8 UIT Maandag 1 juli wordt de af schaffing van de slavernij 150 jaar geleden herdacht. Gezien het Zeeuwse verleden doet Middelburg volop mee. Ook in het theater. Muziekfestival Middelburg viert derde lustrum De vijftiende editie van het Muziek festival Middelburg biedt tot en met zaterdagavond kamermuziek van hoog niveau. Musici uit uiteenlopen de landen, onder wie violiste Anush Nikoghosyan (foto), komen bijeen voor bijzondere concerten. Artistiek leider is Ramón Jaffé. .T/m zaterdag 29 juni, Zeeuwse Con certzaal Doopsgezinde Kerk, Mid delburg. Voor het complete program ma zie: www.kamer-muziek.nl. Het Zeeuws Orkest brengt Italiaanse opera De zomerserie van Het Zeeuws Or kest staat in het teken van Italiaanse opera. Gastsolisten zijn sopraan Fran cis van Broekhuizen (foto) en bariton Willem de Vries. Ook de Koninklijke Oratorium Vereniging Middelburg werkt mee. Het geheel wordt geleid door chef-dirigent Joan Berkhemer. Do 27 juni, Grote Kerk, Brouwersha ven. Vr 28 juni, Grote Kerk, Veere. Za 29 juni, St Baafskerk, Aardenburg. Aan vang: 20.15 uur. Hunting The Robot te gast op Popaanzee-avond Op deze Popaanzee-avond treden twee bands op. Hunting The Robot (foto) brengt 'groovy afro indie rock'. Het afgelopen jaar is de jonge band bezig geweest met de opnames van een debuutalbum, dat wordt ver wacht in januari 2014. Support act is I Could Float Here Forever, de vier koppige instrumentale rockband uit Goes. Vrijdag 28 juni, De Klomp. Ovezande, 21.15 uur. Muziekfestival in teken van jubileum Harmonie Oostburg Het jaarlijks West Zeeuws-Vlaams Muziekfestival staat in het teken van de 150e verjaardag van Muziekvereni ging 'Harmonie' Oostburg. Op Veroni ca uit Zuidzande na doen alle West-Zeeuws-Vlaamse muziekvereni gingen mee aan het gezamenlijke con cert. Dirigent Hans de Doelder leidt deze avond het omvangrijke muziek gezelschap. Zaterdag 29 juni, Markt, Oostburg, 19.30 uur. Gastbeiaardiers laten zich horen in Sluis In de maand juli wordt het carillon van het belfort van Sluis elke woens dagavond bespeeld door een profes sionele gastbeiaardier. De eerste is Koen Cosaert. Hij studeerde voor beiaardier aan de Koninklijke Beiaard school 'Jef Denijn' te Mechelen, waar hij nu docent en directeur is. Hij is te vens stadsbeiaardier van Kortrijk, Roe- selare, Harelbeke en Izegem. Woensdag 3 juli, Belfort, Sluis, 19.00-20.00 uur Rebelse vrouwen op het toneel door Jan van Damme De bijeenkomst bij het slaver nijmonument op de Balans in Middelburg heeft altijd iets gedragens. Dat komt omdat precies bij de stenen zuil verleden en heden sa menkomen. De toespraken kun je op voorhand uittekenen. Het verle den was niet zo best, de blanken waren de slechteriken, de kleurlingen de slachtof fers. Spijt, heel veel spijt, en nu gaan we werken aan een gezamenlijke toekomst. Tijdens deze 'jubileumherdenking', precies anderhalve eeuw na de afschaffing van de slavernij in Suriname en de Antillen, is de theatervoorstelling Rebelse Vrouwen in de Middelburgse Stadsschouwburg te zien. Het is een gelegenheidsvoorstelling, die er al een tournee door Nederland op heeft zit ten. In Middelburg wordt de reeks afgeslo ten. Hoe breng je in een theatrale voorstelling het thema slavernij voor het voetlicht? Het initiatief tot de voorstelling kwam vanuit een studie van het Nationaal instituut Ne derlands slavernijverleden en erfenis (NiN- see), samen met de Vrije Universiteit. Om dat studie van het slavernijverleden tot nu toe overwegend gericht was op de rol van mannen, ging het deze keer om vrouwen die in verzet kwamen. Daar is zeer weinig van terug te vinden. Maar wat er aan gege vens over opstandige slavinnen bekend was, gebruikte schrijver Mark Walraven als basis voor de personages en gebeurtenis sen in het script. Het verhaal van de voorstelling begint in het heden. De jonge Afrikaanse Onise is slachtoffer van vrouwenhandelaren, die Scène uit Rebelse Vrouwen, foto Lennart Monaster haar dwingen als prostituee te werken. Ten einde raad roept ze haar voorouders aan. Daarop verschijnen er drie geesten, drie vrouwen uit een ver verleden die in hun tijd rebelleerden tegen onderdrukking. Oni se raakt onder de indruk van hun levens verhalen: hoe de vrouwen de plantages wis ten te ontvluchten en hun meesters kon den misleiden of zelfs vermoorden. Veer kracht, slimheid en geweld - het komt alle maal aan bod. De grote vraag is: komt Oni se nu ook in opstand? Silvia Andringa regisseerde de voorstelling. Ze maakte eerder voorstellingen bij onder andere het Cura^aose theatergezelschap Teatro KadaKen, Het Laagland, Theater Gnaffel en Theaterhaus Ensemble in Frank furt. Over Rebelse Vrouwen zegt Silvia Andringa: „We spreken met de voorstelling geen oor deel uit. We proberen vooral op verschillen de manieren te laten zien, hoe ingewikkeld het is om te overleven als je onderdrukt wordt. Moedige beslissingen zijn namelijk nooit eenvoudig. Voor mij was het leuk om sterke vrouwen neer te zetten van wie je kunt houden, maar die echt ook allemaal hun plussen en minnen hebben." Als regisseur kijkt Andringa met empathie naar het leven van de vrouwen: „Denk eens aan een vrouw uit West-Afrika, die in handen van vrouwenhandelaren is geval len. Als ze in Nederland is heeft ze Soms de mogelijkheid om naar de hulpverlening of de politie te stappen. Maar zo simpel is dat niet. Ze heeft in haar eigen land meege maakt dat de politie corrupt is. Bovendien heeft zo'n vrouw vaak een voodoo-gelofte afgelegd. Het daarbij horende amulet is haar afgenomen, als ze hulp inroept krijgt ze dat nooit meer terug. Zonder amulet staat ze bloot aan allerlei onheil. Dat soort zaken maakt keuzes ingewikkeld. Verzet heeft altijd een prijs." Onderdrukking is van alle tijden. Regis seur Silvia Andringa hoopt dat grote thema voor alle toeschouwers invoelbaar gemaakt te hebben. „Ik hoop", zegt ze, „dat mensen even het verhaal ingezogen worden. Als ze uit de voorstelling komen, voelen ze zich ge sterkt, dat heb ik ervaren. Nee, het is geen specifieke vrouwenvoorstelling. Maar het is natuurlijk wel leuk als er veel sisa's - veel zusters - in de zaal zitten." De voorsteling Rebelse Vrouwen is maandag te zien in de Stadsschouwburg Middelburg, aan vang 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52