'Nieuw onderzoek In vrachtwagen niet meer zo relaxed kerncentrale onnodig' Gemeente Middelburg gealarmeerd door toename van aantal inbraken SCHOUWEN-DUIVELAND 27 Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met namen. In deze serie worden ze verklaard. zonder motorlawaai toch vooruit te komen. Om steeds alert te zijn omdat je samenwerkt met de natuur Jazz in Progress in het Grand Café 'Kaarting' in kader Axel 800 jaar stad TUin Buitenplaats open voor publiek Expositie Zeeuwse knollen in oude stal Wisselexpositie van beelden in Ter Lucht Zwinkoor geeft zomeravondconcert DONDERDAG 27 JUNI 2013 ij onderweg is door Marijke Vael zierikzee - Hij heeft een rustige uitstraling. Wellicht omdat hij op zijn boot is. Een object dat de rtio- gelijkheid biedt onderweg te zijn. Want dat is een levensbehoefte van Jan Morren (63) uit Zierikzee. „Ik ben een beetje een onrustig type. De afgelopen jaren werd het wat minder, maar het gevoel er gens anders heen te willen is toch nog vaak aanwezig. Wanneer ik onderweg ben voel ik me goed. Dat zit kennelijk in mijn bloed." De naam van het polyester zeil jacht, waarmee Jan en vriendin Caroline Koeman (52) regelmatig het Zierikzeese Havenkanaal uit varen, past dan ook perfect bij zijn aard: Onrust. Toch koos Jan die naam niet zelf uit. „Puur toe val," lacht hij. Wel vielen de vrachtwagenchauffeur en zijn, in middels overleden, vrouw Paula als een blok voor het schip dat ze in 1989 op een Klundertse scheepswerf zagen. „We keken uit naar een ruimer schip en waren toevallig in de buurt. Bij de Onrust hadden we direct het gevoel 'dat is haar'. Het model, de ruimte en ook wel de naam, hoewel we daar eerst niet zo op letten." Bij de aankoop ver zuimde Jan de vorige eigenaar te vragen hoe het schip aan haar naam kwam. „Voor ons deed het er ook niet toe. Paula en ik von den het een leuke, aparte naam die bij mij past." Jan Morren werd geboren in Lei den, maar groeide op in Limburg. Daar huurde hij op 17-jarige leef tijd met een paar vrienden een kleine zeilboot om op de Grindga- ten nabij Veldhoven te varen. „Ik wilde het wel eens proberen, er was niet zoveel anders te doen." Jan vond het gelijk leuk, ook nu Jan Morren nog 46 jaar later. „Om zonder mo- torlav/aai toch vooruit te komen. Om steeds alert te zijn omdat je samenwerkt met de natuur. De wind, de stroming van het water. Ze zijn nooit hetzelfde." Jan werd vrachtwagenchauffeur, een beroep waarbij hij 'onderweg' kon zijn en had op zijn 35e vol doende gespaard om een kleine zeilboot te kopen, een Leisure 17. Met Paula en hun twee kinderen maakte hij tochten langs de Maas. „Tot in Breskens toe en via Ant werpen weer terug." De Onrust, die tien jaar later werd aangeschaft, kreeg een lig plaats in Colijnsplaat omdat de Zeeuwse wateren meer ruimte bieden om te zeilen. In 1998 ver huisde het hele gezin naar Zierik zee. „Als internationaal vrachtwa genchauffeur was ik de hele week op pad en op vrijdagavond laat thuis. Daarom was de afweging: dichterbij de boot gaan wonen of haar verkopen." Jan is blij dat dat laatste nooit ge beurde, maar kreeg een harde mentale tik toen zijn vrouw Paula drie jaar geleden overleed. „Aan vankelijk kon ik omgaan met het verlies maar nu zit ik af en toe erg in de put." Daarom verhuist de zeiler in het najaar met zijn nieu we partner Caroline naar Weert. „Dichter bij de kinderen." De On rust blijft in Zierikzee. Omdat Jan in vut zit verwacht het stel er re gelmatig mee uit te varen. KORTGENE De maandelijkse jazzzondag in het Grand Café in Kortgene wordt deze week, 30 juni, ver zorgd door het kwintet Jazz in Progress. Vanaf 15.00 uur speelt de band klassieke jazz. Het ligt aan de sfeer of de muziek op de achtergrond blijft of op de voorgrond treedt. De toegang is gratis. AXEL Kaartclub Ons Genoegen houdt zaterdag vanaf 14.00 uur een grote kaarting (jokeren en bieden) in De Halle in Axel. De wedstrijd staat in het teken van Axel 800 jaar stad. Iedere deelnemer krijgt een speciale herinnering. De eerste-prijs- winnaars wacht een grote bo kaal. Inleg drie euro. KLOETINGE De tuin van de historische Bui tenplaats Kloetinge is zaterdag 29 juni geopend voor bezoe kers. De tuin is in de 19e eeuw aangelegd in landschapstijl en het pronkstuk is de grootste mammoetboom van Zeeland. De tuin is een droom voor foto grafen. Bezoekers kunnen tus sen 10.00 en 17.00 uur naar bin nen via het Koetshuis. OSSENISSE Dieneke Covens uit Klooster- zande had geen betere locatie voor haar tekeningen van trek paarden, van Zeeuwse knollen, kunnen vinden. Ze exposeert de hele zomer in de originele trekpaardenstal van boerderij Ondersteboven aan de West- dijk 1 in Ossenisse. Dagelijks open van 11.00 tot 17.00 uur. 'S-HEER ARENDSKERKE Christianne Altena en Letta Vermeulen exposeren tot en met 31 augustus werk in de beeldentuin van tuincentrum Ter Lucht in 's-Heer Arendsker- ke. Hun beelden staan tussen het werk van dertien vaste ex posanten. Vrijdag 28 juni om 15.00 uur openen beide kunste naars hun tentoonstelling. CADZAND Het West-Zeeuws-Vlaamse Zwinkoor én het Amsterdamse Plankenkoor geven zaterdag vanaf 20.00 uur een zomera vondconcert in de dorpskerk van Cadzand. Op het repertoire staan roman tische Duitse liederen, Franse chansons en Engelstalig werk. Kerk open vanaf 19.15 uur; en tree 10 euro. zierikzee - Ruim 37 jaar was Jan Morren dagelijks onderweg, om dat hij full time werkte als inter nationaal vrachtwagenchauffeur. En ook nu de 63-jarige Zierikzee- ënaar in de vut zit rijdt hij voor vervoersbedrijf GIST op Goe- ree-Overflakkee nog één tot drie keer per week naar België, Frank rijk of Duitsland om containers af te leveren. „Ik vind het nog steeds prettig om onderweg te zijn. Vrachtwagenchauffeur is een vrij beroep, onder andere omdat je zelf je route kunt indelen." Toch is het beroep volgens Jan een stuk minder relaxed dan vroeger. „Het verkeer is veel drukker en meer hectisch dan vroeger en de druk om de vracht op een bepaald tijd stip af te leveren werd veel gro ter." Daarom geniet Jan vooral van 'onderweg zijn' wanneer hij met zijn vriendin Caroline Koe man over de Zeeuwse wateren zeilt. „Die manier van onderweg zijn bleef hetzelfde." Caroline, die werd geboren in Zaandam, van waaruit ze met haar vader in een Wieringer aak (houten platbodem) over het IJs- selmeer voer, geniet er van om na tientallen jaren weer een 'zeil- maatje' te hebben. „Als het aan mij lag, voeren we de wereld rond." Maar Jan, die na het overlij den van zijn vrouw Paula een moeilijke periode doormaakt, wil eerst alles 'op een rijtje zetten in zijn hoofd'. „Voor mij is de fut er momenteel even uit. Maar dat komt wel weer terug hoor. Mis schien kunnen we dan beginnen met een tocht langs de kust van België, Frankrijk en Engeland." door Jeffrey Kutterink door Emile Calon MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg gaat na de zomervakantie in verschillende wijken weer infor matiebijeenkomsten houden waar in inwoners voorlichting krijgen over wat ze kunnen doen om inbra ken te voorkomen. Het aantal wo ninginbraken in Middelburg is dit jaar namelijk fors toegenomen, blijkt uit cijfers van de politie. In de eerste vijf maanden van het vorige jaar werd er 74 maal inge broken, dit jaar al 96 maal, een toename van 35 procent. Volgens ambtenaar openbare orde en vei ligheid Marinus Willemsen van de gemeente werd met name in de eerste maanden van dit jaar veel ingebroken. „Momenteel lijkt het iets rustiger." Zover hij weet is er geen sprake van wijken waar opvallend veel wordt ingebroken. „Het is verspreid over de hele stad." Om die reden wordt de voorlichting in alle wijken gehou den. „Wij vinden het onze taak om ervoor te zorgen dat inwoners op het gebied van preventie wat doen." Nog niet zo lang geleden is iemand opgepakt die verdacht wordt van een serie inbraken. „Maar dat wil niet zeggen dat het nu is opgehouden", zegt Willem sen. Uit de gegevens die hij heeft van de politie valt op dat veel via de achterkant van woningen wordt ingebroken. Dat komt om dat achterkanten minder zijn be veiligd en inbrekers daar niet in het zicht van buren 'werken'. Willemsen raadt met klem aan om voorzorgsmaatregelen te ne men zoals het aanbrengen van goed hang- en sluitwerk. Ook be nadrukt hij dat mensen heel te rughoudend moeten zijn bij het melden van hun vakantie-activi teiten op sociale media. „Meld niet via Twitter of Facebook dat je nu naar Zweden rijdt of dat je in een tapasbar in Barcelona zit." DEN HAAG - Het is niet nodig om het reactorvat van de kerncentrale Borssele opnieuw en volledig te la ten onderzoeken op haarscheur tjes. Dat schrijft minister Henk Kamp (Economische Zaken, VVD) in een brief aan de Provinciale Sta ten van Zeeland. Een afschrift is woensdag naar de Tweede Kamer gestuurd. In april onderging het hart van de kerncentrale Borssele een grondig onderzoek. De aanlei ding waren haarscheurtjes die vo rig jaar zomer zijn gevonden in de reactorvaten van twee Bel gische kerncentrales, in Tihange en Doel. De mega-echo moest ondubbel zinnig uitsluitsel geven over de vraag of het reactorvat van de eni ge kerncentrale in Nederland haarscheurtjes bevat. De inspec tie is uitgevoerd tijdens de jaarlijk se stop om splijtstof te wisselen. Half mei meldt minister Kamp de Kamer dat er in het reactorvat geen haarscheurtjes zitten. Hij doet dat op basis van een rapport van de onafhankelijke toezicht houder Kernfysische Dienst. Uit informatie die deze krant heeft, blijkt dat niet het hele reac torvat is onderzocht, maar 40 pro cent. „Meer was echt niet nodig", reageert kerncentrale-exploitant EPZ. De haarscheurtjes in de Bel gische kerncentrales zijn ontstaan bij het giet- en afkoelingsproces van het staal, verklaart EPZ. Bij de productie van het Borsselse vat is het staal drie keer voor de volle 100 procent op haarscheurtjes ge controleerd. Nu is vastgesteld dat de onderzoeksmethoden die des tijds zijij toegepast, nog steeds deugen. GroenLinks-Kamerlid Liesbeth van Tongeren is niet overtuigd. Ze wil een nieuw en volledig on derzoek. Ook Greenpeace en Wise reageren verbijsterd dat niet het hele reactorvat is onderzocht. Daardoor blijft twijfel bestaan of er haarscheurtjes in het vat zit ten, vinden ze. Een meerderheid van Provinciale Staten is het daarmee eens. Het provinciebestuur wil dat bij de eerstvolgende onderhoudsstop als nog het héle reactorvat wordt ge controleerd. Hoewel de Staten er niet over gaan, vraagt de Kamer aan minister Kamp wat hij met die wens gaat doen. Niets, zo laat hij woensdag de Kamer weten. Metingen op 40 procent van het oppervlak van het vat zijn 'ruim voldoende' om vast te stellen of er haarscheurtjes aanwezig zijn, schrijft Kamp. „Als er aanleiding voor zou zijn geweest, dan waren de metingen uitgebreid naar 100 procent." Hij wijst erop dat de Kernfysische Dienst vindt dat de metingen zijn uitgevoerd, voorbereid en geëvalu eerd volgens de geldende wet- en regelgeving, de nucleaire veilig heidsregels en de internationale stand der techniek. Kamp ziet geen aanleiding om een 100 pro- cent-meting te laten uitvoeren. Ook aanvullende maatregelen zijn niet nodig, vindt de minister.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 61