Bibliotheek Oosterscheide moet 'Nieuw onderzoek afspraken met gemeente nakomen kerncentrale onnodig* staan weer een beetje op de kaart 44 Als de inzet van de samenleving er niet komt, hebben we alsnog een probleem BEVELANDEN en THOLEN 27 Streekmuseum en omroep worden gekort Drie dorpshuizen in de gemeente gaan op termijn dicht en er komt een forse bezuiniging op de bibliotheken. DONDERDAG 27 JUNI 2013 Zwembad De Spetter in Tholen blijft toch open door Rob Paardekam THOLEN - Zwembad De Spetter in Tholen blijft toch open. Dat heb ben burgemeester en wethouders besloten. Ze verwachten wel dat de inwoners zich vrijwillig voor het bad gaan inzetten. Dat staat in de eindnota over de bezuinigingen, die vandaag aan de gemeenteraad wordt overhan digd. In een eerdere versie opteer de het college nog voor de slui ting van het zwembad. Dat leidde tot veel beroering onder de bevol king. Tijdens een besloten verga dering heeft een meerderheid van de gemeenteraad ook aangegeven het bad open te willen houden. B en W komen tegemoet aan die wens. Dat betekent echter niet dat De Spetter ontkomt aan de be zuinigingen. Het budget voor de renovatie van het bad wordt ver laagd naar 1,2 miljoen euro. Ook verwacht het college dat burgers zich op vrijwillige basis gaan in zetten voor het zwembad. Op die manier kan worden bespaard op de exploitatie. Volgens burgemeester Willem Nuis is dat laatste een harde eis om het bad open te kunnen hou den. „Als die inzet van de samen leving er niet komt, hebben we alsnog een probleem. Ik heb er echter alle vertrouwen in dat de burgers een bijdrage zullen leve ren." Het college zegt niet alleen eisen te willen 'stellen, maar na drukkelijk met de samenleving te willen samenwerken. Wat de vrijwilligers in de toe komst kunnen betekenen voor De Spetter wordt nog onderzocht. Voorzitter Johan Koedood van het actiecomité Blijven "Spetteren is te vreden over het besluit van het college. Hij vindt het een realis tisch voorstel. Het comité roept al lange tijd dat de renovatie van het zwembad goedkoper kan dan de 1,8 miljoen euro waar de gemeen te tot nu toe vanuit ging. Ook op de inzet van vrijwilligers hoeft het plan volgens hem niet stuk te lopen. „Wij hebben al een lijst met namen van mensen die graag iets willen doen." Het comité wil met de gemeente blijven meedenken over de toe komst van het zwembad en gaat zelf een nieuw visiedocument op stellen. „Daarin zullen wij onze vi sie op de renovatie en de inzet van vrijwilligers presenteren", al dus Koedood. Uiteraard wordt niet alleen bezui nigd op het zwembad. In de nota van het college wordt ook voorge- Willem Nuis steld om de bestaande dorpshui zen in Stavenisse, Poortvliet en Anna Jacobapolder op termijn te sluiten. Er moet in die dorpen wel een dorpshuisfunctie behou den blijven. Dat kan bijvoorbeeld in combinatie met een school. Ook op de bibliotheken wordt als het aan het college ligt, flink be zuinigd. Het gaat om een bedrag van 275.000 euro per jaar. Het is de bedoeling dat de bibliotheken worden omgevormd tot kennis centra die zich richten op leesbe vordering en het aanpakken van taalachterstand. Het is niet helder of er vestigingen dicht gaan. „Wel kan ik me voorstellen dat er min der vierkante meters nodig zijn", zegt wethouder Kees van Dis. Ook op de eigen bedrijfsvoering van de gemeente wordt flink be zuinigd. Het bedrag loopt op tot 849.000 euro in 2017. „Laat de in woners vooral niet denken dat we overal op bezuinigen, maar de ei gen organisatie ongemoeid laten", aldus de burgemeester. De gemeente moet stevig bezuini gen. Voor 2017 is een besparing van 2,8 miljoen euro voorzien. Dat bedrag loopt de jaren erna nog iets verder op. De raad praat in september over de nota. Een kleine greep uit de overige be zuinigingen die het college voor stelt aan de gemeenteraad: Subsidies voor sport- en mu ziekverenigingen en culturele acti viteiten worden afgebouwd met 7,5 procent per jaar tot 70 procent van het huidige bedrag. Ook mu seum De Meestoof moet het met dertig procent minder doen. Door burgers in te zetten bij het onderhoud van openbaar groen kan 65.000 euro worden be zuinigd. Er komt wellicht een proefin Sint-Maartensdijk. Omroep Tholen krijgt 4000 eu ro per jaar minder. De extra subsidie die de VW kreeg voor het promoten van Tho len (9500 euro per jaar) wordt met zevenduizend euro verlaagd. Straten worden zo aangelegd dat ze dienen als afvoerkanaal voor water. Daardoor kunnen de werkzaamheden worden betaald uit het rioolfonds en hoeft 70.000 euro per jaar minder in het we genfonds te worden gestort. Er wordt 160.000 euro bezui nigd op het onderhoud aan we gen. De veiligheid mag niet in het geding komen. Activiteiten op het gebied van cultuur worden ondergebracht bij een cultuurraad. Dat scheelt inzet van ambtenaren. Onderhoud van sportaccommo daties wordt waar mogelijk over gedragen aan de verenigingen. Budget armoedebestrijding wordt met 45.000 euro verlaagd. door Mieke van der Jagt KRUININGEN - De Bibliotheek Oos terscheide moet de afspraken die gemaakt zijn met de gemeente Rei- merswaal nakomen, anders roept de gemeente heel hard 'ho'. Een verbouwing in Hansweert gaat dan niet door en ook in Kruiningen kan de bibliotheek niet verder. Wethouder Hans de Kunder is van plan een hartig woordje met de de Bibliotheek Oosterscheide te spreken. „We hebben einde- afgerond. Het project 'Gekrom pen Dorpen' van Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) is vo rig jaar in het leven geroepen om de rijke historie van de voormali ge parochies een gezicht te geven. Walcheren telde rond 1300 zesen dertig parochies. De zogenaamde gekrompen dorpen die aan het project deelnamen waren: Boude- wijnskerke, Buttinge, Hoogelan- de, Sint lanskerke, Krommenhoe- ke, Mariekerke, Poppekerke, Pop- pendamme, Werendijke, Zand dijk, Schellach, Nieuwerkerke, Brigdamme, West-Souburg en Nieuwerve. Via de site van de SLZ konden be zoekers suggesties sturen en stem men op drie dorpen. Deze dorpen kregen elk 6000 euro. loos overlegd en uiteindelijk af spraken gemaakt die volgens mij heel duidelijk waren, ook wat be treft het tijdpad. Hansweert zou in 2014 een zogenaamde plug-in bibliotheek worden, maar de bieb wil nu al beginnen. Dat kan niet." Erger is, volgens De Kunder, dat de bieb plotseling een heel ande re opvatting blijkt te hebben over wat een plug-in bibliotheek nou eigenlijk is. „We zijn overal gaan kijken en in Gouda stond de kast waar wij 'ja' op gezegd hebben. Een soort automatische boeken kast, waaruit je met je pasje boe ken kunt halen. Dat zien we zit ten, want je kunt er altijd bij als het gebouw waar de kast staat, open is. Heel toegankelijk dus. Nu begrijpen we van de Bibliotheek dat we het anders moeten zien: een soort servicepunt. Daar gaan we niet mee akkoord. Het worden die automatische boekenkasten en iets anders niet." De Bibliotheek laat in een reactie weten dat Kruiningen en Hans weert na de zomersluiting weer open gaan. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het is niet nodig om het reactorvat van de kerncentrale Borssele opnieuw en volledig te la ten onderzoeken op haarscheur tjes. Dat schrijft minister Henk Kamp (Economische Zaken, WD) in een brief aan de Provinciale Sta ten van Zeeland. Een afschrift is woensdag naar de Tweede Kamer gestuurd. In april onderging het hart van de kerncentrale Borssele een grondig onderzoek. De aanlei ding waren haarscheurtjes die vo rig jaar zomer zijn gevonden in de reactorvaten van twee Bel gische kerncentrales, in Tihange en Doel. De mega-echo moest ondubbel zinnig uitsluitsel geven over de vraag of het reactorvat van de eni ge kerncentrale in Nederland haarscheurtjes bevat. De inspec tie is uitgevoerd tijdens de jaarlijk se stop om splijtstof te wisselen. Half mei meldt minister Kamp de Kamer dat er in het reactorvat geen haarscheurtjes zitten. Hij doet dat op basis van een rapport van de onafhankelijke toezicht houder Kernfysische Dienst. Uit informatie die deze krant heeft, blijkt dat niet het hele reac torvat is onderzocht, maar 40 pro cent. „Meer was echt niet nodig", reageert kerncentrale-exploitant EPZ. De haarscheurtjes in de Bel gische kerncentrales zijn ontstaan bij het giet- en afkoelingsproces van het staal, verklaart EPZ. Bij de productie van het Borsselse vat is het staal drie keer voor de volle 100 procent op haarscheurtjes ge controleerd. Nu is vastgesteld dat de onderzoeksmethoden die des tijds zijn toegepast, nog steeds deugen. GroenLinks-Kamerlid Liesbeth van Tongeren is niet overtuigd. Ze wil een nieuw en volledig on derzoek. Ook Greenpeace en Wise reageren verbijsterd dat niet het hele reactorvat is onderzocht. Daardoor blijft twijfel bestaan of er haarscheurtjes in het vat zit ten, vinden ze. Een meerderheid van Provinciale Staten is het daarmee eens. Het provinciebestuur wil dat bij de eerstvolgende onderhoudsstop als nog het héle reactorvat wordt ge controleerd. Hoewel de Staten er niet over gaan, vraagt de Kamer aan minister Kamp wat hij met die wens gaat doen. Niets, zo laat hij woensdag de Kamer weten. Metingen op 40 procent van het oppervlak van het vat zijn 'ruim voldoende' om vast te stellen of er haarscheurtjes aanwezig zijn, schrijft Kamp. „Als er aanleiding voor zou zijn geweest, dan waren de metingen uitgebreid naar 100 procent." Hij wijst erop dat de Kernfysische Dienst vindt dat de metingen zijn uitgevoerd, voorbereid en geëvalu eerd volgens de geldende wet- en regelgeving, de nucleaire veilig heidsregels en de internationale stand der techniek. Kamp ziet geen aanleiding om een 100 pro cent-meting te laten uitvoeren. Ook aanvullende maatregelen zijn niet nodig, vindt de minister. Jopie Dingemanse van minicamping Werendijke en toerist Gerard van der Laars bekijken het verdwenen profiel van Werendijke. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67