij de Koninklijke. Zijn moeder sprak altijd over Wam als zij Wim bedoelde. Wam - met de dictie van iemand uit de Betere Kringen. Hoe mijn tante Mien er in slaagde haar Wim/Wam door de ballotage te loodsen is mij tot op heden een raadsel; zij was tenslotte de dochter van een eenvoudige nachtwa ker. Mijn tante Mien deed zich graag deftiger voor dan zij was. Ze bewoonde weliswaar een mooi huis aan een mooi plein, maar dat kon zij zich slechts veroorloven door tegen beta ling ruim tien zwakbegaafden (die mocht je toen nog zo noe men zonder onmiddellijk een corrigerende tik te krijgen van de zorgpolitie) onderdak te ver lenen. Elke dag werden ze te werk gesteld in een instelling waar zij simpele werkzaamhe den verrichtten. Na gedane ar beid lepelden zij in de achterka mer hun borden leeg en speel den zij een spelletje Mens Er ger Je Niet. De voorkamer was voor hen verboden terrein; dat was het domein van Mevrouw mijn Tante Mien. Ik verheug me op de wedstrij den tegen EDO en de Koninklij ke HFC. Ik ga er naar toe. Ook naar de uitwedstrijden. Al was het alleen maar om weer eens een wandelingetje door mijn jeugdjaren te maken. En als ik er dan toch ben, ga ik nog even langs dat grote huis aan dat ooit zo fraaie plein, waar de dochter van een nachtwaker zo deftig met het pinkje omhoog haar thee kon drinken. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Luc Oggel KAMPERLAND - Ze had zeventien jaar lang dag en nacht voor haar ge zorgd. En daarom kon een 46-jari- ge vrouw uit Kamperland het over lijden van haar 83-jarige moeder moeilijk verkroppen. Ze verborg het lichaam in de vrieskist. Dat vertelde ze de politie, nadat die maandag de bizarre ontdek king deed. Agenten vonden het in gevroren lichaam na een tip van de vriend van de vrouw. Die was naar de politie gestapt toen hij hoorde dat de vrouw haar moeder in de vrieskist had gelegd. De 83-jarige vrouw zou daar al ruim een week liggen. Na overleg met de officier van justitie is direct met een onderzoek in de woning aan de A. van Heestraat begon nen. De 46-jarige bewoonster be kende dat haar moeder in de vrie zer ligt. Zij is aangehouden en naar het bureau in Goes gebracht voor verhoor. Ze vertelde de agen ten dat ze haar haar moeder 'dicht bij zichzelf wilde houden na haar overlijden. De 83-jarige vrouw woonde bij haar in. De vrouw zei in te zien 'erg onverstandig' te hebben gehandeld. Omdat er ver der geen aanleiding was om de vrouw langer vast te houden MIDDELBURG - GroenLinks in de Zeeuwse Provinciale Staten wil opheldering over de rol van de provincie in de klankbordgroep schalie- en steenkoolgasonder- Verkeer blij ft zorgen baren door Rolf Bosboom mocht zij na verhoor weer naar huis. Haar wordt in elk geval ver weten het lichaam van haar over leden moeder verborgen te heb ben gehouden. Hoewel de recherche geen twij fels heeft over de doodsoorzaak van de bejaarde vrouw, is haar lichaam voor alle zekerheid voor sectie naar het Nederlands Foren sisch Instituut (NFI) overge bracht. De uitslag daarvan laat nog enige tijd op zich wachten. Het opmerkelijke verhaal houdt de gemoederen woensdag nog be zig in de A. van Heestraat, een rus tige, pittoreske straat in het Noord-Bevelandse dorp. Een be woonster die niet met haar naam in de krant wil, spreekt van een 'bizar verhaal'. „Ik kon het bijna niet geloven." Ze sprak de (Duit se) vrouw en haar moeder met enige regelmaat. „We hadden een goed en leuk contact, ik heb er wel even wakker van gelegen." De vrouw en haar moeder woonden volgens haar sinds een jaar of drie in de buurt. De straat stond maan dag vanaf het eind van de middag tot 's nachts vol met busjes van Forensisch Onderzoek en politie, zegt ze. De bewoonster kan zich ergens wel iets voorstellen bij de daad van de vrouw. „Maar het is toch akelig en tragisch." MIDDELBURG - Er is geen enkele re den om achterover te leunen als het gaat om verkeersveiligheid. Vooral het aantal fietsers dat - al dan niet dodelijk - gewond raakt, baart zorgen. Het tragische onge val bij 's-Heerenhoek, waar vorige week een fietsend echtpaar om het leven kwam toen de twee wer den aangereden door een bedrijfs- bus, herinnerde daar andermaal aan. De afgegeven signalen waren de afgelopen jaren echter overwe gend geruststellend: op het ge bied van verkeersveiligheid scoort Nederland wereldwijd gezien zeer hoog en het aantal verkeers doden vertoont al geruime tijd een dalende trend. Wie de ongevallencijfers van de afgelopen 25 jaar analyseert, komt echter tot treurige getallen. Al leen al in Zeeland kwamen sinds 1987 - het eerste jaar waarvan nauwkeurige cijfers beschikbaar zijn - bijna duizend mensen (952 tot en met deze maand) om in het verkeer. Dat is vergelijkbaar met de omvang van een dorp zo als Graauw. Het aantal zwaarge wonden is bijna het tienvoudige, vergelijkbaar met een kleine stad zoals Tholen. Het aantal verkeersdoden is in die De PZC besteedt in drie delen aandacht aan verkeersveiligheid. Vandaag aflevering 1 een terugblik. periode weliswaar flink gedaald, maar lijkt inmiddels gestagneerd en vertoont af en toe weer uit schieters naar boven. Dit jaar valt ook in negatieve zin op. Tot nu toe kwamen er elf mensen om in het Zeeuwse verkeer, terwijl door gaans de meeste doden juist in de tweede helft van het jaar (met na me de zomermaanden) vallen. De kans is daarmee reëel dat de aan tallen van 2012 (15 slachtoffers) en 2011 (17) ruim worden overschre den. Ten onrechte wordt echter vaak al leen naar het aantal verkeersdo den gekeken. In Zeeland is dat re latief klein, waardoor er grote schommelingen kunnen ontstaan en het dubieus is verregaande con clusies te trekken. Bovendien zegt het aantal zwaargewonden net zo veel over de verkeersveiligheid. „Een verkeersdode is eigenlijk een zwaargewonde die net wat meer pech heeft gehad", zoals Ro bin Wildschut, secretaris van het Regionaal Orgaan Verkeersveilig heid Zeeland (ROVZ), het formu leert. Het totaalaantal doden én zieken huisgewonden neemt ook in Zee land licht af, maar dat is geheel te danken aan het aandeel van auto mobilisten, dat de afgelopen jaren flink is gedaald. Bij de 'zwakkere' weggebruikers wordt echter nauwelijks vooruit gang geboekt. Het aantal fietsers dat dodelijk of ernstig gewond raakt in het Zeeuwse verkeer, schommelt al sinds medio jaren negentig rond de zeventig per jaar en dat wordt, ondanks alle in spanningen, niet minder. ROVZ-secretaris Wildschut voor ziet eerder een toename door de populariteit van de elektrische fiets. Zeker bij ouderen vormt de hogere snelheid en het afnemen de reactievermogen een riskante combinatie. Zeeland springt er op diverse fron ten ongunstig uit. Terwijl 2,3 pro cent van de Nederlanders in deze provincie woont, ligt het aandeel doden en zwaargewonden gemid deld zo'n anderhalf keer hoger. Het percentage eenzijdige en fron tale ongevallen met ernstig letsel is in Zeeland het hoogste van alle provincies. Het aantal ernstige Zeeuwse onge lukken waarbij alcohol in het spel is, is ook relatief hoog: bijna elf procent. Alleen Friesland scoort in dat opzicht nog slechter. Morgen deel 2 van deze serie: Waar gebeuren de meeste ongevallen? MIDDELBURG - Sinds 2009 verto nen de cijfers van het aantal ge wonden in het verkeer een opmer kelijke verbetering. Dat komt ech ter door de aanzienlijk gebrekki ger geworden registratie. De poli tie legt ongevallen alleen nog zorgvuldig vast als er een opspo ringsbelang is en niet meer voor statistische doeleinden. Vooral als er geen auto bij betrokken is, komt het vaak niet meer tot een registratie. De 'registratiegraad', voordien ook al verre van hon derd procent, is daardoor fors ge daald. Vooral fietsongevallen blij ven onderbelicht. Doordat be trouwbare cijfers ontbreken, is het voor wegbeheerders lastig te beoordelen waar de situatie moet worden verbeterd. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land werkt daarom nu aan een ei gen inventarisatie. door Pieter van Klinken zoek. In vragen aan Gedeputeerde Staten geeft GroenLinks aan dat Provinciale Staten daar over gaan en die wisten van niets, zo sugge reert GroenLinks. DEN BOSCH - Een Vlissinger (28) is met succes in hoger beroep gegaan tegen de gevangenisstraf van 114 dagen die hij van de rechtbank in Middelburg kreeg. Het hof sprak hem woensdag vrij van betrokken heid bij de uit de hand gelopen drugsruzie op 22 november 2011 in de Vlissingse Scheldestraat. De man betoogde met succes dat het voorval alleen maar op zijn ka mer gebeurde in het studenten huis. Daar was het slachtoffer heen gekomen voor een afspraak met een van de twee mensen die wel werden veroordeeld. Het slachtoffer zou 5 gram hennep- gruis hebben gestolen en moest even op z'n nummer worden ge zet. Dat liep na wat verbale bedrei gingen zo ver uit de hand dat er een mes op z'n keel en een neppis- tool tegen z'n hoofd werd gezet. Uiteindelijk bestormde de politie met kogelvrije vesten het huis na dat zelfs een deel van de Schelde straat was afgesloten. Het slachtof fer deed aangifte dat hij door drie man was gepakt, maar de derde werd woensdag vrijgesproken. Er is weliswaar een aangifte en ook de twee daders hebben wel verkla ringen afgelegd die belastend zijn voor de 28-jarige Vlissinger, maar ze spreken elkaar zo veel tegen dat het gerechtshof niet overtuigd is van de schuld van de Vlissin ger. De twee anderen hebben wel 114 dagen cel uitgezeten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70